Obchodovanie kryptomien s marginom 

0
1187
Čo znamená obchodovanie s marginom z hľadiska kryptomien?  Margin, obchodovanie s kryptomenami umožňuje užívateľom požičať si peniaze s protihodnotou ich súčasného majetku na obchodovanie s kryptomenami

Čo znamená obchodovanie s marginom z hľadiska kryptomien? 

Margin, obchodovanie s kryptomenami umožňuje užívateľom požičať si peniaze s protihodnotou ich súčasného majetku na obchodovanie s kryptomenami „na maržu“ na burze. Inými slovami, používatelia si môžu prepákovaním zvýšiť ich existujúci zostatok kryptomien alebo dolárov tým, že si požičiavajú finančné prostriedky na zvýšenie svojej kúpnej sily (vo všeobecnosti platia úroky z požičanej sumy, ale nie vždy). 

Napríklad použijete 25 dolárov na nákup Bitcoinu a využijete páku 4: 1, tým si požičiate 75 dolárov a na výsledný nákup Bitcoinu použijete prostriedky v hodnote 100 dolárov. Jedinou podmienkou je, že bez ohľadu na to čo sa stane, budete musieť splatiť 75 USD plus poplatky. Aby sa zaistilo, že sa peniaze vrátia späť, burza vám vo všeobecnosti zavolá (margin call) pre maržový obchod, keď narazíte na cenu v ktorej by ste začali strácať požičané peniaze (burza vám požičia peniaze na obchodovanie a nechce, aby ste tieto peniaze stratili). Margin callu je možné sa vyhnúť vložením väčšieho množstva peňazí do pozície. 

Burza má rôzne možnosti páky (2: 1, 3,33: 1, 4: 1, 1000: 1 atď.). Obchodovaním s  marginom sa dá shortovať (keď vsadíte na pokles) alebo longovať (ak vsadíte na nárast). 


Základy obchodovania s marginom a upozornenie na niektoré riziká 

TIP: Niektoré burzy budú ponúkať obchodovanie s marginom len overeným investorom, ktorí spĺňajú prísne kritériá, iné sú flexibilnejšie a umožňujú obchodovať s marginom, ak máte dostatok finančných prostriedkov na pokrytie obchodu. Napríklad burza, ktorá si vyžaduje splnenie kritérií. S GDAX musíte byť oprávneným účastníkom zmluvy („ECP“, ako je definované v oddiele 1a (18) Zákona o obchode s komoditami  a príslušnými predpismi – USA).

To znamená, že ak nie ste akreditovaným investorom alebo nemáte prístup ku kvalitnému kapitálu individuálne alebo prostredníctvom partnerstva, potom nemôžete obchodovať s marginom na GDAX. Kraken umožňuje obchodovanie s marginom pre všetkých klientov. 

Obchodovanie s maržami na Krakenovej burze 

TIP: S najväčšou pravdepodobnosťou budete chcieť „vypnúť obchodovanie s marginom“, ak je „obchodovanie s marginom zapnuté“, keď sa prvýkrát prihlásite na burzu (keďže mnohé burzy umožňujú obchodovanie s marginom). To vám pomôže zabrániť tomu, aby ste „nenakupovali s pákou na margin“. 

„Predstavte si to takto: sedíte v kasíne pri stole oka a krupiér vám hodí eso. Radi by ste zvýšili svoju stávku, ale nemáte dosť peňazí. Našťastie, váš priateľ vám ponúka 50 dolárov a hovorí, že mu to môžete vrátiť neskôr. Lákavé, nie? Ak sú karty rozdané správne, môžete vyhrať veľký balík peňazí a zaplatiť svojmu kamarátovi späť jeho 50 dolárov a ešte vám aj ostane. Ale čo keď prehráte? Nielen že prídete o svoju pôvodnú stávku, ale svojmu priateľovi ešte dlžíte 50 dolárov. Požičiavanie si peňazí v kasíne je ako hazardovať na steroidoch: Stávky sú vysoké a váš potenciál na zisk dramaticky stúpa. Samozrejme, vaše riziko sa tiež zvyšuje.“ 

– Margin Trading prirovnaný ku kasínu od Investopedia. 

Ako funguje obchodovanie kryptomien s marginom  – páka (leverage) 

Obchodovanie s maržami je jednoduchým spôsobom len požičanie finančných prostriedkov na navýšenie stávky. Extra riziko pre šancu na extra odmenu. Logicky je to niečo, čo chcete v prvom rade robiť, keď si myslíte, že šance sú vo váš prospech. Pri obchodovaní s marginom môžete za teoretický príklad kúpiť Bitcoin vo výške 10 000 USD iba s  5 000 USD (požičiavanie 50% alebo páka s využitím 2: 1 alebo 2 x). 

Stavíte svojich 5 000 dolárov, požičiate si zvyšných 5 000 dolárov od veriteľa automaticky (zvyčajne si buď požičiavate od burzy alebo iných obchodníkov) a potom, keď predáte svoju pozíciu, môžete zaplatiť poplatok (tento poplatok je úrokom za požičané peniaze). Pretože si požičiavate peniaze, dlžíte peniaze spolu s poplatkami, bez ohľadu na to, čo sa stane s vašou stávkou. 

To znamená, že ak vsadíte na mincu a tá klesne alebo stagnuje a budete ju musieť držať, bude vám narastať úrok.  Tiež to znamená, že ak klesne cena mince, dlhujete to čo ste si požičali a všetky poplatky aj keď ste prišli o peniaze. 

TIP: Môžete využiť krátku (short) alebo dlhú (long) stávku. Keď vsadíte na short, tak ste vsadili na to že cena bude klesať a ak cena stúpa, strácate peniaze. Keď stavíte long, stavíte na rast ceny a ak klesá strácate peniaze. 

Zvolanie ceny a likvidácia 

To nás dostáva k ďalšiemu bodu.  Musíte mať dostatok finančných prostriedkov na pokrytie stávky, ktorú stavíte. Ak nemáte finančné prostriedky, vaša pozícia sa automaticky zatvorí, „likviduje“ alebo „zavolá.“ Keďže vám veriteľ umožní používať jeho peniaze za poplatok na margin obchod, akékoľvek straty a poplatky, budú zaplatené z vašich prostriedkov. Je to ako priateľ, ktorý vám umožnil požičať si 50 dolárov s úrokovou sadzbou. 

Investopedia; veriteľ vám umožňuje požičiavať peniaze, ale on nestratí 

Konkrétne, ak váš zostatok klesne pod „Požiadavka na udržiavanie marginu (MMR)“ v dôsledku ceny, ktorá ide opačným smerom na ktorý vsádzate, burza buď začne likvidovať aktíva, aby dostala svoje peniaze späť, alebo jednoducho požiada o finančné prostriedky od vás. Toto sa nazýva „výzva na dodatočné vyrovnanie“.  

TIP: Výzvu na dodatočné vyrovnanie je možné kompenzovať tým, že do knihy objednávok, v ktorej máte rezervu (napr. BTC / USD) prispejete viac finančných prostriedkov. Keď vkladáte viac peňazí, zvyšujete pomer marginu a výšku zvolávacej ceny. 

Inými slovami, technický žargón bokom 

Obchodovanie s maržami vám umožňuje robiť väčšie stávky, ako by ste inak robiť nemohli za cenu dodatočných poplatkov a dodatočných rizík. Keď zadávate stávku, môžete použiť peniaze veriteľa, no ak ide o zlé smerovanie stávky, prostriedky odchádzajú z vášho vrecka. Vy na seba beriete  všetky riziká. To je podstatou obchodovania s marginom; s týmito informáciami viete, že je to dostatočne nebezpečné. 

TIP: Zvážte nastavenie stoplossov a zaistenie hedgingových margin pozícií s inou margin pozíciou alebo s dokupom. Trh môže byť zložitý a margin môže byť riskantný, ale ak budete vykonávať správnu taktiku riadenia rizík a naučíte sa niektoré stratégie, urobíte dlhú cestu za zmiernením potenciálnych rizík. 

TIP: Koľko môžete prepákovať sa líši podľa burzy a typu produktu (napríklad na burze BTC / LTC môže byť páka 5x, ale BTC / USD iba 2x). Ostatné špecifikácie sa budú líšiť aj s každou burzou, takže si prečítajte dokumentáciu skôr, ako začnete nákup na margin. 

Mám obchodovať s marginom? 

Dôrazne odporúčame, aby ste sa držali mimo obchodovania s marginom, pokiaľ si nespravíte dôkladný prieskum, nebudete skúsení a neobchodujete s marginom s veľmi špecifickým účelom, ako je napríklad zabezpečenie. Strata peňazí pri obchodovaní je dostatočne stresujúca aj bez vypožičania si finančných prostriedkov a záujmu o vytvorenie pákových pozícií. To zvyšuje vašu stresovú úroveň. 

Samozrejme ak ste menej konzervatívni ako my a chcete obchodovať s marginom, váš ďalší krok by mal byť čítanie všetkých dokumentov o obchodovaní s marginom pre danú burzu ešte pred začiatkom. Pochopenie toho, ako otvoriť a zatvoriť okrajové pozície a či ste pochopili miery marginu a výzvy, rovnako ako osvojenie si niektorých stratégií obchodovania s marginom, je súčasťou ďalšieho kroku. Budeme predpokladať, že už poznáte technické ukazovatele. 

UPOZORNENIE na riziká a veľkosť stávky  

Obchodovanie kryptomien s marginom je jednou z najrizikovejších stávok, ktoré môžete urobiť. Kryptomeny sú riskantné a obchodovanie s marginon je ešte riskantnejšie. Pokiaľ to spojíte dohromady, použijete veľkú páku na nízkoobjemové a vysoko volatilné mince a môžete sa ocitnúť pomerne rýchlo na nule. Na rozdiel od bežného obchodovania môže dôjsť k strate vášho celkového počiatočného obchodného účtu.

Napríklad, ak stavíte long s pákou 4: 1 a pozícia klesne asi o 25% ( je to menej ak 25% kvôli poplatkom) od miesta, kde ste ju otvorili, margin bude zvolaný a vy nedostane nič a zaplatíte aj poplatky.  

Premýšľajte o tom takto; vložili ste 25 dolárov, požičali ste si 75 dolárov, preto s poplatkami máte menej ako 25 dolárov. Ak ide cena hore, môžete si udržať pozíciu otvorenú tak dlho, ako sa vám páči (keďže neriskujete veriteľovych 75 dolárov), ale ak sa zníži, tak vaša pozícia bude likvidovaná na základe páky akú ste zvolili, pokiaľ  nevložíte viac finančných prostriedkov.

Vykonajte pákový efekt    8:1 a stávka bude zvolaná dvakrát rýchlejšie na úrovni okolo 12,5%, s pákou 2: 1 budete vyzvaný na približne 50% straty. Áno, vždy môžete pridať prostriedky do svojej pozície, aby ste zabránili jej zatváraniu, ale toto je presný druh králičej nory, v ktorej sa strácajú peniaze ludí. O rizikách marginu si môžete prečítať aj v tomto našom článku.

 

Ak nechcete zmeškať žiadnu dôležitú informáciu, kliknite na červený zvonček dole na stránke a už vám nič neunikne. Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri.