Bitcoin

Dnes už asi každý o Bitcoine aspoň počul. A aj keď mnohí ľudia vedia, čo je Bitcoin – je stále veľa ľudí, ktorí o ňom nevedia nič a dokonca ochotne investovali do Bitcoinu veľké množstvo vlastných, ale aj požičaných peňazí.

 

Zo začiatku nepotrebujete vedieť o všetkých technických detailoch Bitcoinu, ale mali by ste vedieť aspoň niečo, keď už do neho plánujete investovať. Skutočne objektívne informácie nájdete najlepšie v jeho samotnom Whitepaperi.

No pokiaľ nie ste príliš technicky zdatní, pokúsime sa vám to stručne zhrnúť v tomto článku.

STRUČNÝ PREHĽAD O BITCOINE

Bitcoin bol vytvorený v roku 2009 anonymnou osobou, alebo skupinou známou ako „Satoshi Nakamoto“. 

Pre mnohých skutočnou hodnotou Bitcoinu nie je jeho funkcia meny, ale technológia, ktorá je za ním. Poznáme ju ako Blockchain. Ide o spoločnú verejnú knihu, na ktorú sa spolieha celá sieť Bitcoin ako aj ostatné decentralizované kryptomeny.

Každá potvrdená transakcia je zahrnutá v tejto knihe a po jej zapísaní ju nie je možné zmeniť ani odstrániť. Integrita blockchainu je bezpečne chránená kryptografiou.

Bitcoin používa algoritmus Proof of Work, čo znamená, že sa musí ťažiť.

Čo je to ŤAŽBA?

Bitcoinová ťažba funguje prostredníctvom distribuovaného konsenzuálneho systému, ktorého cieľom je dosiahnuť celkovú spoľahlivosť systému. Používa sa na potvrdenie a uchovávanie transakcií. Ide o súbor skupín ľudí a firiem „ťažiarov“ s hardvérovým zariadením, ktorí pomocou neho spoločne vytvárajú sieť (blockchain) a vykonávajú v jeho systéme operácie zadané medzi všetkými stranami tak, aby všetci dostali to, na čom sa dohodli.

Ich odmenou za svoju službu sú tu napríklad Bitcoiny, v ktorých tie operácie práve vykonávajú.
Počet kusov určených na ťažbu je limitovaný, tak ako množstvo suroviny v každej bani. Preto sa hovorí, že danú vec „ťažia“. Bitcoin je totiž napísaný tak, aby sa jeho celkový počet v obehu zastavil na 21 000 000 od dnešných 16 828 512 kusov. Jeho uvoľňovanie do obehu je definované iba matematickými zákonmi. 

V praxi to funguje tak, že po zadaní vášho príkazu na operáciu sa informácia vyšle ťažiarom a po zaradení do bloku dostane transakcia potvrdenie. Na jednej veci sa podieľa viacero, na sebe nezávislých, ťažiarov a navzájom si potvrdzujú, či všetci dostali rovnaký výsledok.

Toto má viacero účelov. Zabezpečuje to, že bloková jednotka má chronologické poradie, chráni neutralitu siete a zabezpečuje, že stav systému bol dohodnutý viacerými rôznymi počítačmi.
Bloky nie je možné upraviť, pretože by to znehodnotilo všetky nasledujúce bloky. V dôsledku toho je technológia extrémne bezpečná.

Keď bola vaša transakcia potvrdená, znamená to, že bola spracovaná sieťou a je veľmi nepravdepodobné, že bude vrátená. Pri prevode veľkých čiastok má zvyčajne zmysel čakať na niekoľko potvrdení, pretože každé potvrdenie exponenciálne zníži riziko vrátenia transakcie.

JE BITCOIN BUBLINOU?

Pred časom sa všetci snažili vkladať všetky peniaze do Bitcoinu čo najrýchlejšie. Teraz môžete ťažko počuť slovo „Bitcoin“ bez slova „bublina“.

Bitcoin nesie veľa známok klasickej bubliny.

Napríklad:
-Cena Bitcoinu je mimoriadne nestála.
-Mnoho ľudí spochybňuje koncept súkromných transakcií Bitcoin.
-Niektorí masívni investori vlastnia väčšinu trhu.
-Určenie, či je to vlastne bublina alebo nie, je veľmi zložité, pretože Bitcoin je celý priemysel.

Či už Bitcoin je bublinou alebo nie, je to stále téma na diskusiu. Ale aj keby to bola bublina, najväčšou otázkou je: „Ako dlho bude trvať?“

Profesor ekonómie z Yale a laureát Nobelovej ceny Robert Shiller nedávno vyjadril svoj názor na túto nepredvídateľnú kryptomenu v rozhovore.

Povedal:

Bitcoin sa môže úplne zrútiť a upadnúť do zabudnutia a myslím si, že je to naozaj reálny výsledok. Ale môže to trvať dlho. Mohlo by to byť aj za 100 rokov.“

Spoluzakladateľ spoločnosti Glint, kryptomeny z oblasti drahých kovov, úplne nesúhlasí s myšlienkou, že Bitcoin je bublina a tvrdí, že ľudia jednoducho „nevidia pre stromy les“.

 

AKÁ BUDÚCNOSŤ ČAKÁ NA BITCOIN?

To je otázka, ktorú si všetci kladú.

Bitcoin je ešte stále na začiatku. Pred menej ako desiatimi rokmi, nikto nepočul o Bitcoine a teraz ho chce takmer každý vlastniť. Odvtedy sa mu už podarilo prekonať aspoň svoju zlú reputáciu ako meny používanej na nezákonne obchodovanie a tiež sa stal témou číslo jeden a to na celom svete. Dnes sa už vie, že je naozaj transparentný a to skutočne pre každého, kto má záujem sa do neho pozrieť.

Jedna vec je istá: bez ohľadu na kolísanie ceny tejto kryptomeny, technológia za Bitcoinom je tu, aby zostala. Je ňou Blockchain.

 

Ak sa vám páčia naše stránky, dajte nám like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri