Bitcoin ETF a tip na zaujímavý projekt

0
440
Nedávno sme čítali blog jedného tradera, ktorý sa zamýšľal v roku 2011, či a prečo nakúpiť Bitcoin na cene $ 2 po obrovskom páde z úrovne $ 31. Teraz sa po novembrovom výpredaji nachádzame v podobnej situácii, Bitcoin stratil takmer 85% z decembrových maxím a vytvoril dočasné low na $ 3200 a nevyzerá to, že by medvede povedali posledné slovo. Jednou z očakávaných udalostí investorov do kryptomien je dianie okolo ETF, konkrétne návrhu prvého fyzicky podloženého ETF spoločnosti VanEck v spolupráci so Solid X, ktoré by malo byť v prípade schválenia zalistovania na burze CBOE. Americká SEC má termín na vyjadrenie sa do konca februára, ale šance na schválenie sa momentálne nezdajú byť príliš veľké. Na rozdiel od ostatných, niektorých už obchodovateľných indexových ETN a syntetických ETF, tento návrh sa primárne odlišuje tým, že VanEck bude musieť nakúpiť Bitcoiny a dať ich do úschovy voči vydaným ETF podielom, ktoré sa následne budú obchodovať na burze. Bude sa teda reálne jednať o stiahnutie Bitcoinov z trhu a nákupy ETF za fiat. Dôležitá vlastnosť ETF je mechanizmus tvorby a vykúpenie ETF podielov, ktorý sa robí pomocou arbitráže medzi cenou podkladového aktíva a cenou ETF. Čím väčší bude záujem investorov o ETF, tým viac Bitcoinov bude putovať do úschovy. Autorizovaní participanti, ktorí môžu vykonávať proces tvorby a vykúpenia, tak budú musieť najprv Bitcoin na trhu nakupovať, aby im boli uvoľnené ETF podiely na predaj na burze. Táto situácia nastáva, keď je cena ETF vyššia ako cena podkladového aktíva. V opačnom prípade, keď existuje väčší dopyt po podkladovom aktíve než samotnom ETF a cena podielov je menšia než cena Bitcoinu na burze, dochádza k procesu vykúpenie. Autorizovaní participanti za svoje ETF podiely získajú podkladové aktívum, ktoré následne predajú na sekundárnom trhu. Tento mechanizmus udržiava cenu ako podkladového aktíva tak ETF v rovnováhe a dodáva na trh likviditu. V minulom týždni vyšla zaujímavá správa od IBM, konkrétne ponuka

Nedávno sme čítali blog jedného tradera, ktorý sa zamýšľal v roku 2011, či a prečo nakúpiť Bitcoin na cene $ 2 po obrovskom páde z úrovne $ 31. Teraz sa po novembrovom výpredaji nachádzame v podobnej situácii, Bitcoin stratil takmer 85% z decembrových maxím a vytvoril dočasné low na $ 3200 a nevyzerá to, že by medvede povedali posledné slovo.

Jednou z očakávaných udalostí investorov do kryptomien je dianie okolo ETF, konkrétne návrhu prvého fyzicky podloženého ETF spoločnosti VanEck v spolupráci so Solid X, ktoré by malo byť v prípade schválenia zalistovania na burze CBOE.

Americká SEC má termín na vyjadrenie sa do konca februára, ale šance na schválenie sa momentálne nezdajú byť príliš veľké. Na rozdiel od ostatných, niektorých už obchodovateľných indexových ETN a syntetických ETF, tento návrh sa primárne odlišuje tým, že VanEck bude musieť nakúpiť Bitcoiny a dať ich do úschovy voči vydaným ETF podielom, ktoré sa následne budú obchodovať na burze. Bude sa teda reálne jednať o stiahnutie Bitcoinov z trhu a nákupy ETF za fiat.


Dôležitá vlastnosť ETF je mechanizmus tvorby a vykúpenie ETF podielov, ktorý sa robí pomocou arbitráže medzi cenou podkladového aktíva a cenou ETF. Čím väčší bude záujem investorov o ETF, tým viac Bitcoinov bude putovať do úschovy. Autorizovaní participanti, ktorí môžu vykonávať proces tvorby a vykúpenia, tak budú musieť najprv Bitcoin na trhu nakupovať, aby im boli uvoľnené ETF podiely na predaj na burze. Táto situácia nastáva, keď je cena ETF vyššia ako cena podkladového aktíva.

V opačnom prípade, keď existuje väčší dopyt po podkladovom aktíve než samotnom ETF a cena podielov je menšia než cena Bitcoinu na burze, dochádza k procesu vykúpenie. Autorizovaní participanti za svoje ETF podiely získajú podkladové aktívum, ktoré následne predajú na sekundárnom trhu. Tento mechanizmus udržiava cenu ako podkladového aktíva tak ETF v rovnováhe a dodáva na trh likviditu.

V minulom týždni vyšla zaujímavá správa od IBM, konkrétne ponuka „na predaj“ prvého kvantového počítača súkromným subjektom. V tejto fáze sa nejedná o možnosť, kedy by si mohol nejaký subjekt kúpiť kvantový počítač a využívať jeho obrovský výpočtový výkon, jedná sa o možnosť zapojiť sa do IBM cloudu pre pridružené projekty zo súkromného sektora. Doba kedy sa budú môcť kvantové počítače objednávať do kancelárií ako klasické PC, je podľa slov IBM ešte beh na dlhú trať. Avšak je to určite posun pre oblasť výpočtovej techniky a kryptomeny sa budú musieť s touto hrozbou v budúcnosti pobiť.

Koncom roka sme spomínali kryptomeny, ktorých technológia nie je založená na Blockchaine ale na DAG (Directed Acyclic Graph), ktoré by mali vďaka svojej štruktúre byť rezistentné na túto hrozbu, vyplývajúcu z enormného výpočtového výkonu kvantových počítačov.

Celý rok 2018 sme pozorne sledovali tieto projekty a snažili sa vybrať ideálneho kandidáta na strednú a dlhodobú investíciu. Všetky altcoiny si prešli ešte strmším pádom ako samotný Bitcoin a stratili medzi 90-99% z ich maximálnych hodnôt. Táto situácia, je ale vhodná práve pre dlhodobé investície do zaujímavých projektov s potenciálom. Nakoniec sme sa rozhodli pre Aidos Kuneen.

Aidos Kuneen (ADK) čaká veľmi zaujímavý rok a jeho dlhodobé ciele tiež stoja za povšimnutie. ADK foundation napojená na Badoer Investment už vlastní podiely v menších bankách v Keni a Tanzánii, rovnako ako futbalové kluby v Španielsku a Keni. Hlavné tohtoročné lákadlo je spustenie online bankovníctva, dokončenie vlastnej banky v EÚ a zalistovanie prvého kryptomenou podloženého ADK ETF na burze v Nairobi, ktoré je naplánované na prvý kvartál tohto roka.

Spustenie banky v EÚ a online bankovníctva by malo nastať medzi jarou a letom 2019. Dlhodobý cieľ je vybudovať offshore bankovú sieť, ktorej klienti budú platiť poplatky za klasické bankové služby práve v ADK. V ponuke bánk budú aj sporiace účty ponúkajúce 5-10% ročne vo fiat menách, to je umožnené vďaka vysoko úročeným pôžičkám v afrických krajinách, teda aspoň pokiaľ ich výšku porovnáme so západným svetom.

Afrika je novým technológiám otvorená a bankový sektor v Keni a ďalších niekoľkých rýchlo expandujúcich krajinách násobne prevyšuje percentuálne zisky bánk na západe. Výhodou je tiež stabilita kenského šilingu, ktorý sa posledných desať rokov drží v úzkom pásme + -10% voči napríklad českej korune, čo je v kontraste „štandardných“ exotických mien.

V posledných niekoľkých týždňoch sa cena ADK pohybovala medzi $ 3-4 a prvé nákupy sme realizovali na hladine $ 3,8, druhý väčší objem na $ 3,3 a dnes po poklese na $ 2,8 opäť prikúpili. Pokiaľ cena pôjde ešte nižšie, sme pripravení prikupovať a držať väčšinu ADK minimálne do plného spustenia online bankovníctva a ETF.

 

Ak obchodujete kryptomeny a chcete sa včas dozvedieť čo práve nakúpiť alebo predať, určite sa oplatí sledovať náš kanál CrypttoSignals na Telegrame, kde denne pridávame obchodné signály od profesionálnych traderov. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v sekcii EXCHANGE