Kryptomeny v roku 2018 a ich budúcnosť

0
1009
Koncom roka 2017 bol Bitcoin témou číslo jedna. Najvyššia cena v decembri atakovala hranicu 20 000 USD a každý sa chcel do tohto kolotoča zapojiť. V roku 2018 ale kryptomeny narazili na regulácie a Bitcoin stratil viac ako 60% svojej hodnoty. Podľa niektorých kritikov bublina praskla a s Bitcoinom je koniec. Skúsenejší investori ale vedia, že nie je dôvod na paniku - jedná sa o pravidelný cyklus trhu, kde sa striedajú bear (medvedí) a bull (býčí) trend, pričom označenie bear market znamená negatívny vývoj trhu a pokles cien, zatiaľ čo bull run alebo bull market označuje pozitívny vývoj trhu a cenový boom. Metaforické zvieracie názvy pochádzajú zo spôsobu, ako tieto zvieratá útočia na svoju korisť - medveď korisť sťahuje nadol (pád cien), zatiaľ čo býk korisť naberie na rohy a vyhadzuje ju smerom nahor (rast cien). Nasledujúce rady od expertov definujú základné trhové princípy a vysvetľujú, prečo ešte nie je neskoro investovať do kryptomien. 1. Bitcoin je v roku 2018 v bear trende  Každý skúsený investor vie, že bear market predstavuje skvelú príležitosť k nákupu komodít. Ceny sú nízke, preto sa oplatí nakupovať vo veľkom. Bitcoin v priebehu tohto roka stratil viac ako 60% svojej ceny, to sa ale stalo viackrát aj v minulosti - a vždy následne zlomil svoj rekord a vytvoril nové cenové maximum. Podľa CEO projektu Blockchain Developers Deana Anastosa preto existuje veľká pravdepodobnosť, že Bitcoin v tomto roku opäť zopakuje tento vývoj a dosiahne nové cenové maximum. 2. Regulácia kryptomien poľavuje Pomalé a ťažkopádne zavádzanie reguláciou je jedným z dôvodov, prečo je Bitcoin v súčasnosti v bear trende. Začiatkom roka ohlásili regulácia India, Južná Kórea a obavy vyjadrili aj USA, čo malo na trh kryptomien dosť negatívny vplyv. Dnes je ale situácia pozitívnejšia - Južná Kórea zvažuje legalizovať ICO a napríklad Malta sa vďaka rýchlej implementácii legislatívy pre obchodovanie s kryptomenami stala významnou krajinou pre fanúšikov kryptomien. Zakladateľ a CEO projektu Myntum, Kevin Barry, hovorí:

Koncom roka 2017 bol Bitcoin témou číslo jedna. Najvyššia cena v decembri atakovala hranicu 20 000 USD a každý sa chcel do tohto kolotoča zapojiť. V roku 2018 ale kryptomeny narazili na regulácie a Bitcoin stratil viac ako 60% svojej hodnoty.

 

Podľa niektorých kritikov bublina praskla a s Bitcoinom je koniec. Skúsenejší investori ale vedia, že nie je dôvod na paniku – jedná sa o pravidelný cyklus trhu, kde sa striedajú bear (medvedí) a bull (býčí) trend, pričom označenie bear market znamená negatívny vývoj trhu a pokles cien, zatiaľ čo bull run alebo bull market označuje pozitívny vývoj trhu a cenový boom. Metaforické zvieracie názvy pochádzajú zo spôsobu, ako tieto zvieratá útočia na svoju korisť – medveď korisť sťahuje nadol (pád cien), zatiaľ čo býk korisť naberie na rohy a vyhadzuje ju smerom nahor (rast cien).


Nasledujúce rady od expertov definujú základné trhové princípy a vysvetľujú, prečo ešte nie je neskoro investovať do kryptomien.

1. Bitcoin je v roku 2018 v bear trende 

Každý skúsený investor vie, že bear market predstavuje skvelú príležitosť k nákupu komodít. Ceny sú nízke, preto sa oplatí nakupovať vo veľkom. Bitcoin v priebehu tohto roka stratil viac ako 60% svojej ceny, to sa ale stalo viackrát aj v minulosti – a vždy následne zlomil svoj rekord a vytvoril nové cenové maximum. Podľa CEO projektu Blockchain Developers Deana Anastosa preto existuje veľká pravdepodobnosť, že Bitcoin v tomto roku opäť zopakuje tento vývoj a dosiahne nové cenové maximum.

2. Regulácia kryptomien poľavuje

Pomalé a ťažkopádne zavádzanie reguláciou je jedným z dôvodov, prečo je Bitcoin v súčasnosti v bear trende. Začiatkom roka ohlásili regulácia India, Južná Kórea a obavy vyjadrili aj USA, čo malo na trh kryptomien dosť negatívny vplyv. Dnes je ale situácia pozitívnejšia – Južná Kórea zvažuje legalizovať ICO a napríklad Malta sa vďaka rýchlej implementácii legislatívy pre obchodovanie s kryptomenami stala významnou krajinou pre fanúšikov kryptomien. Zakladateľ a CEO projektu Myntum, Kevin Barry, hovorí:

„Vyhlásenie Komisie pre kontrolu cenných papierov USA (SEC) o tom, že kryptomeny nie sú cenné papiere, vnímame veľmi pozitívne. Vďaka nemu môže dôjsť k masovej adopcii, pretože teraz si komerční investori aj fyzické osoby môžu kúpiť Bitcoin s vedomím, že si nekupujú cenný papier.“

 

3. Príliv globálnych investorov

Vďaka jasne definovanej štátnej regulácii dôjde k implementácii novej legislatívy. Tá následne priláka nových investorov z komerčnej a podnikateľskej sféry, ktorí doteraz váhali s investíciami kvôli legislatívnemu vákuu. Veľké spoločnosti ako Coinbase alebo Gemini pre tieto firmy s kapitálom už majú pripravenú infraštruktúru, preto sa predpokladá, že k prílivu investícií dôjde čo nevidieť. CEO projektu HashChain Technology Patrik Gray hovorí:

„Nadnárodné spoločnosti a finančné inštitúcie po celom svete výrazne začínajú investovať do kryptomien. Tieto kroky podnikajú najvplyvnejšie spoločnosti sveta a to je jasné znamenie, akým smerom sa vývoj bude uberať. „

4. Neistota na trhu s komoditami

Obchodné vojna USA a Číny je na pokraji vypuknutia a v EÚ visí stále väčší otáznik nad Brexitem, preto tradičné akciové trhy začínajú prepadať panike. Ray Youssef, CEO projektu Paxful verí, že tieto udalosti pomôžu predovšetkým netradičným investíciám:

„Znižujúce sa úrokové sadzby v USA dostanú pod tlak ceny zlata a podobných investícií, ktoré boli tradične považované za bezpečné. Kryptomeny však môžu byť tou správnou netradičné investíciou, ktorá v týchto časoch bude prosperovať.“

 

5. kryptomena ako spôsob diverzifikácie portfólia

Investície do tradičných komodít sebou nesú stále väčšie riziko vďaka neistote na globálnych trhoch. Spoľahlivou obranou je preto diverzifikácie portfólia, pričom kryptomena predstavuje zaujímavú alternatívu, nakoľko nie je viazaná na ostatné komodity alebo ekonomickú situáciu krajiny. Dean Anastos vidí potenciál využitia kryptomien napríklad v ekonomicky nestabilných krajinách:

„Kryptomeny pomáhajú diverzifikovať riziko a uchovávať hodnotu pre investorov, výrazný vplyv kryptomien bolo vidieť v krajinách s hyperinfláciou ako napríklad Venezuele alebo Zimbabwe“.

 

Mnoho expertov verí, že adaptácia kryptomien bude stúpať exponenciálne a tým bude stúpať aj cena a využiteľnosť jednotlivých tokenov. Patrik Gray predpovedá kryptoměnám skvelé vyhliadky:

„Adopcia kryptomien je v súčasnosti na úrovni 0,2%, medziročne ale stúpa o 100%. Ak sa tento trend udrží, možnosti a potenciál pre využitie kryptomien sú obrovské. Aj napriek problémom sektora si nemyslím, že by sme taký potenciál mali ignorovať.“

 

Kryptomeny nemožno ignorovať, pretože sú tu a aj budú. Niekto si povie, čo je to za výmysel, pyramídu atď. no všetci už vieme, že krypomeny sú budúcnosť. Všetko je zo začiatku chaotické, pred pár rokmi sa veľa ľudí obávalo platby kreditnými kartami, dnes ich bežne používajú dôchodcovia, tiež dávnejšie predtým sme si písali listy a lepili na pošte známky, dnes je tu email a mnoho iných komunikačných metód.

No a keď sa pozrieme na kryptomeny, nie sú tu až tak dlho a pozrite akou rýchlosťou sa dostali do povedomia ľudí a ako rýchlo sa adaptovali do nášho života a ako píšem, to sme dá sa povedať na úplnom začiatku. Keď sa na tento článok pozriete o pár rokov, bude vám smiešny a myslím, že vtedy už ani nebudete vedieť čo je peňaženka na bankovky a ako vlastne taká bankovka vyzerala 🙂

 

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi ak nás budete zdielať na Twitteri. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, tak máte na výber viac možností v sekcii EXCHANGE