Možno stojíme pred najhorším pádom BTC v histórii

0
623
Cez víkend sa pád ceny Bitcoinu výrazne urýchlil a rok 2018 sa tak zapísal na štvrté miesto v dejinách najhorších medvedích situácií od vzniku prvej skutočnej kryptomeny. Táto virtuálna mena sotva oslávila desať rokov existencie a už tu máme pokles až na 3.475 dolárov. Keď vezmeme do úvahy historické maximum z rovnakej burzy (Bitstamp) na hodnote 19.666 dolárov, dostávame sa na voľný pád o obrích 82%! Tento pád je z rovnakého súdka ako prepad z roku 2011 (z 30 na 2 doláre) a z rokov 2013 - 2015 po krachu Mt. Goxu (z 1.163 na 152 dolárov). Čo sa týka dolárovej hodnoty tohtoročného krachu, nemôže s ním žiadna predchádzajúca situácia súťažiť - trh od minulého decembra stratil asi 700 miliárd dolárov! Ide teraz o jeden zo štyroch najväčších prepadov v histórii, ale týždeň ešte neskončil. Býci síce vsádzajú na to, že vstup inštitucionálnych investorov na trh spustí novú rally, ale situácia sa zatiaľ vyvíja presne naopak. Väčšina finančných manažérov je zatiaľ so vstupom do kryptomien opatrná, najmä z obáv o bezpečnosť búrz či manipuláciu s kurzom a tiež z nedostatočnej legislatívy, ktorá im nedovoľuje investovať priamo do mincí, ale musia investovať do regulovaných cenných papierov s digitálnymi menami ako podkladovým aktívom. Tieto výpredaje

Cez víkend sa pád ceny Bitcoinu výrazne urýchlil a rok 2018 sa tak zapísal na štvrté miesto v dejinách najhorších medvedích situácií od vzniku prvej skutočnej kryptomeny.

Pád Bitcoinu až o 82%

Táto virtuálna mena sotva oslávila desať rokov existencie a už tu máme pokles až na 3.475 dolárov. Keď vezmeme do úvahy historické maximum z rovnakej burzy (Bitstamp) na hodnote 19.666 dolárov, dostávame sa na voľný pád o obrích 82%!

Tento pád je z rovnakého súdka ako prepad z roku 2011 (z 30 na 2 doláre) a z rokov 2013 – 2015 po krachu Mt. Goxu (z 1.163 na 152 dolárov). Čo sa týka dolárovej hodnoty tohtoročného krachu, nemôže s ním žiadna predchádzajúca situácia súťažiť – trh od minulého decembra stratil asi 700 miliárd dolárov! Ide teraz o jeden zo štyroch najväčších prepadov v histórii, ale týždeň ešte neskončil.


Vstup inštitucionálnych investorov

Býci síce vsádzajú na to, že vstup inštitucionálnych investorov na trh spustí novú rally, ale situácia sa zatiaľ vyvíja presne naopak. Väčšina finančných manažérov je zatiaľ so vstupom do kryptomien opatrná, najmä z obáv o bezpečnosť búrz či manipuláciu s kurzom a tiež z nedostatočnej legislatívy, ktorá im nedovoľuje investovať priamo do mincí, ale musia investovať do regulovaných cenných papierov s digitálnymi menami ako podkladovým aktívom.

Tieto výpredaje „skutočne preveria odhodlanie kľúčových hráčov“, povedal hongkonský obchodník s digitálnymi menami Ryan Rabaglia. „Myslím, že k ďalšiemu vzostupu budeme zúfalo potrebovať práve inštitucionálne peniaze. Tie pomôžu zažať iskru a navráti dôveru v rast u malých investorov.“

Pár faktov k poklesom

Dňa 10. a 17. decembra minulého roka spustili CBOE a CME konečne obchodovanie s finančnými derivátmi na BTC. Bola to nedeľa, takže je určite len zhodou náhod, že v pondelok 18. decembra začal zostup ako na šmykľavke, ktorý sa zastavil až na hranici 6.000 dolárov. Aby ste rozumeli, finančné futures dali prvýkrát v histórii obchodníkom možnosť shortovať kryptomeny, čiže špekulovať na ich pokles.

Do tej doby bolo jedinou možnosťou požičať si BTC od niektorého Hodlera, predať ich, po chvíli nakúpiť späť so ziskom a aj s úrokom ich vrátiť pôvodnému majiteľovi. Zarobil tak na tom Hodler i špekulant. Futures ale túto praktiku extrémne zjednodušujú a umožňujú tak rýchle špekulácie na pokles, čo viedlo ku krachu cien smerom k 6000 USD.

ETP produkt Amun AG

No a zvyšok? Všimli ste si, že minulý týždeň bol spustený ETP produkt Amun AG na švajčiarskej burze SIX? A čo sa stalo potom? No áno, Bitcoin klesol o ďalších tridsať percent, pretože tento fond umožnil aj derivátové obchody.

Nechcem ísť až tak ďaleko, že by som označil deriváty za hrozbu existencie života na tejto planéte, ale príkladov z histórie je veľa. Čo napríklad spôsobilo poslednú veľkú finančnú krízu z roku 2008? Opäť správne: balíčkovanie zlých hypoték, ktoré nemali byť nikdy poskytnuté a následný predaj hypotekárnych derivátov krytých príjmami z týchto zlých hypoték. Stačilo malé zvýšenie úrokových sadzieb a klienti s hypotékou prestali splácať, banky nemali cash flow na financovanie splátok derivátov a tým pádom došlo k reťazovým krachom.

Lekcia z histórie je jasná

Inštitucionálni investori oveľa radšej špekulujú na pokles, ak majú tú možnosť. Vytvára to totiž paniku medzi obyčajnými ľuďmi a tí potom predávajú a zvyšujú zisky inštitúcie z shortovania. Je teda otázkou, či vstup inštitucionálnych investorov, ktorí budú využívať deriváty, bude mať pre trh digitálnych mien efekt, za ktorý sa všetci modlia.

Podľa mňa nie, ak neprídu na trh prvé skutočné ETF (Amun zatiaľ nemá moc veľký efekt, aj keď podľa prospektu by mal meny nakupovať). Z vyššie uvedených dôvodov sa trochu obávam januárového štartu platformy Bakkt (24.1.2019), ktorá inštitucionálnym investorom umožní okrem iného aj derivátové obchody. Bitcoin ale nie je mŕtvy, zase vstane z popola.

 

Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v našej sekcii EXCHANGE