Môže schválenie ETF v Japonsku postrčiť SEC?

0
670
Siedmeho januára priniesol server CryptoCoinNews správu, že japonský regulátor finančných trhov FSA zvažuje, povolenie na založenie prvého ETF fondu v krajine. Keďže sa blíži vypršanie lehoty na rozhodnutie vo veci založenia ETF VanEck v Spojených štátoch, môže aj japonské áno dopomôcť v prospech kladného rozhodnutia americkej SEC. Pravdepodobnosť schválenia v USA Nebudeme vás dlho napínať - pravdepodobnosť, že SEC udelí VanEck povolenie na prevádzkovanie ETF zostáva nízka. Nedávno totiž pre-bitcoinová komisárka SEC Hester Pierce uviedla, že to môže trvať ako dni, tak pokojne aj roky. Avšak nech už budú ETF fondy VanEck schválené alebo nie, bližší pohľad do zápisu, ktorý SEC zverejní, nám povie, na čom celý kryptotrh vlastne je. V druhej polovici minulého roka sa zamietli žiadosti dvanástich subjektov, medzi ktorými bol aj projekt známych bratov Winklevossovcov. Fond bratov mal počítať cenu aktív pomocou dát z rozličných búrz, zatiaľ čo ostatné spoločnosti sa spoliehali na bitcoinové futures. SEC zamietol všetky predložené žiadosti s tým, že ako burzové, tak aj futures trhy sú z hľadiska objemu obchodov príliš malé a teda náchylné k manipulácii. VanEck sa mal spoliehať na OTC trhy (teda predaje medzi užívateľmi), ktoré by mali byť ďaleko rozsiahlejšie, než tie burzové. A to ako z hľadiska objemu obchodov, tak trhovej aktivity. Nech už bude výsledok akýkoľvek, SEC starostlivo zváži stav globálnych OTC trhov a tiež pokrok v oblasti regulácie kryptomien na celom svete. Japonsko, Južná Kórea, Singapur, Malta aj ďalšie krajiny už zaviedli požiadavky na identifikáciu zákazníka (KYC) a opatrenia proti praniu špinavých peňazí (AML). Vďaka tomu sú svetové trhy pod podstatne väčším dohľadom, ako pred pol rokom a neumožňujú už väčšinou anonymné obchodovanie. Na konci novembra minulého roka však predseda SEC Jay Clayton uviedol, že technológia ochrany pred podozrivými transakciami a ochrana investora v zámorí prakticky neexistujú, alebo sa neuplatňujú. Clayton povedal:

Siedmeho januára priniesol server CryptoCoinNews správu, že japonský regulátor finančných trhov FSA zvažuje, povolenie na založenie prvého ETF fondu v krajine.

Keďže sa blíži vypršanie lehoty na rozhodnutie vo veci založenia ETF VanEck v Spojených štátoch, môže aj japonské áno dopomôcť v prospech kladného rozhodnutia americkej SEC.

Pravdepodobnosť schválenia v USA

Nebudeme vás dlho napínať – pravdepodobnosť, že SEC udelí VanEck povolenie na prevádzkovanie ETF zostáva nízka. Nedávno totiž pre-bitcoinová komisárka SEC Hester Pierce uviedla, že to môže trvať ako dni, tak pokojne aj roky. Avšak nech už budú ETF fondy VanEck schválené alebo nie, bližší pohľad do zápisu, ktorý SEC zverejní, nám povie, na čom celý kryptotrh vlastne je.


V druhej polovici minulého roka sa zamietli žiadosti dvanástich subjektov, medzi ktorými bol aj projekt známych bratov Winklevossovcov. Fond bratov mal počítať cenu aktív pomocou dát z rozličných búrz, zatiaľ čo ostatné spoločnosti sa spoliehali na bitcoinové futures.

SEC zamietol všetky predložené žiadosti s tým, že ako burzové, tak aj futures trhy sú z hľadiska objemu obchodov príliš malé a teda náchylné k manipulácii.

VanEck sa mal spoliehať na OTC trhy (teda predaje medzi užívateľmi), ktoré by mali byť ďaleko rozsiahlejšie, než tie burzové. A to ako z hľadiska objemu obchodov, tak trhovej aktivity.

Nech už bude výsledok akýkoľvek, SEC starostlivo zváži stav globálnych OTC trhov a tiež pokrok v oblasti regulácií kryptomien na celom svete.

Japonsko, Južná Kórea, Singapur, Malta aj ďalšie krajiny už zaviedli požiadavky na identifikáciu zákazníka (KYC) a opatrenia proti praniu špinavých peňazí (AML). Vďaka tomu sú svetové trhy pod podstatne väčším dohľadom, ako pred pol rokom a neumožňujú už väčšinou anonymné obchodovanie.

Na konci novembra minulého roka však predseda SEC Jay Clayton uviedol, že technológia ochrany pred podozrivými transakciami a ochrana investora v zámorí prakticky neexistujú, alebo sa neuplatňujú. Clayton povedal:

„Tieto poistky nenájdeme na mnohých trhoch, kde sa obchodujú digitálnej meny.“

V posledných mesiacoch však množstvo regulátorov nasleduje príklad Japonska a tiež zavádza  bezpečnostné prvky pre svojich klientov. V niektorých regiónoch, napríklad v Južnej Kórei, boli zavedené prísnejšie pravidlá, než vyžaduje americká SEC. Ide najmä o opatrenia týkajúce sa obchodovania cudzincov na miestnych trhoch a samozrejme tiež zákaz anonymných obchodov.

Nechá sa SEC inšpirovať Japonskom?

Ak budú prvé ETF schválené v Japonsku a nie v USA, existuje reálna možnosť, že sa SEC nechá japonským príkladom inšpirovať a ETF pre americký trh schváli.

Japonsko stále zostáva jedinou krajinou, ktorá zaviedla pre prevádzkovanie búrz licencie, čo viedlo k tomu, že prísne regulačné pravidlá splnilo len niekoľko málo subjektov.

Načasovanie rozhodnutia japonského regulátora však zatiaľ zostáva zahalené rúškom tajomstva, ale zdá sa, že prísť s takto prelomovým rozhodnutím môže japonským úradom ešte trvať niekoľko mesiacov. V súčasnosti sú však bitcoinové ETF otázkou „kedy“ a nie „či“.

Ak obchodujete s kryptomenami a chcete sa včas dozvedieť čo práve nakúpiť alebo predať, určite sa oplatí sledovať náš kanál CrypttoSignals na Telegrame, kde denne pridávame obchodné signály od profesionálnych traderov. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v sekcii EXCHANGE