Bitcoin – ďalší fork?

0
481
Bitcoin - ďalší fork ?

Schnorr signatures algoritmus sľubuje že dokáže vyriešiť jeden z najväčších problémov Bitcoinu: škálovateľnosť.

Dodatočne, Schnorr signatures môže pomôcť ochrániť Bitcoin od istých typov spamového útoku.

Tak ako technológie Seqwit a Lightning Network , ktoré sú navrhnuté tak aby riešili problém skálovateľnosti Bitcoinu , takisto aj Schnorr signatures chce a mohol by pomôcť.


Napríklad Schnorr signatures algoritmus vie ponúknuť jednoduchý spôsob ako štrukturalizovať digitálne podpisy ktoré by mohli markantne zvýšiť efektívnosť overovania Bitcoin transakcií, tiež môže ponúknuť noveé multi-signature (multisig) módy.

K tejto téme napísal, Sam Wouters, hovorca Bitcoinu a Blockchainu, článok s názvom :   Prečo Schnorr signatures pomôže Bitcoinu vyriešiť dva najväčšie problémy dneška,  kde vysvetluje ako tento algoritmus pomôže škálovateľnosti a ochrane Bitcoinu pred spam.

Wouters napísal tento článok ešte v Júli tohto roku, ale až teraz sa dostal zvýšenej pozornosti sociálnych médií.

Platné Bitcoin Transakcie vyžadujú podpisy (potvrdenia). Tieto potvrdenia zaberajú väčšinu miesta v každom bloku. Táto situácia sa zhoršuje, keď je v bloku viac transakcií, pretože každá takáto transakcia potrebuje podpis a výsledok toho všetkého je že narastie poplatok za transakciu.

Potencionálnym riešením by mohla byť implementácia Schnorr signatures algoritmu.

Wouters napisal:

Ak niekto pošle z viacerých zdrojov transakciu , malo by byt riešenie ktoré ponúkne možnosť potvrdiť transakciu jedným podpisom a toto je to čo ponúka Schnorr signatures algoritmus.

WOUTERS očakáva že tento upgrade zredukuje využitie miesta v bloku aspoň o 25%.

Ako môže Schnorr signatures algoritmus  pômocť proti spamovým útokom?

Útočník neustále dookola posiela malé transakcie ktoré vyžadujú veľa podpisov, ale s týmto algoritmom by to už nebolo možné!

Wouters píše: S týmto algoritmom by sa zmestilo do jedného bloku veľa transakcií ktoré by vyžadovali  jeden podpis, preto ak by chcel útočník spamovať naďalej, musel by poslať nespočetné množstvo transakcií. potreboval by na to viac ľudi a všetci by zapaltili vyššie poplatky aby zabrali miesto v bloku  a preto sa to väčšine neoplatí.

Nadšenci kryptomien potvrdzujú že sa musí čo najskôr začať riešiť problém so škálovateľnosťou Bitcoinu a vysokých poplatkov za transakcie.

Uvidíme či nás čaká ďalší fork, ale toto riešenie sa nám zdá byť veľmi nápomocné.

Ak chcete dostávať vždy aktuálne info o kryptomenách, sledujte nás na Twitteri