Bitcoin – prvá kryptomena, ktorá je tu už 10 rokov

0
476
Základné údaje o kybernetickej mene Bitcoin, ktorú pred desiatimi rokmi (3. januára 2009) vytvoril doteraz anonymný vývojár používajúci pseudonym Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) - Bitcoin, ktorého skratka je BTC, je virtuálna internetová mena. Jej hlavným znakom je, že nemá žiadnu centrálnu autoritu, ktorá by riadila napríklad množstvo peňazí v obehu. Bitcoin je navrhnutý tak, aby nikto, ani autor alebo iní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli menu ovplyvňovať, zničiť, sfalšovať, zhabať účty, kontrolovať peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. Cena a samotná existencia Bitcoinu sa odvíja od dôvery a ochoty vlastníkov meny s ňou obchodovať, hodnotu teda určuje iba ponuka a dopyt. Satoshi Nakamoto - Systém Bitcoin vytvoril (bol vyťažený prvý blok) 3. januára 2009 anonymný vývojár pod pseudonymom Satoshi Nakamoto na základe svojho článku z októbra 2008
#bitcoin

Základné údaje o kybernetickej mene Bitcoin, ktorú pred desiatimi rokmi (3. januára 2009) vytvoril doteraz anonymný vývojár používajúci pseudonym Satoshi Nakamoto.

Bitcoin (BTC)

– Bitcoin, ktorého skratka je BTC, je virtuálna internetová mena. Jej hlavným znakom je, že nemá žiadnu centrálnu autoritu, ktorá by riadila napríklad množstvo peňazí v obehu. Bitcoin je navrhnutý tak, aby nikto, ani autor alebo iní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli menu ovplyvňovať, zničiť, sfalšovať, zhabať účty, kontrolovať peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. Cena a samotná existencia Bitcoinu sa odvíja od dôvery a ochoty vlastníkov meny s ňou obchodovať, hodnotu teda určuje iba ponuka a dopyt.

Satoshi Nakamoto

– Systém Bitcoin vytvoril (bol vyťažený prvý blok) 3. januára 2009 anonymný vývojár pod pseudonymom Satoshi Nakamoto na základe svojho článku z októbra 2008 „A Peer-to-Peer Electronic Cash System“, ktorý opísal technológiu, na základe ktorej vznikol Bitcoin a potom ďalšie kryptomeny. Tvorca Bitcoinu nebol dlho známy, existovala celá rada teórií, kto Satoshi Nakamoto je. V roku 2016 sa k autorstvu priznal austrálsky podnikateľ Craig Wright, presvedčivé dôkazy ale neposkytol a tak sa o autorovi stále špekuluje. Vlani za autora Bitcoinu označil Sahil Gupta amerického podnikateľa a vizionára Elona Muska. Gupta pôsobil v Muskovej firme SpaceX, Musk jeho tvrdenia poprel.


Vznik Bitcoinu

– Bitcoiny vznikajú tak, že počítače svojim výpočtovým výkonom riešia komplikované matematické algoritmy a za úspešné vyriešenie obdrží majiteľ počítača odmenu v podobe určitého množstva Bitcoinu. Tomuto procesu sa hovorí ťažba a ľuďom, ktorí získavajú Bitcoin, ťažiari či Mineri. Po vyťažení je konkrétna suma prevedená na konkrétnu adresu majiteľa Bitcoinu v podobe číselného kódu. Každá „minca“ je unikátna a nezameniteľná. Ťažiť môže buď jednotlivec, čo je dosť nákladné, alebo skupina ťažiarov. Decentralizované databázy transakcií medzi niekoľkými subjektmi sa všeobecne nazývajú blockchain.

Ako získať Bitcoin

– Softvér pre ťažbu je naprogramovaný tak, aby uvoľňoval nové mince stabilným tempom, ktoré sa ale postupne spomaľuje. Počet mincí v obehu bude konečný, celkom ich má byť vytvorených 21 miliónov. V roku 2033 ich má byť v obehu 99 percent a posledný sa má dostať do obehu okolo roku 2140. Teraz je v obehu asi 16,4 milióna Bitcoinov.

– Podľa odborníka na kryptomeny Marka Palatinusa je ťažba nákladná a venujú sa jej hlavne ľudia, ktorí sa do tohto druhu biznisu dostali skôr a neustále optimalizujú a aktualizujú hardware pre ťažbu, čo stojí nemalé peniaze. Ďalším veľkým nákladom pre prevádzkovateľa ťažby a aj pre spoločnosť je spotrebovaná energia, bežnému užívateľovi sa tak ťažba neoplatí.

Bitcoin ale môže získať aj „netěžař“, teda obyčajný človek. Bitcoiny sa na svet dostávajú vďaka decentralizovanej (P2P, peer-to-peer) počítačovej sieti, kde sa dá s Bitcoinom obchodovať, nakupovať ho alebo predávať. Pri nákupe záujemca o Bitcoin pošle druhej strane peniaze a ona späť pošle na bitcoinovú adresu zodpovedajúci obnos Bitcoinu a naopak. Bitcoin môže človek kúpiť alebo predať buď od druhej osoby, alebo na bitcoinových burzách či v zmenárňach.

Obchodovanie s Bitcoinom

– Na Bitcoine je založený rad legálnych investičných fondov a obchoduje sa s ním na špecializovaných burzách, rad obchodov predáva svoj tovar aj za Bitcoin a po svete funguje rad bitcoinmatov. Aj na Slovensku môžete platiť Bitcoinom napríklad na alza.sk alebo dokonca kúpiť nehnuteľnosť.

Hodnota a kurz Bitcoinu

– Kurz Bitcoinu je v porovnaní s oficiálnymi menami veľmi nestabilný a ľahko podlieha špekuláciám. Na rozdiel od oficiálnych mien za sebou nemá žiadnu reálnu oporu v podobe ekonomiky, na ktorej výkon by bol naviazaný. Hodnota Bitcoinu bola v počiatku prakticky nulová. Vo februári 2010 Bitcoin prvýkrát dosiahol na jednej z najvýznamnejších bitcoinových búrz MtGox.com pár s dolárom. Vlani jeho cena prudko rástla a v polovici minulého decembra po razantnom vzostupe vyšplhal až na cenu okolo 20.000 dolárov. Od tej doby ale klesá a stratil zhruba tri štvrtiny svojej hodnoty.

Anonymita Bitcoinu

– Kvôli anonymite sú Bitcoiny občas spájané s čiernym obchodom, s predajom drog a zbraní a tiež s praním špinavých peňazí. Rad platforiem pre výmenu Bitcoinu sa stala terčom hackerských útokov a niektoré z nich potom museli ukončiť činnosť. Obeťou týchto útokov sa tak stala napríklad niekdajšia popredná svetová burza pre kybernetickú menu Bitcoin Mt. GOX. V roku 2013 bola napadnutá aj tuzemská bitcoinová burza Bitcash.

– Bitcoin je najznámejší zo všetkých kryptomien, ktorých celková trhová kapitalizácia je podľa serveru coinmarketcap.com okolo 130 miliárd dolárov oproti januárovému vrcholu 204 miliárd dolárov. Trhová kapitalizácia Bitcoinu je okolo 70 miliárd dolárov, kryptomena XRP 15,2 miliardy, Ethereum 11,4 miliardy, Bitcoin Cash asi 3 miliardy a na piatom mieste je EOS s 2,4 miliardami USD. Podľa minuloročnej výskumnej správy Cambridgeskej univerzity teraz kryptomeny používa 2,9 až 5,8 milióna ľudí na svete.

 

Ak obchodujete s kryptomenami a chcete sa včas dozvedieť čo práve nakúpiť alebo predať, určite sa oplatí sledovať náš kanál CrypttoSignals na Telegrame, kde denne pridávame obchodné signály od profesionálnych traderov. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v sekcii EXCHANGE  Tip: Získajte 10 USD za nákup kryptomien – nakúpte aspoň za 100 USD na Coinbase cez náš referal link