Bitcoin ako umenie

0
1075
Už nespočetne veľa článkov sa venovalo tomu akú má vlastne Bitcoin reálnu hodnotu. Najčastejšie je prirovnávaný ku zlatu, resp. digitálnemu zlatu. No často sa poukazuje na to, že Bitcoin na rozdiel od zlata nemá praktické využitie (šperky, elektrotechnika). Podobne môžeme vnímať aj umenie, ktoré tiež nemá praktické využitie. Veď akú reálnu hodnotu majú obrazy? Napríklad také „čarbanice“ od Jamesa Pollocka. Týmto nechcem v žiadnom prípade znevažovať umenie. Ide mi len o objektívne porovnanie z pragmatického hľadiska. Myslím, že o pár rokov by mohol byť aj Bitcoin vnímaný práve ako digitálne umenie. Ako taký technologický symbol, ktorý zmenil svet. Pretože nech sa deje čokoľvek prvenstvo mu už nik nevezme. Tak ako umelecké diela, ktoré získajú veľkú hodnotu až po dlhej dobe, často až po smrti autora, rovnako aj Bitcoin s postupom času môže získať obrovskú hodnotu. S tým rozdielom, že Satoshi Nakamoto je neznámy, ba až priam mysteriózny autor, čo Bitcoinu dáva akýsi punc originality a výnimočnosti. Autorom tohto článku je náš čitateľ Matej B. Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri. Ak si chcete jednoducho kúpiť – predať Bitcoin alebo inú kryptomenu, kliknite sem

Už nespočetne veľa článkov sa venovalo tomu akú má vlastne Bitcoin reálnu hodnotu. Najčastejšie je prirovnávaný ku zlatu, resp. digitálnemu zlatu. No často sa poukazuje na to, že Bitcoin na rozdiel od zlata nemá praktické využitie (šperky, elektrotechnika).

Podobne môžeme vnímať aj umenie, ktoré tiež nemá praktické využitie. Veď akú reálnu hodnotu majú obrazy? Napríklad také „čarbanice“ od Jamesa Pollocka. Týmto nechcem v žiadnom prípade znevažovať umenie. Ide mi len o objektívne porovnanie z pragmatického hľadiska. Myslím, že o pár rokov by mohol byť aj Bitcoin vnímaný práve ako digitálne umenie. Ako taký technologický symbol, ktorý zmenil svet. Pretože nech sa deje čokoľvek prvenstvo mu už nik nevezme.

Tak ako umelecké diela, ktoré získajú veľkú hodnotu až po dlhej dobe, často až po smrti autora, rovnako aj Bitcoin s postupom času môže získať obrovskú hodnotu. S tým rozdielom, že Satoshi Nakamoto je neznámy, ba až priam mysteriózny autor, čo Bitcoinu dáva akýsi punc originality a výnimočnosti.


 

Autor tohto článku je náš čitateľ Matej B.

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri. Ak si chcete jednoducho kúpiť – predať Bitcoin alebo inú kryptomenu, kliknite sem