Americký súd rozhodol: niektoré kryptomeny môžu byť cennými papiermi

0
470
Posudzovanie kryptomien v Spojených štátoch sa mierne posunulo. Federálny súd v New Yorku totiž rozhodol v jednom konkrétnom prípade o tom, že určité kryptomeny môžu byť považované za cenné papiere. Rozhodnutie súdu tak stanovuje určitý precedens, informovala agentúra Reuters. Okresný sudca Raymond Dearie takto rozhodol v kauze obvineného muža menom Maksim Zaslavskiy. Ten je stíhaný za podvod, v ktorom mal investorov pripraviť o tristo tisíc dolárov za pomoci dvoch digitálnych mincí: REcoin, ktorá - ako tvrdil investorom - mala byť krytá nehnuteľnostami a Diamond, ktorá mala byť krytá diamantmi. Právnym argumentom pre jeho prenasledovanie bolo porušenie zákona o cenných papieroch z roku 1934 (Securities Exchange Act). Právnici obžalovaného sa snažili tvrdiť, že tieto digitálne mince sú každopádne meny a nemôžu byť teda považované za cenné papiere. Chceli ich tak vyňať z pôsobnosti zákona o cenných papieroch. Avšak sudca Dearie vyhlásil, že zákon o cenných papieroch môže byť interpretovaný

Posudzovanie kryptomien v Spojených štátoch sa mierne posunulo. Federálny súd v New Yorku totiž rozhodol v jednom konkrétnom prípade o tom, že určité kryptomeny môžu byť považované za cenné papiere. Rozhodnutie súdu tak stanovuje určitý precedens, informovala agentúra Reuters.

 

Okresný sudca Raymond Dearie takto rozhodol v kauze obvineného muža menom Maksim Zaslavskiy. Ten je stíhaný za podvod, v ktorom mal investorov pripraviť o tristo tisíc dolárov za pomoci dvoch digitálnych mincí: REcoin, ktorá – ako tvrdil investorom – mala byť krytá nehnuteľnostami a Diamond, ktorá mala byť krytá diamantmi. Právnym argumentom pre jeho prenasledovanie bolo porušenie zákona o cenných papieroch z roku 1934 (Securities Exchange Act).


Právnici obžalovaného sa snažili tvrdiť, že tieto digitálne mince sú každopádne meny a nemôžu byť teda považované za cenné papiere. Chceli ich tak vyňať z pôsobnosti zákona o cenných papieroch. Avšak sudca Dearie vyhlásil, že zákon o cenných papieroch môže byť interpretovaný „pružne“ a odkázal na predchádzajúce vyjadrenie amerického regulátora SEC (Komisia pre cenné papiere a burzy), ktorí hovorií, že niektoré kryptomeny sú skutočne cennými papiermi.

Vzhľadom k tomu, že doteraz neexistuje žiadna právna judikatúra, ktorá by poskytovala pokyny, ako postupovať pri riešení tohto konkrétneho problému, sudca Dearie týmto svojím rozhodnutím stanovuje právny precedens, podľa ktorého môžu byť interpretované budúce súdne prípady.

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi ak nás budete zdielať na Twitteri. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, tak máte na výber viac možností v sekcii EXCHANGE