KryptoWeb pre vás pripravil návod k peňaženke MyEtherWallet – MEW

0
4712
MyEtherWallet návod

MyEtherWallet (ďalej len MEW) je papierová peňaženka uchovávajúca Ethereum tokeny smartkontrakov ERC20 a tokeny smartkontraktov ERC223
Je jednoduchá a dá sa pripojiť do TREZORA, Ledger Nano S, MetaMask, Mist, Geth, Parity a ďalších peňaženiek. Môžete v nej uchovať všetky ICO a existujúce tokeny z Ethereum blokchainu. Dnes si ukážeme ako vytvoriť peňaženku, skontrolovať stav a poslať tokeny. Keď chcete prijímať ERC tokeny,  použijete pre všetky jeden public key.

MyEtherWallet vytvorenie peňaženky:

Aby ste si vytvorili peňaženku MEW, musíte ísť na stránku myetherwallet.com, po načítaní sa vám zobrazí obrazovka ako na obrázku číslo 1.

Čo vidíme na obrázku číslo 1 ? Každú dôležitú vec som očísloval.


1. Hneď na vrchu máme bezpečnostné upozornenie, aby ste sa nenechali okradnúť tým že zadáte zle adresu MEW a presmeruje vás na stránku zlodejov, ktorí vám môžu ukradnúť prostriedky. Zároveň vám doporučuje uložiť si ich stránku do záložiek a nainštalovať EAL, MetaMask alebo Cryptonite.
EAL je plugin do Chrome, ktorý zabezpečí aby vás nepresmerovalo na falošnú stránku.  Obsahuje databázu so všetkými známymi falošnými stránkami a keď sa náhodou pomýlite v adrese stránku, EAL vám nedovolí navštíviť ju pokiaľ ju má v datábaze.
MetaMask je plugin peňaženky inštalovanej v Chrome, pre lepšiu predstavu pre tých  čo poznajú Waves, funguje ako WavesLiteclient.
Cryptonite je odľahčená peňaženka inštalovaná do PC, ktorá nikdy nestahuje celý blockchain a nezaberá tak zbytočne  miesto.

2. Pokiaľ by ste po načítaní stránky nevideli to čo je na obrázku, stlačte new wallett vľavo hore (na obrázku je to krúžok číslo 2)

3. Hneď na začiatok si to bude pýtať heslo pre vašu novú peňaženku. Heslo by malo byť silné!  O tom ako vytvoriť silné a ľahko zapamätateľné heslo,  sme písali TU

4. POZOR: heslo zadávate iba raz, takže odporúčam si ho nechať zobraziť, aby ste potom neboli prekvapení.

5. Pod krúžkom číslo 5 sa náchadza tlačítko kde môžete vidieť aktuálny stav vašej transakcie.

6. Pod krúžkom číslo 6 je tlačítko, ktoré vám po stlačení ukáže stav vašej peňaženky.

7. Pod krúžkom číslo 7 je písané, že pokiaľ už máte peňaženku na niektorej z menovaných peňaženiek a aplikácií, môžete si vašu novú MEW pridať do toho  programu/aplikácie.

   MEW obrázok číslo 2

Po zadaní hesla a stlačení tlačítka CREATE NEW WALLET {vytvoriť novú peňaženku) sa zobrazí čo vidíte na obrázku číslo 2.

8. Ukáže vám aby ste si stiahli súbor na zálohovanie peňaženky musíte stlačiť SAVE KEYSTORE FILE (uložiť súbor keystore) inak vás to nepustí ďalej.

9. V krúžku číslo 9 vás stránka upozorňuje, aby ste nikdy neotvárali súbor KEYSTORE vo vašom počítači a používali ho iba na implementovanie peňaženky do aplikácií alebo na otvorenie na myetherwallet.com.

10. Po stiahnutí súboru KEYSTORE stlačíte tlačítko I UNDERSTAND.CONTINUE (rozumiem.pokračovať).

  MEW obrázok číslo 3

Po stlačení tlačítka pokračovať sa vám zobrazí stránka ako na obrazku číslo 3

11. V rámiku máte váš privátny kľúč k peňaženke, ktorý si môžete buď uloziť, alebo taktiež vytlačiť stlačením tlačítka PRINT PAPER  WALLET (vytlačiť papierovú peňaženku)


MEW obrázok číslo 4

Po stlačení tlačítka PRINT PAPER WALLET vám otvorí nové okno,v ktorom vám zobrazí vašu papierovú peňaženku, ktorú by ste si mali vytlačiť a súbor vymazať z počítača. Súbor si môžete tiež uložiť na USB kľúč a máte ho tak k dispozícii kedykoľvek. Len používajte kvalitnejšie USB aby sa vám nestalo, že lacný čínsky kľúč vám časom zlyhá.

12. Toto je vaša verejná adresa na ktorú budete prijímať Ethereum a tokeny.
13. Toto je váš súkromný kľúč, ktorý by ste za žiadnych okolností nemali nikomu ukazovať lebo vám v sekunde môžu zmiznúť tokeny.
14. Toto logo  sa vám zobrazí, keď budete posielať na vašu peňaženku a slúži ako identifikátor adresy, aby ste náhodou neposlali ETH na WAVES adresu napríklad.


MEW obrázok číslo 5

Pokiaľ máte svoju pňaženku vytlačenú, môžete okno zavrieť a v pôvodnom okne sa vám zobrazí to čo vidíte na obrázku číslo 5, kde sa vás pýta akým spôsobom chcete odblokovať vašu peňaženku. My si popíšeme len niektoré z nich.

15.1. Túto peňaženku si viete zamknúť v hardware peňaženke Ledger Nano S a potom otvárať s jeho pomocou na MEW stránke.
15.1.1 Pokiaľ máte Ledger stlačte tlačítko UNLOCK (odblokovať) tam vám vyhodí okno z nastaveniami, doporučujem nič nemeniť a len potvrdit ,ale este predtym si na Ledgeri povolte podporu pre prehliadace,Browser support yes.
15.2  Trezor síce zatiaľ nemám, ale podľa videí by mal byť postup rovnaký ako pri Ledgeri.

   MEW obrázok číslo 6

15.3  Pokiaľ vyberiete možnosť KEYSTORE, ukáže sa vám to čo na obrázku číslo 6
15.3.1. Toto je upozornenie stránky, že sa nedoporučuje tento spôsob a ak nemáte inú možnosť, skontrolujte si adresu stránky či je dobre zadaná myetherwallet.com
15.3.2  Stlačte tlačítko SELECT WALLET FILE (vybrať súbor s peňaženkou) nájdite adresár vo vašom počítači a potvrďte.

     MEW obrazok cislo 7 a 8

 

15.4 (15.4.1,16,17,18,19) Táto možnosť je tiež jednoduchá a stránka vám ju tiež z bezpečnostných dôvodov neodporúča, ale ak nemáte inú možnosť do rámika prilepte váš súkromný kľúč a stlačte tlačítko UNLOCK.

   MEW obrázok číslo 9

Po stlačení UNLOCK sa vám nižšie na stránke otvoria údaje o vašej peňaženke.

20.  Toto je vaša verejná adresa a máte tam možnosť znovu si vytlačiť peňaženku.
21.   Stlačením toho oka vám ukáže buď alfanumericky vašu adresu alebo qr kódom.
22.  Váš zostatok Etherea v peňaženke.

   MEW obrázok číslo 10

24.  Keď stlačíte tlačítko LOAD TOKENS (načítať tokeny), zobrazí sa vám zoznam tokenov vo vašej peňaženke, ktoré môžete prijať.  Pokiaľ by tam nejaký token chýbal a chcete si ho tam pridať, dá sa to ale, to niekedy nabudúce.

MEW posielanie tokenov

   MEW obrázok číslo 11

25.  Keď chcete odoslať Ether alebo tokeny na vrchu stránky vľavo stlačíte SEND ETHER AND TOKENS (poslať ether a tokeny), hodí vám stránku ako na obrázku číslo 11.

26.  Zvolíte si spôsob akým chcete odblokovať peňaženku, v našom prípade je to neodporúčaným spôsobom PRIVATE KEY (súkromný kĺúč).
27.  Sem zadajte súkromný kľúč
28.  Stlačte UNLOCK

   MEW obrázok číslo 12,13,14

29.  Po stlačení UNLOCK sa vám zobrazí obrazovka ako na obrázku číslo 12. Do políčka TO ADDRESS (adresa prijemcu) zadajte verejný kľúč peňaženk, na ktorú chcete odoslať tokeny.

30. Identifikátor adresy po zadaní verejného kľúča by sa vám tam mal zobraziť rovnaký obrázok.
31.  Lavé  políčko je suma, koľko chcete poslať a pravé políčko: teraz tam vidíte len možnosť ETH, lebo nemáme na tejto peňaženke iné tokeny, keď budete mať zostatok v iných tokenoch, zobrazí vám tam možnosť vybrať z viacerých tokenov.
32.  Nastavte si výšku poplatku (gasu),  to rozhodne ako rýchlo vám ťažiari potvrdia transakciu a čas, za ktorý príjemcovi prídu tokeny.
33.  Ak ste všetko urobili stačte tlačítko GENERATE TRANSACTION.
34.  Potom stačte SEND TRANSACTION  a vyhodí vám obrázok číslo 14, kde si skontrolujte všetky údaje.
35.  Potom stlačte YES IAM SURE,MAKE TRANSACTION (áno som si istý,urobiť transakciu)

To je všetko! Dúfam že vám tento manuál bol nápomocný. Pokiaľ som na niečo zabudol, kludne sa pýtajte v komentároch pod článkom.

Návod na MEW peňaženku zostavil Róbertkryptoweb.sk

 

Ak sa vám páčia naše stránky, dajte nám like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri

 

Ak by ste nás chceli podporiť v tom čo robíme, budeme radi ?

BTC: 1PK9irpvq5NaDW72C8tr3ByDuRrTBbV2xH

LTC: LRZvftn3kMn87QN3SqbXXiu6shkXHC55Ex