BitGrail stratil 17 miliónov Nano

0
762
bitgrail, hacked

BitGrail je piatou najpopulárnejšou burzou pre obchodovanie s XRB podľa Coinmarketcap, objem bol však zmenený na nulu. Pri súčasnom trhovom ocenení vo výške 10 USD za XRB je odhadovaná strata 170 miliónov USD.

Tím Nano Core bol vo štvrtok informovaný majiteľom spoločnosti BitGrail, Francescom „The Bomber“ Firanom o strate. V aktualizácii blogu hlásia, že sa zdá, že chyba súvisí so softvérom BitGrail. V súkromnej korešpondencii sa Firano údajne pýtal na možnosť úpravy knihy kvôli pokrytiu jeho strát, ale vývojový tím odpovedal: „Nie je možné, toto nie je smer, ktorým by sme sa chceli uberať“.  Príspevky na sociálnych sietiach naznačujú jemné obvinenia týkajúce sa legitímnosti hackovania, pričom uvádzajú: „Teraz máme dostatok dôvodov domnievať sa, že Firano zavádzal tím Nano Core a komunitu, pokiaľ ide o platobnú schopnosť burzy BitGrail počas veľmi dlhého obdobia“.

Tím dodáva, že prebieha trestné vyšetrovanie: „Náš tím okamžite kontaktoval orgány činné v trestnom konaní a v tejto oblasti s nimi plne spolupracujeme. Pripravujeme všetky informácie, ktoré máme k tejto záležitosti, ako sú blockchain záznamy, screenshoty a protokoly chatu“.


Po strate XRB Bitgrail vyhlásil platobnú neschopnosť a nie je v prevádzke, zatiaľ čo neoficiálne zdroje tvrdia, že platforma bola už pred mesiacom v platobnej neschopnosti. Predmetný zdroj tvrdí, že zistil, že účet z ktorého sa údajne stratili finančné prostriedky používateľov (zástupca spoločnosti BitGrail 1), mal viacero transakcií s veľkými číslami (napr. 3000, 5000, 8000 XRB) na burze Mercatox. Popisuje toto správanie ako podozrivé a dodáva: „Určite to nevyzerá kóšer“.

Nano (XRB) bol predtým známy ako RaiBlocks. Používa protokol DAG (Directed Acyclic Graph) podobný protokolu IOTA s nulovými poplatkami a výhodami škálovateľnosti. Existuje maximálna dodávka 133 miliónov mincí, ktoré sú všetky v obehu, a preto porušenie predstavuje stratu viac ako 10% celkovej ponuky. Používatelia burzy oznamovali problémy pred udalosťou, pričom mnohí čakajú na registráciu totožnosti. Mnohí používatelia tiež uviedli, že nie sú schopní stiahnuť svoje XRB z platformy. BitGrail bol populárnou voľbou pre investorov Nano, ako jeden z prvých burzových obchodov, ktoré otvorili obchodovanie mince.

Ak sa vám páčia naše stránky, a radi by ste nás podporili, zdielajte nás prosím na Facebooku a na Twitteri 

Ak máte nejaké otázky, alebo by ste radi niečo napísali, môžete prispieť na  naše fórum