Ethereum: Tri forky, na ktoré dávejte pozor

0
763
V prvom mesiaci tohto roka zažije Ethereum niekoľko hard Forkov. Pozrieme sa na ne bližšie. Tu sú tri, ktoré sa budú konať už o pár dní. Classic Vision Hard Fork - 11. januára 2019: Všetci držitelia Etherea dostanú 3 ETCV za každý kus ETH v ich peňaženke. Ethereum Nowa Fork - 12. januára 2019: Všetci držitelia kryptomeny Ethereum dostanú navyše zadarmo ETH v pomere jedna ku jednej  Constantinople Fork - 16. januára 2019 (alebo skôr): Constantinople Mainnet hard fork je naplánovaný na blok # 7080000. Constantinople je najdôležitejší hard fork, ktorý Ethereum v januári zažije. Tomu vďačí za to, že tvorí dôležitý most medzi protokolom proof of work a proof od stake, ktorému sa kryptomena snaží priblížiť. Tip: Kde a ako nakupovať spoľahlivo kryptomeny Silná konkurencia Ethereum teraz čelí oveľa tvrdšej konkurencii než kedykoľvek predtým. Iné platformy, ako sú EOS, Cardano alebo Zilliqa šliapu technologicky aj užívateľsky kráľovi altcoinov na päty. Aj keď tieto kryptomeny stratili za rok 2018 vyše 90% svojej hodnoty, nemení to nič na fakte, že hard Forky všeobecne oslabujú podporu, ktorú blockchain priťahuje. K tomu dochádza obzvlášť, keď si hlavní vývojári začnú vyberať stranu, na ktorú sa pridajú. Ethereum na tom nie je v tomto prípade o nič lepšie než Bitcoin. Všetci máme ešte v živej pamäti nedávny hard fork kryptomeny Bitcoin Cash. Niektorí optimisti pred rokom verili, že nový a rýchlejší BCH Bitcoin raz porazí a nahradí. Pre takýto tábor by sa dnes len ťažko hľadali zástancovia, pretože tím BCH sa rozdelil na dva nezlučiteľné tábory, ktoré môžu len veľmi ťažko konkurovať originálnej sieti Bitcoin. Ak konkurencia siete Ethereum naďalej porastie raketovým tempom, zatiaľ čo sa Ethereum bude čím ďalej tým viac ponárať do svojich vnútorných problémov, nie je vylúčené ani to, že sa dočkáme konca Dapp hegemónie Etherea. Cardano a EOS si sú dobre vedomé toho, že musia pracovať spoločne a nenechať sa roztrieštiť. Veľká volatilita Čo sa týka ceny, je v momentálnom stave trhu extrémne ťažké robiť akékoľvek predikcie. Avšak sa od trhu dá očakávať veľká volatilita, pretože investori budú skákať z jedného hard Forku na druhý v snahe vybrať si to správne Ethereum. Rovnaký scenár sme zažili aj s Bitcoin Cash SV, ktorý niekoľkokrát za sebou prekonal 50% výkyvy ceny, než sa zastavil na príjemných deväťdesiatich amerických dolároch. Ako to bolo s hard forkom Bitcoinu Bitcoin z historického hľadiska zažil v dobe hard Forku mierny pokles svojej ceny. To je dané tým, že malá časť hodnoty sa presunula na novovytvorený reťazec. Keď sa júli 2017 oddelil Bitcoin Cash od originálneho Bitcoinu, klesla jeho cena z 2800 dolárov na 2700. Rovnaký patent nájdeme aj u nedávnej udalosti, o ktorej sa na zahraničných informačných weboch referuje ako o

V prvom mesiaci tohto roka zažije Ethereum niekoľko hard Forkov. Pozrieme sa na ne bližšie. Tu sú tri, ktoré sa budú konať už o pár dní.

  • Classic Vision Hard Fork – 11. januára 2019: Všetci držitelia Etherea dostanú 3 ETCV za každý kus ETH v ich peňaženke.
  • Ethereum Nowa Fork – 12. januára 2019: Všetci držitelia kryptomeny Ethereum dostanú navyše zadarmo ETN v pomere jedna ku jednej
  • Constantinople Fork – 16. januára 2019 (alebo skôr): Constantinople Mainnet hard fork je naplánovaný na blok # 7080000. Constantinople je najdôležitejší hard fork, ktorý Ethereum v januári zažije. Tomu vďačí za to, že tvorí dôležitý most medzi protokolom proof of work a proof of stake, ktorému sa kryptomena snaží priblížiť.
Tip: Kde a ako nakupovať spoľahlivo kryptomeny

Silná konkurencia

Ethereum teraz čelí oveľa tvrdšej konkurencii než kedykoľvek predtým. Iné platformy, ako sú EOS, Cardano alebo Zilliqa šliapu technologicky aj užívateľsky kráľovi altcoinov na päty. Aj keď tieto kryptomeny stratili za rok 2018 vyše 90% svojej hodnoty, nemení to nič na fakte, že hard Forky všeobecne oslabujú podporu, ktorú blockchain priťahuje. K tomu dochádza obzvlášť, keď si hlavní vývojári začnú vyberať stranu, na ktorú sa pridajú.

Ethereum na tom nie je v tomto prípade o nič lepšie než Bitcoin. Všetci máme ešte v živej pamäti nedávny hard fork kryptomeny Bitcoin Cash. Niektorí optimisti pred rokom verili, že nový a rýchlejší BCH Bitcoin raz porazí a nahradí. Pre takýto tábor by sa dnes len ťažko hľadali zástancovia, pretože tím BCH sa rozdelil na dva nezlučiteľné tábory, ktoré môžu len veľmi ťažko konkurovať originálnej sieti Bitcoin.


Ak konkurencia siete Ethereum naďalej porastie raketovým tempom, zatiaľ čo sa Ethereum bude čím ďalej tým viac ponárať do svojich vnútorných problémov, nie je vylúčené ani to, že sa dočkáme konca Dapp hegemónie Etherea. Cardano a EOS si sú dobre vedomé toho, že musia pracovať spoločne a nenechať sa roztrieštiť.

Veľká volatilita

Čo sa týka ceny, je v momentálnom stave trhu extrémne ťažké robiť akékoľvek predikcie. Avšak sa od trhu dá očakávať veľká volatilita, pretože investori budú skákať z jedného hard Forku na druhý v snahe vybrať si to správne Ethereum. Rovnaký scenár sme zažili aj s Bitcoin Cash SV, ktorý niekoľkokrát za sebou prekonal 50% výkyvy ceny, než sa zastavil na príjemných deväťdesiatich amerických dolároch.

Ako to bolo s hard forkom Bitcoinu

Bitcoin z historického hľadiska zažil v dobe hard Forku mierny pokles svojej ceny. To je dané tým, že malá časť hodnoty sa presunula na novovytvorený reťazec. Keď sa júli 2017 oddelil Bitcoin Cash od originálneho Bitcoinu, klesla jeho cena z 2800 dolárov na 2700. Rovnaký patent nájdeme aj u nedávnej udalosti, o ktorej sa na zahraničných informačných weboch referuje ako o „hash war“. Po rozdelení Bitcoin Cash na Bitcoin SV a Bitcoin Cash ABC došlo k masívnemu prepadu ceny o takmer 80%. Počas nasledujúcich dní vysoká volatilita spôsobila, že sa Bitcoin Cash (ABC) ustálil z hodnoty 650 dolárov na 160.

Všetky tieto argumenty sú pozitívne pre nové kryptomeny, ktoré z hard Forku vzídu. Avšak čo sa týka originálneho Etherea, je to pomerne problematická záležitosť. Hoci sa Ethereu podarilo v čase písania článku dostať na prvú priečku medzi altcoinmi, veľa komentátorov na sociálnych sieťach predikuje skorý pád, ktorý vzhľadom na predforkový boom musí nastať. Na druhej strane Constantinople fork znamená toľko očakávanú zmenu, ktorá otvorí cestu aktivácii protokolu POS. To je určite dostačujúci dôvod na to, aby sa vytvoril nejaký pozitívny sentiment.

Zostane Ethereum kráľom altcoinov …?

Všeobecne sa dá povedať, že akákoľvek predikcia toho, ako bude trh na sériu hard Forkov reagovať nie je z dlhodobého hľadiska možná. Hlavným bodom, ktorý by si mal čitateľ odniesť je to, že Ethereum sa nachádza v kritickej časti svojho vývoja. Budúci mesiac pravdepodobne rozhodne, či zostane Ethereum naozaj kráľom altcoinov a či si udrží svoju neotrasiteľnú pozíciu hlavnej platformy pre tvorenie decentralizovaných aplikácií, alebo či sa nechá zosadiť kryptomenami ako sú EOS alebo Cardano.

 

Ak obchodujete s kryptomenami a chcete sa včas dozvedieť čo práve nakúpiť alebo predať, určite sa oplatí sledovať náš kanál CrypttoSignals na Telegrame, kde denne pridávame obchodné signály od profesionálnych traderov. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v sekcii EXCHANGE  Tip: Získajte 10 USD za nákup kryptomien – nakúpte aspoň za 100 USD na Coinbase cez náš referal link