Dôvod prečo nemôžeme posudzovať mincu podľa marketcapu

0
658
minca, marketcap, coinmarketcap, kryptomeny, blockchain, kapitalizacia, hodnota kryptomien, stratis, omisego, zcash
coinmarketcap

Už ste niekedy počuli o minci zvanej UCASH? Mali by ste. Je to minca v top 25 najlepších kryptomien na svete, a to na základe marketcapu, ktorý ho dostáva vyššie ako Stratis, OmiseGO a Zcash. Zastáva 21. miesto, kde sa UCASH umiestnil 12. februára, podľa čoho by si ľudia mohli myslieť, že je to spôsobené nárastom užívateľskej základne alebo záujmom médií.

Ako sa ukázalo, UCASH je outsider – mince ničoho, ktorého úspech je dôkazom toho, že nemôžeme posudzovať mincu podľa marketcapu. Všeobecne sa uznáva, že trhová kapitalizácia – teda celková hodnota všetkých mincí v obehu vynásobených ich poslednou obchodovanou cenou – je dôležitý faktor. Ako približný ukazovateľ relatívnej veľkosti príslušných kryptomien, trhová kapacita zvyčajne postačuje, ale existujú prípady, kedy je to nesprávne. UCASH je dokonalý prípad.  „Shitcoin“, ako  sú takéto mince pejoratívne popísané – vyrástli z ničoho do týždňa, aby sa dostali do TOP100. 

Ktokoľvek so znalosťou princípov o kapitálových trhoch bude vedieť, že manipulácia systému je veľmi jednoduchá. Všetko, čo na to potrebujete je niekto, kto vytvorí shitcoin s objemom 150 miliárd mincí, zalistujte ho na podobnej „shit“ burze  za 1 dolár za mincu a okamžite sa stane hodnotnejšou ako Bitcoin. Rovnaký trik, ktorý poháňal Dentacoin na 21. miesto v rebríčku kryptomien minulý mesiac, teraz urobil to isté pre UCASH.


Burza, na ktorej sa obchoduje ( BTC-Alpha), je pochybná ruská stránka, registrovaná v Spojenom kráľovstve, so 600 členmi na Telegrame s menej ako 2 000 stúpencami na Twitteri a logom, ktoré bolo vyradené z Maestra. Ale pretože je uvedený na Coinmarketcape, je vhodný na zaradenie do  „oficiálneho“ systému hodnotenia kryptomien. 

V obehu je 325 miliárd Dentacoinov a 8,6 miliardy UCASH-ov, čo vysvetľuje, prečo sa im podarilo umelo vyliezť tak vysoko. Či UCASH bol alebo nebol výsledkom „pump a dump“, je bezvýznamný. Na burze s nízkou likviditou, ako je BTC-Alpha, je každý  veľryba a každá minca je extrémne volatilná. 

Zdroj: https://news.bitcoin.com/heres-cant-judge-coin-market-cap/