Kaspersky Lab: Nelegálna ťažba kryptomien tento rok na silnom vzostupe

0
366
Nelegálna ťažba kryptomien sa v tomto roku rozbehla na plné obrátky, čo dokladá počet napadnutých používateľov, ktorých doteraz bolo viac ako 5 miliónov. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku tak počet útokov vzrástol o 83%. Za tento nepríjemný trend sú podľa Kaspersky Lab v prvom rade zodpovedné inštalácie nelicencovaných (pirátskych) softvérov a obsahu.

Nelegálna ťažba kryptomien sa v tomto roku rozbehla na plné obrátky, čo dokladá počet napadnutých používateľov, ktorých doteraz bolo viac ako 5 miliónov. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku tak počet útokov vzrástol o 83%. Za tento nepríjemný trend sú podľa Kaspersky Lab v prvom rade zodpovedné inštalácie nelicencovaných (pirátskych) softvérov a obsahu.

Nelegálne dobývanie kryptomien, tzv. Mining, tento rok predčilo všetky kybernetické hrozby vrátane veľmi obávaného ransomwaru. Počet internetových užívateľov napadnutých nelegálnym softvérom pre ťažbu kryptomien stabilne narastal, pričom k najviac infekciám došlo v marci – 1,2 milióna napadnutých užívateľov.

Odborníci zo spoločnosti Kaspersky Lab sa zamerali na faktory, ktoré mohli viesť k tomuto rozšíreniu nelegálnych Minerov. V krajinách s najvyšším výskytom tejto hrozby hodnotili napríklad aj úroveň právnej ochrany používateľov, ceny elektrickej energie a hlavné spôsoby distribúcie týchto malwarov. Medzi desiatkou najpostihnutejších krajín sú Kazachstan, Vietnam, Indonézia, Ukrajina, Rusko, Alžírsko, Irán, India, Thajsko a Taiwan. Analýzou došli k záveru, že právny rámec ani cena elektriny nemajú výraznejší vplyv na šírenie malwaru. Hlavným vinníkom väčšiny infekcií sú pirátske kópie softvérov a nelicencovaný obsah.


  • Celkový počet internetových užívateľov, ktorí sa stretli s minerom, medziročne stúpol o viac ako 83% – z 2 726 491 v roku 2017 na 5 001 414 v roku 2018
  • Najviac infikovaných užívateľov bolo celosvetovo zaznamenaných v marci, kedy sa ich počet vyšplhal na 1,2 milióna
  • Podiel odhalených Minerov z celkového množstva detekovaných kybernetických hrozieb vzrástol o tri percentá – z 5% v roku 2017 na 8% v tomto roku
  • Viac ako päťkrát tiež vzrástol celkový počet užívateľov, ktorí sa stretli s mobilným minerom – z 1 986 v minulom roku na tohtoročných 10 242

Odporúčania odborníkov, ktorými by sa mali používatelia riadiť, aby si do svojich zariadení nenainštalovali nelegálny softvér pre ťažbu kryptomien:

Pravidelne aktualizujte softvér na všetkých zariadeniach, ktoré používate. Aby nemohli minermi zneužiť zraniteľnosť vašich zariadení, používajte nástroje, ktoré ich automaticky vyhľadávajú a inštalujú ich záplaty.

Obeťou Minerov sa môžu stať aj menej nápadné zariadenia, ako sú samovybavovacie terminály, platobné terminály alebo predajné automaty. Kdyberzločinci môžu takéto zariadenie zneužiť k ťaženiu kryptomeny.

Využívajte účinné bezpečnostné riešenia, ktoré zahŕňajú kontrolu prevádzky aplikácií, behaviorálnu detekciu a exploit prevention. Tieto funkcie monitorujú podozrivú aktivitu aplikácií a blokujú škodlivé súbory. Nájdete ich napríklad v bezpečnostnom riešení Kaspersky Endpoint Security for Business. Súkromní užívatelia by mali používať také riešenia, ktoré zahŕňajú funkcie, ktoré sledujú prevádzku spustených programov v zariadení – takým je napr. System Watcher.

Pravidelne oboznamujte zamestnancov a IT personál, citlivé dáta ukladajte do zvláštnych zložiek, ku ktorým obmedzíte prístup.

Zaistite firemným IT bezpečnostným pracovníkom prístup k najaktuálnejším informáciám o kybernetických hrozbách, nových nástrojoch a taktikách kyberzločincov.

Nakladajte s opatrnosťou aj so stránkami, ktoré sa tvária vierohodne. Ani seriózne firemný profil alebo digitálne certifikáty nezaručujú, že je softvér bez zadných vrátok.

Pri dôležitých finančných transakciách používajte niekoľkostupňové overenie a hardvérové ​​peňaženky. Pre tento účel je ideálne používať počítač, ktorý nepoužívate pre surfovanie po internete alebo vybavovanie e-mailovej komunikácie.

E-mailové prílohy a správy od neznámych ľudí môžu predstavovať potenciálne riziko. Ak si nie ste istí ich obsahom, radšej ich neotvárajte.

Ak obchodujete s kryptomenami určite sa oplatí sledovať náš kanál CrypttoSignals na Telegrame, kde denne pridávame obchodné signály od profesionálnych traderov. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v sekcii EXCHANGE  Tip: Získajte 10 USD za nákup kryptomien. Nakúpte aspoň za 100 USD na Coinbase cez náš referal link