Päť situácií, v ktorých ste sa už stretli s umelou inteligenciou

0
702

Umelá inteligencia ako pojem pomaly preniká z úzkych kruhov vývojárov medzi verejnosť v podobe konkrétnych aplikácií. Do kontaktu s ňou prichádzame dokonca už niekoľko rokov, len o tom možno nevieme.  Prinášame preto päť situácii z bežného života, v ktorých ste sa s už umelým „mozgom“ s najväčšou pravdepodobnosťou stretli.

 

1. Nakupovanie online

Nie každý nákup je plánovaný. K spontánnym rozhodnutia zákazníkov prispievajú napríklad odporúčania na stránke e-shopu, ktoré sú vo svojej najvyššej verzii riadené umelou inteligenciou (AI).


Stačí, ak zákazník príde na web a začne si prezerať produkty. Na pozadí sa okamžite spúšťa analytický proces jeho záujmov, ktorý predpovedá, o čo by mohol mať kupujúci ešte záujem. Čím sú elektronické katalógy obsiahlejšie a množstvo kategórii väčšie, tým je táto funkcia užitočnejšia a šetrí zákazníkovi čas.

Na svoje si príde však aj predajca, ktorý môže zvýšiť obrat až o 53 %, ako uvádza agentúra McKinsey na príklade Amazonu. Online gigant siahol po inteligentných odporúčaniach ako prvý a neskôr ho nasledovali konkurenti eBay a Alibaba.

Umelá inteligencia, Huawei, mobilné telefóny, smartfon huawei

2. Smartfóny

Rok 2017 bol rokom zrodu umelej inteligencie zabudovanej v mobilnom telefóne. Priekopníkom v tomto obore je spoločnosť Huawei, ktorá v novembri minulého roku predstavila prvý telefón s neurónovým procesorom podporujúcim AI.

V marci tohto roku sa posunuli s modelom P20 Pro ešte o úroveň vyššie. Nový telefón sa dokáže naučiť návyky svojho majiteľa a podľa toho optimalizuje výkon, spúšťa aplikácie a významne šetrí batériu. Tá vydrží aj napriek veľkému displeju s minimálnymi rámčekmi až dva dni.

Inteligentný telefón nadobúda kontúry skutočne inteligentného pomocníka. Aj keď sa pojem „inteligentný asistent“ používa už niekoľko rokov, len teraz sa približujeme k službe, ktorá vie konať samostatne bez neustálych príkazov. Pomôže napríklad s organizáciou fotogalérie tak, že v nej môžete vyhľadávať obrázky a základe typu fotografovanej scény, či ide o krajinu, jedlo alebo vášho kamaráta. 

 

3. Mobilná fotografia

Revolúciu v mobilnej fotografii priniesol nedávno Huawei, keď postavil umelú inteligenciu do role profesionálneho fotografa.

Mobilné zariadenie zanalyzuje záber ešte pred odfotením – vyrovná horizont, navrhne priblíženie alebo oddialenie, ak hrozí odrezanie častí rúk a nôh zo snímky.

Čo je však hlavné, dokáže rozpoznať, aký objekt fotíte – či ide o krajinku, západ slnka alebo kvety vo váze a mnoho ďalších.

Základy optiky, ktoré sa doteraz učili na kurzoch fotografie, zvládne umelá inteligencia v Huawei P20 Pro aplikovať rýchlejšie než človek.  Kvalitné fotografie navyše podporuje stabilizácia obrazu, ktorú riadi po prvýkrát v histórii tiež umelá inteligencia.

4. Spamový filter v mailboxe

Gmail v máji minulého roku, oznámil, že je schopný odfiltrovať 99,9 % spamových správ. V tejto oblasti by umelú inteligenciu hľadal len málokto. K mimoriadne vysokému číslu sa však americká spoločnosť dopracovala vďaka zapojeniu strojového učenia (podskupina umelej inteligencie) ešte v roku 2015.

Ide zatiaľ o jediného známeho poskytovateľa mailových služieb, ktorý prišiel s touto vyspelou technológiou. Keďže mailové kontá od Google využíva približne pätina svetovej populácie, pomerne rýchlo si používatelia na tento štandard zvykli.

Navyše môže každý s kontom Gmailu pomôcť umelej inteligencii, aby bola ešte inteligentnejšia. Stačí, ak nevyžiadané maily označí ako spam. Naopak, ak správy skončia omylom v priečinku nevyžiadanej pošty, kliknete na možnosť “toto nie je spam” a stávate sa tak učiteľom stroja.

5. Virtuálni asistenti

Kontakt s umelou inteligenciou najviditeľnejší pri digitálnych asistentoch. Ich úlohu je rozpoznať príkazy v hovorenom či písanom dialógu a odpovedať.

Rozprávať s robotom sa môžete v praxi od roku 2011. Prvá technológia síce pochádza ešte z minulého storočia, no prvý skutočne interaktívny chatbot si musel počkať na svoj zrod presne 50 rokov.

S virtuálnym asistentom môžete hovoriť napríklad v navigácii svojho auta alebo priamo v smartfónoch. Chatbot spoločnosti Mastercard zas rád zodpovie otázku o výške výdavkov. Ak vás zaujíma konkrétna téma v americkom magazíne The Wall Street Journal, povedzte to robotovi a ten sa postará o správny výber článkov.

Huawei P20 porsche design

Viacerí odborníci sa zhodujú, že vývoj umelej inteligencie  už teraz prekračuje rýchlosť, akú mu predpovedali. Ľudstvo sa ešte v tomto storočí dočká významných posunov. Zažijeme autonómne autá (ako ukázal nedávny test Porsche Panamera a Huawei). V rebríčkoch hitparád budú skladby, ktoré neskomponoval človek, a lekárska diagnostika sa presunie do rúk robotov – internistov.

Do momentu, kedy inteligentné stroje predbehnú ľudské mozgy, ostáva ešte niekoľko dekád. Zatiaľ je úlohou ľudstva okrem technického pokroku aj vyriešenie etických, spoločenských a systémových dopadov.

A čo má spoločné tento článok s kryptomenami? Skúšali ste už ťažiť kryptomenu Electroneum? Možno práve špičkový model Huawei P20 Pro by vám vďaka svojmu výkonu vedel byť dobrým ťažobným nástrojom.

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri  a chatovať môžete v skupine na Telegrame. Ak si chcete jednoducho kúpiť – predať Bitcoin alebo inú kryptomenu, kliknite sem