Bitcoin sa dostáva do puberty

1
554
Keď som o Bitcoine v priebehu roka 2017 prednášal na konferenciách, všimol som si, že väčšinu ľudí nezaujíma, ako Bitcoin funguje. Účastníci konferencií sa iba chceli dozvedieť, ako môžu bezpracne zarobiť čo najviac peňazí.   Vtedy som si uvedomil, že celý trh kryptomien ovláda chamtivosť a vzniká na ňom veľká bublina, na ktorú som spoločne s ďalšími ekonómami dlhodobo upozorňoval. Mnohí ľudia však na tieto varovania nebrali ohľad a dnes sú v hlbokej strate, hovorí hlavný ekonóm BHS Štěpán Křeček.   Na začiatku nemal Bitcoin prakticky žiadnu hodnotu, dnes sa obchoduje za približne 4000 dolárov. Taký masívny nárast na cene dosiahla táto kryptomena vďaka geniálnemu marketingu, kedy o Bitcoine písali všetky svetové médiá a ten sa tak dostal do širokého povedomia ľudí. Hoci o Bitcoine takmer každý už počul, pre bežné transakcie ho ľudia príliš nevyužívajú. V tom spočíva najväčšia slabina Bitcoinu. Ľudia mu neprišli na chuť a stal sa kryptomenou pre obmedzené množstvo technologických nadšencov.   Na prelome rokov 2017 a 2018 dosahoval Bitcoin svojej najvyššej hodnoty blížiacej sa 20 000 USD. Následne na celom krypto trhu praskla bublina a hodnota Bitcoinu sa prepadla o približne 80 percent. V tej dobe ľudia prišli o veľké množstvo peňazí a celková trhová kapitalizácia kryptomien sa znížila o takmer 700 miliárd dolárov. Kryptomeny sa dostali do nevôli značnej časti ľudí, ktorí z trhu postupne odišli.   V súvislosti s kryptomenami sa často hovorí o ich decentralizácii, do ktorej nemôžu zasahovať vládne inštitúcie. Skúsenosti z trhu nám však ukazujú, že po zavedení regulácií na Bitcoin a ďalšie kryptomeny ich hodnota prudko klesá. Regulátori sú tak schopní účinne ovplyvňovať trh s kryptomenami. Vo chvíli, keď by napríklad centrálne banky videli v kryptomenách výrazné ohrozenie, sú schopné celý trh zraziť na kolená. Je teda zrejmé, že o nezávislosti kryptomien v reálnom svete nemôže byť reč.
Bitcoin

Keď som o Bitcoine v priebehu roka 2017 prednášal na konferenciách, všimol som si, že väčšinu ľudí nezaujíma, ako Bitcoin funguje. Účastníci konferencií sa iba chceli dozvedieť, ako môžu bezpracne zarobiť čo najviac peňazí.

Vtedy som si uvedomil, že celý trh kryptomien ovláda chamtivosť a vzniká na ňom veľká bublina, na ktorú som spoločne s ďalšími ekonómami dlhodobo upozorňoval. Mnohí ľudia však na tieto varovania nebrali ohľad a dnes sú v hlbokej strate, hovorí hlavný ekonóm BHS Štěpán Křeček.

Na začiatku nemal Bitcoin prakticky žiadnu hodnotu, dnes sa obchoduje za približne 4000 dolárov. Taký masívny nárast na cene dosiahla táto kryptomena vďaka geniálnemu marketingu, kedy o Bitcoine písali všetky svetové médiá a ten sa tak dostal do širokého povedomia ľudí. Hoci o Bitcoine takmer každý už počul, pre bežné transakcie ho ľudia príliš nevyužívajú. V tom spočíva najväčšia slabina Bitcoinu. Ľudia mu neprišli na chuť a stal sa kryptomenou pre obmedzené množstvo technologických nadšencov.


Na prelome rokov 2017 a 2018 dosahoval Bitcoin svojej najvyššej hodnoty blížiacej sa 20 000 USD. Následne na celom krypto trhu praskla bublina a hodnota Bitcoinu sa prepadla o približne 80 percent. V tej dobe ľudia prišli o veľké množstvo peňazí a celková trhová kapitalizácia kryptomien sa znížila o takmer 700 miliárd dolárov. Kryptomeny sa dostali do nevôli značnej časti ľudí, ktorí z trhu postupne odišli.

V súvislosti s kryptomenami sa často hovorí o ich decentralizácii, do ktorej nemôžu zasahovať vládne inštitúcie. Skúsenosti z trhu nám však ukazujú, že po zavedení regulácií na Bitcoin a ďalšie kryptomeny ich hodnota prudko klesá. Regulátori sú tak schopní účinne ovplyvňovať trh s kryptomenami. Vo chvíli, keď by napríklad centrálne banky videli v kryptomenách výrazné ohrozenie, sú schopné celý trh zraziť na kolená. Je teda zrejmé, že o nezávislosti kryptomien v reálnom svete nemôže byť reč.

 

Ak obchodujete s kryptomenami a chcete sa včas dozvedieť čo práve nakúpiť alebo predať, určite sa oplatí sledovať náš kanál CrypttoSignals na Telegrame, kde denne pridávame obchodné signály od profesionálnych traderov. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v sekcii EXCHANGE  

1 komentár

 1. Kde začať.

  „Keď som o Bitcoine v priebehu roka 2017 prednášal na konferenciách, všimol som si, že väčšinu ľudí nezaujíma, ako Bitcoin funguje.“
  To je pravda. Je úplne zbytočné niekomu hovoriť o Bitcoine a vysvetľovať jeho funkciu, pokiaľ sa najskôr nevysvetlí fiat. To mám tiež skúsenosti, že bez vysvetlenia fiatu je hovorenie o Bitcoine hádzanie hrachu na stenu a možno jediná otázka ľudí je ako na tom zarobiť.

  „Mnohí ľudia však na tieto varovania nebrali ohľad a dnes sú v hlbokej strate, hovorí hlavný ekonóm BHS Štěpán Křeček.“
  No v strate ako v strate. Pokiaľ predali kryptomenu tak sú v strate, pokiaľ nepredali tak majú rovnaký počet coinov, nemajú ich menej ani im ich nikto nevzal. Majú stále svoje coiny, ktorých cena naviazaná na fiat môže mať v súčasnosti iný pomer, ako v dobe nákupu.

  „dnes sa obchoduje za približne 4000 dolárov. Taký masívny nárast na cene dosiahla táto kryptomena vďaka geniálnemu marketingu, kedy o Bitcoine písali všetky svetové médiá a ten sa tak dostal do širokého povedomia ľudí.“
  To nie je pravda, médiá masívne písali o Bitcoine a bol všade aj v televízii až po prekročení hodnoty 10 000 dolárov dolárov.

  „o Bitcoine takmer každý už počul, pre bežné transakcie ho ľudia príliš nevyužívajú. V tom spočíva najväčšia slabina Bitcoinu. Ľudia mu neprišli na chuť“
  Hodnotu Bitcoinu robí jeho možnosť využitia v reálnom svete. Toto decentralizované svetové bankovníctvo môže využívať ktokoľvek na Zemi, nemusí mať ani internet a môže Bitcoin používať. BTC vie spraviť cca 7 transakcií za sekundu čo je nedostačujúce a navyše pri vysokom používaní sú s tým spojené veľmi vysoké poplatky – preto sa pracuje na lightning network. Čoraz viac obchodov a služieb bude umožňovať používanie BC, tým viac sa dostane do používania ľudí

  „celková trhová kapitalizácia kryptomien sa znížila o takmer 700 miliárd dolárov. Kryptomeny sa dostali do nevôli značnej časti ľudí, ktorí z trhu postupne odišli.“
  Toto sa stále opakuje dookola v cykloch, kedy hodnota BTC vyletí vďaka špekulantom a potom padne. Takto sa to opakuje stále dookola, pretože BTC stále priťahuje ľudí s vidinou zisku, preto jeho hodnota pôjde znova hore na nové ATH a potom znova spadne.

  „V súvislosti s kryptomenami sa často hovorí o ich decentralizácii, do ktorej nemôžu zasahovať vládne inštitúcie. Skúsenosti z trhu nám však ukazujú, že po zavedení regulácií na Bitcoin a ďalšie kryptomeny ich hodnota prudko klesá.“
  Toto je asi najväčšia hlúposť celého článku. Kryptomeny sa nedajú regulovať. Banky a vlády môžu robiť obštrukcie ako napr. na Slovensku zrušili bez udania dôvodu účty všetkým firmám, ktoré podnikali s kryptomenami, ale to nemá nič spoločné so samotným využívaním kryptomien používateľmi. Som zvedavý ako banky zrazia na kolená Bitcoin – vypnú centrálny server? Zmrazia ľuďom Bitcoin účty? Zavrú do väzby Satoshi Nakamota?
  Bitcoin je nezávislá kryptomena v reálnom svete, s ktorou nevie spraviť nikto nič. Žaden prezident, vláda, rozhodnutie súdu, špeciálna jednotka, armáda, nikto s tým nič nepraví. To či sa bude používať rozhodnú jedine jeho používatelia a nie určená centrálna autorita.

Comments are closed.