Čínsky vplyv na vývoj trhu s kryptomenami je stále veľký

0
870
cina, ico, bicoinova politika, regulacie, siacoin, tazba bitcoin, tazobne operacie, kryptoburza, kryptomena, bitcoin

V minulom roku Čína zakázala ICO. V tomto roku vláda nariadila štátnym úradníkom, aby vykonali „riadne odstránenie“ Bitcoin minerov z jej území. Je teda cena kryptomien úplne závislá od Číny?

Môže sa to zdať ako zvláštna otázka vzhľadom na vyššie uvedené skutky. Logická analýza by spôsobila, že sa zdá, že Čína odstaví svoju ekonomiku zo sveta kryptomien. Ale nie je to vždy tak, ako sa zdá. Čína naďalej výrazne ovplyvňuje ceny kryptomien.

Na začiatok trochu histórie o kryptomenách v Číne


Krajina mala s nimi komplikovaný vzťah. Pred nástupom vlády v roku 2017 bola Čína medzi najskoršími krajinami, ktorá nadšene prijala kryptomeny. Už v roku 2013, keď čínska charita začala prijímať Bitcoin,potom prišla Vlna podnikov nasledovala prijímaním kryptomien. Dokonca aj Baidu, čínsky vyhľadávač , začal prijímať Bitcoin. Baníci prišli bezprostredne po tom.

Bitcoinová politika

Čínski investori milujú kryptomeny a ich volatilitu. Príspevok qz.com cituje inžiniera na čínskej akadémii vied v Šanghaji, keď hovorí, že čínania kupujú Bitcoin, pretože zarobia a je zabezpečením proti inflácii. Dodatočnou výhodou je to, že je bez štátnej kontroly.

Bobby Lee, zakladateľ burzy BTC China povedal, že číňania sa nestarajú o politické aspekty Bitcoinu. „To, na čom záleží, je zisk – môžem na ňom teraz zarobiť peniaze?“ povedal. Keďže čínsky motor hospodárskeho rastu sa spomalil, tieto faktory sa stali dôležitými.

Návratnosť z konvenčných investícií podporovaných štátom sa zmenšila. Bohatí číňania údajne hľadajú investičné príležitosti v zahraničí a výmenu miestnej meny za americké doláre. Ako odpoveď vláda zaviedla kapitálové kontroly, aby zabránila odlevu jüanu a následnému poklesu jeho hodnoty. Bitcoin a iné kryptomeny poskytujú ochranu proti spomaleniu ekonomiky a kapitálovej kontroly doma.

Zákaz? Aký zákaz?

Jedným zo spôsobov, ktorými Čína ovplyvňuje cenu Bitcoinu, je prostredníctvom svojich búrz. Predtým, ako bol v krajine zavedený zákaz obchodovania s Bitcoinom, Čína predstavovala viac ako 90% obchodných objemov v kryptomenách. Burzám sa darilo kvôli nízkym poplatkom.

Burzy zmenili svoj obchodný model od zákazu a začali obsluhovať zákazníkov v zahraničí. OKCoin, ktorý pravidelne zaznamenáva najvyššie obchodné objemy pre bitcoin, je v súčasnosti zaregistrovaný v Belize, hoci väčšina zamestnancov je stále v Číne. Ponúka „obchodovanie s digitálnymi menami medzi spotrebiteľmi v porovnaní s legálnymi tendrami mnohých krajín.“ Jednoducho povedané, to znamená, že na svojej burze prijíma cudzie meny na obchodovanie s Bitcoinom. To, že účtuje relatívne nízke poplatky, je výhodou.

Huobi, ďalšia burza v Číne, zvolila podobnú stratégiu. Ďaľšou je šesťmesačná burza Binance v Hongkongu, ktorá ma nekončiaci prílev zákazníkov. Podľa niektorých odhadov pridáva približne 200 000 nových zákazníkov za hodinu.

Kumulatívne, čínske burzy predstavujú najväčšie objemy obchodov. Napríklad podľa stránky Coinhills, ktorá sleduje objemy obchodov, začiatkom minulého víkendu predstavovali burzy so sídlom v Číne približne 29% celkového objemu obchodovania s kryptomenami.

Peer-to-peer trhy, ako napríklad LocalBitcoins, sa stali obľúbenými aj u čínskych investorov. Umožňujú investície až do výšky 100 000 USD. Miera popularity Bitcoinu v Číne je veľká lebo číňania zaplatili za Bitcoin po zákaze v priemere o 8% viac ako inde.

Ťažobné operácie

Ťažba zohráva významnú úlohu pri určovaní ceny meny. V rámci ekosystému kryptomien Čína kontroluje dodávky pre významné kryptomeny prostredníctvom ťažobných operácií. Približne dve tretiny všetkých ťažobných operácií sú v Číne.

Spoločnosť Bitmain, ktorá je zodpovedná za 39% všetkých ťažobných operácií a prevádzkuje dva najväčšie ťažobné pooly na svete, je čínska spoločnosť s operáciami, ktoré sa rozšírili ďaleko za jej hranice, vrátane miest ako USA a Švajčiarsko. Je to priekopník vo vývoji čipu ASIC, ktorý prevádzkuje väčšinu bitcoin banských systémov a je označovaný ako „najvplyvnejšia spoločnosť v bitcoinovom ekosystéme“ niektorými.

Vzhľadom na to, že zásoby Bitcoinov sú prísne kontrolované, je to dôležitá úloha pri určovaní cien kryptomien.

Ale toto nieje koniec príbehu. Halong Mining, ďaľšia čínska spoločnosť, konkurent spoločnosti Bitmain začal pracovať na vývoji stroja, ktorý podporuje algoritmus spoločnosti Siacoin. Čistým efektom môže byť, že dodávka mincí môže byť centralizovaná a kontrolovaná čínskou spoločnosťou.

Záver

Čína je hlavným hráčom v ekosystéme kryptomien. Krajina má niekoľko pák, prostredníctvom ktorých riadi tvorbu cien kryptomien. Tieto páky budú užitočné, keď sa Čína rozhodne regulovať kryptomeny.