Bitcoin vám už čoskoro vydá drobné späť

0
1218
Jeden z technických mechanizmov, ktorý pomôže priblížiť Bitcoin k hotovosti je na pokraji rozsiahlej aktualizácie.  Pojem

Jeden z technických mechanizmov, ktorý pomôže priblížiť Bitcoin k hotovosti je na pokraji rozsiahlej aktualizácie. 

Pojem „výber mincí“ sa vzťahuje na algoritmus, ktorý dnes rozhoduje, ktoré dáta sa spoja, aby vytvorili transakciu používateľa. V podstate kód výberu mincí replikuje proces doručenia. Povedzme, 10$ pokladníkovi za položku v hodnote 7 USD a vráti spotrebiteľovi 3 doláre ako výdavok. 

Ale aj keď to nie je zložité pamätajte, že Bitcoin je experimentálny softvér a táto funkcia, pokiaľ funguje správne, nie je celkom optimalizovaná. Časť, ktorú pravdepodobne treba vyladiť, má priamy vplyv na užívateľské náklady. 


Developer z Bitcoin Core Andrew Chow: 

„Originálny algoritmus výberu mincí“ od Bitcoin Core skutočne potrebuje veľa prepracovania, najmä pokiaľ ide o poplatky za transakcie. Je to neefektívne a algoritmus vždy skončí pri zvláštnej slučke, kedy sa pokúša uhádnuť výšku transakčných poplatkov, ktoré sú potrebné“  

 

Mark Erhardt inžinier spoločnosti poskytujúcej peňaženku BitGo súhlasí s tým, že v priebehu nedávneho rozhovoru na podcaste Noded zašiel tak ďaleko, že nazval algoritmus „spletitý“. 

Vývojári pracujú na novom algoritme, nazvanom „BnB“, ktorý spoločne vytvára dáta efektívnejším spôsobom, čo vedie k malému odstupňovaniu a nižším transakčným poplatkom. Erhardt bol prvý kto navrhol nejaké optimalizácie už takmer pred dvoma rokmi, zatiaľ čo Chow bol prvý developer, ktorý urobil zmeny. 

Nedávno sa táto zmena považovala za pripravenú na pridanie do najpopulárnejšej implementácie softvéru Bitcoin Core a tak bola zlúčená s databázou kódov. Funkcia by mala byť k dispozícii na rozšírené použitie s uvoľnením 17. verzie softvéru v nasledujúcom roku. 

Keď hovoríme o výhodách zmien, Chow povedal: 

„Toto nám dovolí poriadne upraviť kód pre výber mincí a skutočne umožniť, aby každá osoba pochopila presne to, čo robí algoritmus výberu mincí.“ 

 

Žiadna zmena nie je potrebná 

Ako sme už spomenuli, každá Bitcoinová transakcia ktorú používateľ posiela, sa skladá z rôznych menších množstiev Bitcoinu. Je to preto, že máte v peňaženke jeden Bitcoin. Tento Bitcoin zvyčajne nie je len jeden údaj/kód. Skôr sa často skladá z niekoľkých kusov údajov, ktoré sú spojené. Môžete mať jednu, dve alebo desiatky malých transakčných úlomkov – každý nazývaný „neminuté transakčné výstupy“ (UTXOs). 

Coindesk 

Napríklad na adrese vašej Bitcoin peňaženky môže byť jeden kus dát v hodnote 0,1 BTC, druhý v hodnote 0,3 BTC, ďalší v hodnote 0,1 BTC a ďalší v hodnote 0,5 BTC, aby sa vytvoril celý Bitcoin. Tieto diely sú založené na transakciách, ktoré pred nimi vznikli a ako boli pôvodne rozdelené pred odoslaním do vašej peňaženky. 

Takže ak potrebujete odoslať 0,2 BTC, algoritmus Bitcoin Core „výber mince“ by sa mohol rozhodnúť, že dá časť dát v hodnote 0,3 BTC v tzv. „Input“ vytvorení transakcie. Potom budú dva výstupy: 0,2 BTC, ktoré budú odoslané príjemcovi a 0,1 BTC, ktoré budú vrátené do peňaženky ako „zmena výstupu – výdavok“. 

Napriek tomu, podľa vývojárov, algoritmus nie je až tak dobrý pri rozhodovaní o tom, ako vyberať mince pre transakcie. 

Algoritmus takmer vždy automaticky vytvára „zmeny výstupov“, ktoré často nie sú potrebné a priestor na blockchaining. Vo vyššie uvedenom príklade by sa algoritmus mohol vyhnúť tomu, že vyberie dva údaje v hodnote 0,1 BTC a nebude musieť odoslať „výdavok“ späť odosielateľovi. Pokračoval, hovoriac s ďalším nešťastným vedľajším účinkom: „Nechcete, aby boli transakcie zmenené na prach.“ 

„Prach“ sú kúsky Bitcoinu, ktoré sú tak malé, že takmer nemajú cenu, pretože poplatky môžu byť viac ako samotná transakcia. Je to analogické ako s 1-centovkami, v tom, že výroba skutočne stoji viac ako ich monetárna hodnota. 

Ako si vybrať? 

Nový algoritmus BnB sa týmto emitentom vyhýba tým, že sa pokúša eliminovať čo najviac zmien výstupných scenárov. Stručne povedané, pozerá na všetky vstupy, aby zistil či existuje spôsob, ako dosiahnuť presné počty Bitcoinu, ktoré používateľ chce odoslať v transakcii. 

To pomôže zmenšiť súbor UTXO trochu viac  

„Okrem toho transakcie, pri ktorých bola nájdená presná zhoda, budú zvyčajne menšie než transakcie, v prípade ktorých dôjde k zmene, čo tiež ušetrí poplatky za transakciu pre používateľa a uvoľní niekoľko bajtov blokového priestoru, aby sa zmestili do iných transakcií.“ 

 

A existujú dôkazy, že to funguje. V simulácii Erkhardt zistil, že v približne 40 percentách transakcií, ktoré by normálne mali meniť výstupy, sa nový algoritmus dokázal zbaviť nepotrebných údajov. 

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri. Ak si chcete jednoducho kúpiť – predať Bitcoin alebo inú kryptomenu, kliknite sem