Budú nakoniec kryptomeny vydávané hlavne centrálnymi bankami?

0
740
Centrálne banky podľa Antonia Fatáse a Beatrice Weder di Mauro z francúzskeho INSEAD kvôli kryptomenám značne spozorneli a zvažujú, ako na ne reagovať. Niektoré z nich sa rozhodli ich používanie obmedziť alebo zakázať, iné zase uvažujú, že budú kryptomeny samé vytvárať. Fatás a jeho kolegyňa sú ale voči podobnému kroku skeptickí a na stránkach Voxa tvrdia, že oveľa lepšie by bolo zvýšiť efektívnosť súčasného systému. Krypto-nadšenci dúfajú, že vďaka nim dôjde k vytvoreniu mien, ktoré budú konkurovať oficiálnym peniazom a podkopú podnikateľské modely bánk. Podľa Fatáse sú tieto ciele príliš ambiciózne, uznáva však, že kryptomeny poukázali na nedokonalosti napríklad v oblasti platobných systémov a to najmä pri medzinárodných platbách. Kryptomeny tiež

Centrálne banky podľa Antonia Fatáse a Beatrice Weder di Mauro z francúzskeho INSEAD kvôli kryptomenám značne spozorneli a zvažujú, ako na ne reagovať. Niektoré z nich sa rozhodli ich používanie obmedziť alebo zakázať, iné zase uvažujú, že budú kryptomeny samé vytvárať. Fatás a jeho kolegyňa sú ale voči podobnému kroku skeptickí a na stránkach Voxa tvrdia, že oveľa lepšie by bolo zvýšiť efektívnosť súčasného systému.

 

Krypto-nadšenci dúfajú, že vďaka nim dôjde k vytvoreniu mien, ktoré budú konkurovať oficiálnym peniazom a podkopú podnikateľské modely bánk. Podľa Fatáse sú tieto ciele príliš ambiciózne, uznáva však, že kryptomeny poukázali na nedokonalosti napríklad v oblasti platobných systémov a to najmä pri medzinárodných platbách. Kryptomeny tiež „môžu prispieť k redefinícii samotného konceptu peňazí ako platobného prostriedku“.


Napríklad v Číne podľa Fatáse už rad obchodov odmieta platbu v hotovosti alebo kreditnou kartou, všadeprítomné sú naopak platby cez mobilný telefón. Za pozornosť tu stojí, že práve neexistencia jednotného platobného systému otvorila dvere príležitosti pre internetové spoločnosti, ktoré sa vydali do sveta fintechu. K podobnému úpadku v používaní hotovosti dochádza vo Švédsku. V tejto krajine ale zase centrálna banka uvažuje o vytvorení „e-Crony“, ktorá by bola anonymnou elektronickou verziou hotovosti.

Motiváciu k vytváraniu digitálnych náhrad hotovosti mohli centrálne banky vo vyspelých krajinách získať aj kvôli tomu, že sadzby klesli v posledných rokoch k nule. Ak by ich znižovali výrazne do záporu, nastal by masívny presun k hotovosti. Keby však spoločnosť fungovala bez fyzickej hotovosti a používala len jej digitálnu verziu, sadzby by mohli klesnúť do záporných hodnôt. Fatás k tomu poukazuje na vysokú obľubu hotovosti v oblasti kriminálnych aktivít a pri snahe vyhnúť sa daniam.

Ak by kryptomeny vydávali iba súkromné ​​subjekty, neexistovalo by ich krytie centrálnou bankou, teda by takéto meny boli rizikové. Existencia paralelných mien by navyše komplikovala prácu centrálnych bánk. Tie by v extrémnom prípade neboli ani schopné vykonávať svoju monetárnu politiku, vrátane neschopnosti zabezpečiť likviditu finančného systému v prípade hrozby jeho kolapsu.

Centrálne banky by tak podľa Fatáse mohli skutočne radšej vydávať vlastné kryptomeny a „otvoriť svoju súvahu všetkým“. Depozity by alternatívne mohli byť ukladané priamo v centrálnej banke, bez bánk a sprostredkovateľov. Pozitívom by potom bolo, keby išlo o medzinárodne koordinovaný proces, ktorý by zefektívnil medzinárodné platby. Lenže podľa Fatáse centrálnej banky nebudú ochotné vytvárať menu, ktorá by pravdepodobne bola veľmi populárna medzi kriminálnikmi a v nelegálnych oblastiach. A ekonóm tvrdí, že vydávanie kryptomien centrálnymi bankami či ukladanie depozitu priamo v ich súvahe sú procesy, s ktorými by súviselo množstvo rizík, ale ich prínosy by boli sporné.

„Kryptomeny vydávané centrálnymi bankami by trpeli rovnakými neduhmi ako kryptomeny súkromného sektora. A jasné výhody neexistujú. Digitálne peniaze „pre všetkých“ ponúkané priamo zo súvahy centrálnej banky by mohli mať ničivý dopad na finančný systém. Väčšia efektivita sa dá dosiahnuť inováciami súčasných platobných systémov a infraštruktúry. Tieto inovácie by mala iniciovať regulácia, ktorá by mala okrem iného tlačiť na vstup nových hráčov do odvetvia a na využívanie nových technológií, „uzatvára Fatás.

 

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri  a chatovať môžete v skupine na Telegrame. Ak si chcete jednoducho kúpiť – predať Bitcoin alebo inú kryptomenu, kliknite sem