Americké regulácie: zhrnutie zasadnutia Senátu USA

0
669
ico,americke regulacie, usa, o kryptomenach, digitalne meny, americky senat, hodl, bitcoin, blockchain

Včera sme vás v tomto článku informovali, že bude zasadať americká komisia cenných papierov, ktorá bude rokovať o osude kryptomien. Dnes vám prinášame krátke zhrnutie z tohto zasadnutia.

Americky senát sa včera naučil nové slovo, konkrétne sa jedná o HODL.J. Christopher Giancarlo okrem iného vysvetlil pred senátom, čo znamená slovo HODL.

„Pokiaľ by ste sa dostali so slovom Bitcoin na Twitter, určite tam uvidíte frázu H-O-D-L. Táto fráza znamená Hold On for Dear Life, voľne preložene to znamená – nakúp a drž.“ Giancarlo dodal, že aj jeho neter je HODL-er.


Senátor Mike Rounds sa spýtal Giancarlo, čo je vlastne Bitcoin.„Je to komodita, cenný papier alebo hybrid?“ Giancarlo odpovedal:„Normálne patrí do multiaktív, ale ak by sme sa naň pozerali ako napríklad na zlato, ktoré slúži ako uchovanie hodnoty, tak Bitcoin sa približuje najviac ku komodite.“

Na rozprave bol prítomný aj Jay Clayton, šéf americkej komisie pre cenné papiere (SEC). Obaja načrtli znaky toho, ako by mali vyzerať budúce regulácie.

SEC sa zaujíma o ICO

Clayton povedal, že každé ICO, ktoré videl, ponúkalo ceniny. Problémom je, že žiadne nie je zaregistrované ako predajca cenných papierov v SEC. „Mali by sme regulovať každé ICO, ktoré ponúka cenné papiere ako regulujeme všetky takéto podniky.

SEC ide po právnikoch a účtovníkoch, ktorí odobrili nelegálne ICO

„Poznámka pre profesionálov týchto trhov – tí, ktorí sa zapájajú do sémantickej gymnastiky a spracúvajú štruktúrne cvičenia, priamo križujú cestu nášho oddelenia vymáhania práva,“ povedal Clayton.

SEC rozlišuje medzi kryptomenami a ICO

Nie je úplne jasné, aké by mohlo byť toto rozlíšenie. Ale Clayton povedal, že ICO by mali byť regulované ako ponuky cenných papierov, bez toho, aby sa zmienil o regulačnom štatúte kryptomien.

Americký kongres by mal dať SEC viac kompetencií pre dohľad nad burzami

„Myslím si, že budeme potrebovať viac kompetencií, myslím si, že to potrebujeme“ povedal Clayton.

FBI pomáha

„FBI vyslala agentov, aby preskúmali známky financovania terorizmu v obchodoch s Bitcoin Futures a možnosť zvýšenia sankcií pre krajiny ako Severná Kórea“ povedal Giancarlo a ešte dodal:„Dohľad by mohol vysvetliť aj nedávny úpadok cien.“

Neočakávajte Bitcoin ETF v najbližšej dobe

Clayton uviedol, že skutočnosť, že fondy obchodované na burze (ETF), sú zamerané na dlhodobých retailových investorov s kombináciou problémov týkajúcich sa zisťovania cien, úschovy a volatility, čo znamená, že regulátor nie je spokojný s najbližšou aplikáciou. Krypto priemysel verí, že rozprava prebehla dobre. Obaja, Giancarlo aj Clayton, poukázali na potenciál blockchainu. Giancarlo poznamenal, že nebude existovať žiadny blockchain bez Bitcoinu a dodal: „Táto technológia má obrovský potenciál“.

Jerry Brito, výkonný riaditeľ centra Coin Center, think-tank, zameraného na blockchain vo Washingtone DC, uviedol, že rozprava ukázala, že zákonodarcovia chcú bojovať proti podvodom a zároveň nechávajú Američanov uplatňovať si právo vlastniť kryptomeny. Jeden prominentný právnik, ktorý radí spoločnostiam v otázkach kryptomien, posúdil pripomienky šéfa SEC, že sú „neutrálne“ a zároveň hodnotí poznámky šéfa CFTC ako „pozitívne“.

Krypto sa ukáže ako vzácny priemysel, kde je regulácia skôr vítaná ako nežiaduca.

Ak sa vám páčia naše stránky, dajte nám like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri 

Ak máte nejaké otázky, alebo by ste radi niečo napísali, navštívte naše fórum