Blíži sa koniec kryptomien? Trhová kapitalizácia prudko klesla na $ 152 miliárd

0
776

Ceny kryptomien padajú a trh prudko klesol už dvakrát za tento týždeň. Minulý týždeň klesla trhová kapitalizácia kryptomien o 26 miliárd USD za iba 24 hodín.

Cena Bitcoinu (BTC) klesla o 11% za 12 hodín, pričom sa prepadla na hlavný support hladinu $ 6,000 a cena sa znížila až na ročné low $ 5,300. Market cap sa prepadol na $ 100 miliárd prvýkrát od októbra 2017. To je skoro 75% prepad od decembra 2017, kedy sme mohli vidieť najvyššiu cenu $ 20,000 za BTC.

Etheureum vykazuje  stratu 10.5% a prepadlo sa na 16-mesačnú low $ 163 – skoro 80% prepad od januára, kedy sme mohli zaznamenať najvyššiu cenu $ 1,412.


Za posledných 24 hodín sa situácia zhoršila, BTC klesol o viac ako 17% – a jeho celková trhová kapitalizácia klesla na $ 80 miliárd. Ethereum kleslo na $ 133 – pokles o 17% za 24 hodín a o 33% za týždeň.

Ak sa pozrieme na celý trh s kryptomenami, žiadna kryptomena sa poklesu nevyhla:

BTC / EUR – pokles o 17.05%
BTC / USD – pokles o 16.22%
LTC / USD – pokles o 12.21%
LTC / EUR – pokles o 13.60%
ETH / USD – pokles o 15.53%
XRP / USD – pokles o 14.26%
Celková trhová kapitalizácia kryptomien teraz klesla na $ 152 miliárd – najnižšie číslo od októbra 2017!

Bitcoin USD

BTC/USD daily chart – Zdroj: Admiral Markets MT5, 20. novembra 2018, 10: 2 AM EET

Prečo došlo ku krachu kryptomien?

Brian Kelly, zakladateľ a CEO BKCM povedal na CNBC v relácii ‚Fast Money‘, že krach bol spôsobený hard Fork-om na Bitcoin CASH. Avšak je tu niekoľko faktorov, ktoré prispeli k tejto trhovej volatilite:

Zlé správy

Tento rok došlo k niekoľkým krachom po dosiahnutí najvyšších cien ku koncu roka 2017 a na začiatku roka 2018 a všetky tieto krachy boli médiami veľmi prepierané. V júni došlo k prepadu o $ 15 miliárd za dve hodiny a v októbri došlo k prepadu o $ 13 miliárd, tento týždeň sa kryptomeny prepadli o spomínaných $ 26 miliárd.

Problematika bezpečnosti, ako kryptomeny bezpečne uložiť

Obavy vlád týkajúce sa decentralizácie Bitcoinu, ktoré ohrozuje kybernetická bezpečnosť. A fakt, že vlády odmietli kryptomeny adaptovať.
Oneskorenie v rozhodnutí SEC (Security and Exchange Commission) o Bitcoin ETF, ktoré prispieva k obavám investorov voči ďalšiemu potenciálnemu rozšírenie trhu.
Ďalšie publikácie spomenuli, že za krach môže predaj kryptomien americkými daňovými poplatníkmi na vyplatenie dane z kapitálových výnosov na ich podnikoch.
Pravým dôvodom by mohol byť hard fork, to však bolo iba jedno domino v reťazci faktorov, ktoré prispeli k pesimizmu investorov.

Je to koniec kryptomien?

To je otázka mnohých investorov a obchodníkov. Pokiaľ bude negatívny sentiment pokračovať aj v roku 2019, nebolo by prekvapením, že sa trh s kryptomenami ocitne na dne. Avšak niektorí komentátori už teraz predpovedajú otočenie, pričom ich argumentom sú voľby v Spojených štátoch amerických a americký dlh. Tieto dve udalosti by mohli zapríčiniť rast trhu ku koncu roka.

Pozn. KryptoWeb: A čo si myslíte vy? Je toto totálny krach kryptomien alebo sa chystá niečo veľké a niekto si potrebuje opäť len nakúpiť za výpredajové ceny a potom raketovo vystrelit BTC na mesiac, možno ako na prelome rokov 2017/2018…? Napríklad je v pláne Bakkt, ktorý mal byť pôvodne 12.decembra, ale podľa najnovších správ ho preložili na 24.januára 2019. Nedávno boli presunuté dosť veľké množstvá BTC na neznáme peňaženky.. nie je to divné? Niekto bude potrebovať gazdovať s BTC ale predtým si ho musí dosť nahromadiť a samozrejme za čo najlepšiu cenu. V krátkej dobe budeme múdrejší, no neočakával by som krach, pretože… zvážte však sami.

Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v našej sekcii EXCHANGE