Crypto-Mining Malware Epidemic: 55% podnikov postihnutých útokmi, vrátane YouTube

0
715
youtube, hack, attack, cryptocurrencies, malware

Ďalší prípad „cryptozlodejstva“ bol zistený na stránkach YouTube a vyriešený spoločnosťou Google v priebehu tohto týždňa, uviedla Ars Technica v piatok 26. januára. Podľa správy sa anonymným hackerom podarilo spustiť reklamy na YouTube, ktoré využili CPU návštevníkov na ťažbu mien.

Používatelia začali odosielať sťažnosti na sociálne siete v priebehu tohto týždňa, keď uviedli, že ich antivírusové programy zistili škodlivý ťažobný kód v reklamách, ktoré im Youtube zobrazil.

Podľa správy spoločnosti Trend Micro sa útočníkom podarilo umiestniť ťažobný softvér na YouTube prostredníctvom reklamnej platformy Google DoubleClick. Škodlivé reklamy boli určené prevažne pre používateľov z Japonska, Francúzska, Taiwanu, Talianska a Španielska.


Drvivá väčšina – deväťdesiat percent – reklám používala kód JavaScript, ktorý poskytla spoločnosť Coinhive, kontroverzná platforma pre ťažbu kryptomien, ktorá umožňuje útočníkom ťažiť na cudzích počítačoch.

Ako uviedol Trend Micro v piatok, reklamy YouTube boli zodpovedné za trojnásobný nárast internetových poolov na celom svete.

V reakcii na sťažnosti používateľov spoločnosť Google – ktorá vlastní YouTube – oznámila, že situácia bola vyriešená niekoľko hodín po incidente. Podľa e-mailu od spoločnosti, „reklamy boli zablokované za menej ako dve hodiny a škodlivé kódy rýchlo odstránené z našich platforiem.“

Napriek tomu neexistujú presné informácie o časovom rámci udalostí, keďže spoločnosť Google neposkytla žiadne ďalšie údaje, kým Trend Micro tvrdí, že varovania o zneužívajúcich reklamách sa začali objavovať už od 18 januára .

Začiatkom tohto mesiaca vydala softwarová bezpečnostná firma Check Point správu o prudkom náraste výskytu krypto malware, podľa ktorej 55% podnikov na celom svete bolo postihnutých útokmi. Správa vyhlásila, že Coinhive je „Najobľúbenejší malware“.

 

Ak sa vám páčia naše stránky, dajte nám like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri 

Ak máte nejaké otázky, alebo by ste radi niečo napísali, navštívte naše fórum