Bitcoin – BTC

0
815
Bitcoin

Čo je to bitcoin?

Bitcoin je označenie pre najrozšírenejšiu kryptomenu a platobnú sieť, kde sa používa. Vytvorená bola v roku 2009 pravdepodobne programátorom (alebo aj celou skupinou programátorov) vystupujúcim pod pseudonymom Satoshi Nakamoto.

Bitcoin umožnuje vykonávať okamžité platby komukoľvek na svete. Využíva peer-to-peer technológiu, ktorá funguje bez akéhokoľvek ústredného orgánu. Správa transakcií a vydávanie (ťažba) mincí sú vykonávané kolektívne na sieti. Pre bitcoin sa často používa pojem minca, jednotkou je 1 BTC.

Ťažba a vytváranie bitcoinov

Nové bitcoiny sú generované na sieti prostredníctvom procesu ťažby. Ťažiace uzly v sieti sú odmenené bitcoinmi zakaždým, keď nájdu riešenie nejakého matematického problému (a tým vytvoria nový blok). Odmena za vyriešenie bloku je automaticky nastavená tak, že každé 4 roky prevádzky vznikne polovica množstva bitcoinov vytvorených v predošlých 4 rokoch. Napríklad v prvých 4 rokoch bolo vytvorené niečo okolo 10 500 000 mincí a každé 4 roky po tom sa táto suma zmenšuje na polovicu.


Frekvencia ťažby bloku a počet bitcoinov z neho plynúcich je tak stále menšia. Taktiež požiadavky na ťažbu sú každým ďalším rokom náročnejšie na výpočtový výkon. V súčasnej dobe je odmena za potvrdený blok 12,5 BTC. Rovnako tak všetky poplatky z uskutočnených transakcií dostane prevádzkovateľ ťažby, ktorý daný blok vytvoril. V novom bloku sú totiž zahrnuté informácie pre všetky transakcie. Poplatky sú dobrovoľné zo strany osoby vykonávajúcej bitcoinovú transakciu a slúžia ako garancia na zahrnutie vykonávanej transakcie do bloku.

Priebeh bitcoinovej transakcie

Bitcoin umožňuje používateľom elektronicky rozosielať peniaze rovnako jednoducho, ako keď odošlete e-mail alebo SMS správu. Transakcie sú realizované cez bitcoinové peňaženky a kvôli bezpečnosti sú opatrené špeciálnym digitálnym podpisom. Zároveň každý v sieti vie o všetkých existujúcich transakciách. Históriu každej transakcie možno stopovať až k samotnému počiatku, kedy bol Bitcoin „vyprodukovaný“. Ako to celé funguje?  Prvá dôležitá informácia je tá, že vlastne neexistujú žiadne bitcoiny, ale iba záznamy o bitcoinových transakciách. Ak chcete teda poslať bitcoin, potrebujete na to len dve veci – verejnú bitcoinovú adresu príjemcu a váš privátny kľúč. Verejná bitcoinová adresa je generovaná náhodne a ide o dlhú postupnosť čísel a písmen, to platí aj pre privátny kľúč, ale s tým rozdielom, že ten je tajný a poznáte ho iba vy. Samotná transakcia začína tak, že svoj privátny kľúč použijete na podpísanie (zabezpečenie) správy, ktorá obsahuje vstupné informácie (zdrojová transakcia alebo aj viac transakcií, vďaka ktorým ste práve odosielané bitcoiny nadobudli), množstvo (koľko bitcoinov odosielate) a výstupná informáciá (verejná bitcoinová adresa príjemcu).  Celá táto správa je následne odoslaná z vašej bitcoinovej peňaženky do rozsiahlej bitcoinovej siete. A v tejto chvíli prichádzajú k slovu ťažiari. Tí overia validitu vašej transakcie, zahrnú ju do nového bloku spolu s mnohými ďalšími transakciami. A nakoniec potvrdí aj celý blok. Teraz už je v záznamoch všetkých transakcií uvedená aj tá vaša a schránka s vašou bitcoinovou adresou je o pár mincí chudobnejšia. Keďže však žiadna bitcoinová adresa nie je zviazaná s konkrétnou osobou alebo organizáciou, je vo virtuálnom svete takmer nemožné kohokoľvek prepojiť s transakciami, ktoré uskutočnil. Kompletný priebeh bitcoinovej transakcie je, samozrejme, extrémne zložitý a viac doň prehliadnete napríklad vďaka videu vyššie.

Bitcoin ako deflačná mena

Vďaka vopred známemu vzorcu na vytváranie bitcoinov môžeme už dnes povedať, že celkový počet mincí nepresiahne 21 000 000. Bitcoin tak predstavuje príklad tzv. deflačnej meny. Pri raste dopytu po nej bude stúpať aj jej hodnota. Prečo? Oproti bežným, tzv. inflačným menám (CZK, USD, EUR a pod.), centrálna banka nemôže pristúpiť k „tlači“ nových bankoviek (mincí).

Vyššie uvedené v praxi znamená, že s rastom hodnoty bitcoinov sa bude potrebné množstvo mincí na nákup tovaru zmenšovať. Priemerná veľkosť transakcie sa zníži a bude pravdepodobne nutné ju vyjadrovať v podjednotkách bitcoinu, napr. MBTC (milibitcoin), mikrobitcoin.

Nezávislosť bitcoinov na akejkoľvek autorite je základným pilierom jej dôveryhodnosti. Vlastníci totiž vedia, že bitcoiny nebudú oslabené expanzívnou politikou centrálnej banky.

Ako získať Bitcoin?

Bitcoin možno získať niekoľkými spôsobmi:

  1. Predajom tovaru alebo služieb za bitcoiny.
  2. Prevodom cez bitcoinové peňaženky. Pre hoodl držanie kryptomien odporúčame hardware wallet Ledger nano S
  3. Zameniť bitcoiny za bežnú menu, zlato a iné komodity na bitcoinovej burze.
  4. Nakúpiť bitcoiny cez bitcoinové automaty.
  5. Osobne dohľadať niekoho, kto s vami vymení bitcoiny cez lokálny adresár.
  6. Začať bitcoin ťažiť.

Ako kúpiť Bitcoin?

Bitcoin môžete kúpiť tromi spôsobmi:

  1. Na bitcoinovej burze.
  2. V BTC automatoch.
  3. Dohodnúť si nákup bitcoinov osobne.

Ako bitcoinom platiť?

Pokiaľ nakupujete obyčajný spotrebný tovar a rozhodnete sa zaplatiť bitcoinmi, nie je to nič zložité. Napred sa na pokladni suma prevedie podľa aktuálneho kurzu na bitcoiny. Následne vykonáte transakciu cez mobilný telefón pomocou načítaného QR kódu. Je však potrebné mať v ňom nainštalovanú bitcoinovú peňaženku a mať prístup na internetové pripojenie.