Bitcoin BTC dnes oslavuje 10 narodeniny

0
799
Presne pred 10 rokmi, teda 31. októbra 2008, zverejnil tajomný Satoshi Nakamoto popis Bitcoinu. Materiál nazvaný
#Bitcoin

Presne pred 10 rokmi, teda 31. októbra 2008, zverejnil tajomný Satoshi Nakamoto popis Bitcoinu. Materiál nazvaný „A Peer-to-Peer Electronic Cash System“, ktorý bol určený pre vybraných fanúšikov kryptografie, prvýkrát verejne opísal technológiu, na základe ktorej vznikol Bitcoin a ďalšie kryptomeny.

 

Názov „Bitcoin“ už ale internet spoznal o niečo skôr. Doména bitcoin.org bola zaregistrovaná už 18. októbra 2008. Registrovanými vlastníkmi domény boli neznámy Satoshi Nakamoto a známy Martti Maime, ktorý patril medzi pôvodných vývojárov Bitcoinu, ale teraz už sa venuje iba správe domén bitcoin.org a bitcointalk.org.


Samotné spustenie prebehlo až v januári roku 2009, kedy bol vygenerovaný prvý blok (zrod tohto blockchainu a kryptomeny). Stále išlo však iba o prototyp.

Aj keď počiatky boli vlažné a nejaké „podivné“ p2p technológii na fóre nevenovalo veľa ľudí pozornosť, začalo sa s Bitcoinom hrať pár ludí, ktorí si väčšinou zo srandy posielali Bitcoin. Nebolo tak prekvapením, že v roku 2011, kedy bola tiež vydaná prvá oficiálna aplikácia, ktorá umožňovala pripojenie do siete a spracovanie transakcií, začalo s Bitcoinom experimentovať viac ľudí.

S pribúdajúcim počtom užívateľov začala prekvitať aj nádej, že by niekedy mohol byť Bitcoin právoplatným platidlom. A tak vznikli prvé miesta, kde sa dalo Bitcoinom zaplatiť a to napríklad prvá pizzeria prijímajúca Bitcoin. Pizza vtedy vyšla na 10-tisíc BTC. Pri dnešnej hodnote kryptomeny to predstavuje milióny dolárov.

Prvé vzostupy a pády

Hodnota Bitcoinu je tvorená z dvoch hlavných zložiek. Jedna je klasická trhová, ktorá reflektuje dopyt a ponuku, možnosti využitia a rozšírenia. Druhá zložka je daná samotnou technológiou PoW (Proof of Work). K získaniu nových Bitcoinov je totiž nutné vynaložiť dnes už nemalý výpočtový výkon, ktorý sa pravidelne zvyšuje s tým, čím menej Bitcoinov zostáva k vyťaženiu. Celkovo ich je totiž maximálne 21 miliónov a obtiažnosť ťažby sa zvyšuje postupne. Na hodnote siete sa tak významne podieľa aj blockchainová história, ktorú má Bitcoin najväčšiu.

Náročnosť ťažby Bitcoinu rýchlo stúpa každý mesiac

Na úplnom začiatku sa cena za jeden Bitcoin pohybovala okolo 30 centov, ale ešte v roku 2011 sa vyšplhala na hodnotu cez 31 dolárov a neskôr sa postupne prepadla pod 5 dolárov. Bitcoin si našiel prvé uplatnenie na čiernom trhu, konkrétne na tržnici Silk Road a podobných, kde bolo možné cez internet kúpiť rôzne nelegálne tovary a služby.

V roku 2011 vznikla prvá „kópia“ Bitcoinu – kryptomena Litecoin LTC, ktorá priniesla trochu inú konfiguráciu siete. S tým postupne odštartoval vznik množstva ďalších podobných kryptomien s rôznymi názvami, pričom niektoré „umreli“, ale iné existujú a fungujú dodnes.

Vzostupy a pády cien Bitcoinu boli bežné aj v nasledujúcich rokoch. V roku 2012 sa cena dostala z približne 5 dolárov na 16 dolárov a v ten istý rok sa ešte prepadla na 7 dolárov.

Prvý rozmach a veľký prúser

Skutočný prvý rozmach ale začal až v roku 2013, kedy sa cena dostala z 13 dolárov prvýkrát na vyše 1 000 dolárov. Aj počas tohto stúpania ale došlo k veľkým krachom, asi najväčší trval 3 dni a bol z 259 dolárov na 45 dolárov za jeden Bitcoin (83% prepad). Svoj podiel na tom mala aj najväčšia zmenáreň MT. GOX, ktorá umožňovala ľahké obchodovanie kryptomeny vo veľkom objeme.

Stačí trochu iný pohľad na vývoj hodnoty Bitcoinu a je vidieť, že rast je aj napriek pádom pomerne stabilný

Vo februári 2014 však nastal veľký šok. MT. GOX oznámil hackerské útoky na zmenáreň s tým, že bolo odcudzené približne 850 tisíc BTC. Kým vtedy išlo o necelú miliardu dolárov, pri dnešných cenách už sú to desiatky miliárd dolárov.

MT. GOX v tej dobe obchodoval 70% všetkých vyťažených Bitcoinov, čo je nebezpečne veľké číslo, ktoré je rozhodne opakom decentralizácie. Hackerský útok tak znamenal obrovský pád hodnoty Bitcoinu, aj keď ten samotný za to nemohol, pretože bitcoinová sieť stále fungovala a funguje aj po desiatich rokoch neustále bez poškodenia.

V jednej chvíli sa hodnota Bitcoinu prepadla z tisíc dolárov na neuveriteľných 55 dolárov, potom sa stabilizovala okolo 100 dolárov. Hodnota sa postupne začala zvyšovať, ale hackerské útoky na zmenárne pokračovali a prebiehajú dodnes. Aj to je jeden z dôvodov, prečo začínajú vznikať prvé decentralizované zmenárne, ktoré nepracujú na klasickej architektúre, ktorú by bolo možné hacknúť.

Pokoj a postupný rast

V rokoch 2014 až 2016, kedy sa majitelia spamätávali z hackerských útokov a krádeží Bitcoinu v rámci veľkých zmenární, sa cena dostala do priemeru okolo 500 dolárov a veľmi pozvoľna stúpala.

V roku 2017 sa cena opäť prehupla cez 1 000 dolárov a začala rýchlo stúpať – aspoň na prvý pohľad. Tentokrát už sa ale informácie o Bitcoine začali šíriť aj k bežným užívateľom. Bitcoin sa pomaly stával zaujímavým aj pre bežné televízne stanice a informačné platformy po celom svete. Väčší záujem o získanie Bitcoinu znamenal jediné – zvyšovanie ceny.

Hodnota Bitcoinu sa tak 17. decembra pomerne rýchlo dostala na doteraz stále rekordných 19 666 dolárov za jeden Bitcoin. Rovnako ako opakovane v minulosti, aj tentoraz prišiel veľký pád a to hneď vo februári roku 2018, kedy sa hodnota prepadla na 5 920 dolárov. Odvtedy opäť fluktuovala až na dvojnásobok a aktuálne je okolo 6 500 dolárov. Pred pár týždňami to ale bolo približne 8 500 dolárov. Je to skrátka vlastnosť, ktorú Bitcoin má a s ktorou je nutné počítať.

Bitcoin má kam stúpať

Bitcoin už dnes nie je jedinou kryptomenou, je ich už takmer 1 900. Stále si však dokáže držať významný trhový podiel, kedy tvorí viac ako 51% trhu s trhovou hodnotou vyše 110 miliárd dolárov.

Aj keď by sa to mohlo zdať ako veľká hodnota, v oblasti mien ide stále o malinké čísla. Veď len Apple čoby jedna jediná firma na svete má desaťkrát väčšiu hodnotu. Vzhľadom k tomu, že sa o Bitcoine uvažuje ako o globálnej decentralizovanej mene budúcnosti, jeho hodnota má priestor nie k desetinásobnému, ale stonásobnému či tisícinásobnému rastu.

Potenciál však neznamená, že sa tak stane. Aj keď vývoj grafov vyzerá stále pomerne jasne, konkurencia v kryptomenové oblasti je veľká.

Z histórie sa môžeme poučiť v tom, že byť prvý na trhu neznamená automaticky víťazstvo aj do budúcnosti. Bitcoin ale už prežil malé a krušné začiatky a dnes je z neho obrovská funkčné platforma, na ktorej sa každý deň pretočí niekoľko miliárd dolárov.

Aby sa Bitcoin mohol stať globálnou menou, musí vyriešiť problémy s rýchlosťou transakcií a objemom transakcií, ktoré zvládne rýchlo a lacno vybaviť. Jedná sa ale iba o technologický problém, na ktorom už inžinieri pracujú a prvé riešenia sú vo fáze testovania.

Tak dnes je 31.10.2018 a Bitcoin má 10 rokov. My mu prajeme, aby sa mu darilo aj naďalej, aby naberal na hodnote a nič mu nestálo v ceste k stále vyšším a vyšším maximám 🙂

 

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi, keď nás budete zdielať na  Twitteri. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, tak máte na výber z viac možností v našej sekcii EXCHANGE