Pozor: Zoznam 19 „podvodných“ kryptoplatforiem

0
693
Zoznam 19 podvodnych kryptoplatforiem

Belgický finančný orgán uverejnil zoznam 19 obchodných platforiem, na ktoré dostával sťažnosti. Regulátor hovorí, že tieto platformy vykazujú známky podvodu. 

19 „podvodných“ krypto platforiem 

Belgický Úrad pre finančné služby a trhy (FSMA) nedávno varoval pred podvodnými platformami s kryptomenami. Agentúra tiež zverejnila zoznam 19 krypto platforiem, ktoré „dostali od spotrebiteľov sťažnosti a  následne sa zistili náznaky podvodu“, píše agentúra. 

Sú to: 01crypto, Btc-cap, CapitalCoin, Coinquick, Cryptavenir, Crypto-banque,  Crypto-infos, Cryptos.solutions, Cryptos currency, Ether-invest,  Eurocryptopro,  Financemag, Gme-crypto, Gmtcrypto, Crypto, Mycrypto24,  Nettocrypto,  Patrimoinecrypto a Ydconsultant. 


Agentúra zdôraznila, že tento zoznam nezahŕňa všetky sporné kryptoobchodné platformy – len tie, o ktorých spotrebitelia podali správy. 

Sťažnosti spotrebiteľov 

FSMA poznamenala, že sa objavilo niekoľko nových platforiem, ktoré používajú rovnaké metódy na lákanie investorov. Tvrdí, že „ponúkajú najlepšiu (alebo jednu z najlepších) obchodných platforiem, na ktorých môžu začiatočníci i profesionáli okamžite obchodovať.“ 

Reklamácie, ktoré prijala FSMA, zahŕňajú zákazníkov, ktorí nedokážu získať späť svoje investované peniaze a tiež zákazníkov, ktorí nemohli kontaktovať spoločnosť po tom, čo investovali.

FSMA, citoval jedného spotrebiteľa: 

„Investoval som prostredníctvom platformy ktorá tvrdila, že má licenciu. Keď som požiadal o vrátenie peňazí, bolo mi prisľúbené, že moje peniaze budú vrátené v určitý deň. Nikdy som však nič nedostal a teraz už nemám ani prístup k platforme.“ 
  

Výstraha a poradenstvo FSMA 

FSMA vo svojom varovaní vyzvala investorov, aby boli opatrní a „zostali ostražití pre všetky náznaky investičných podvodov.“ Agentúra odporúča investorom, aby si vždy overovali totožnosť spoločnosti (údaje o totožnosti, krajina pôvodu atď.) ako aj na to, „Nikdy neverte spoločnosti, ak ju nemožno jednoznačne identifikovať.“ 

Investori by mali byť opatrní v prípade spoločností, ktoré tvrdia, že majú povolenie alebo licenciu zo strany orgánu dohľadu FSMA, opísal a dodal, že v súčasnosti „nie je vykonávaný dohľad nad online platformami, ktoré sú aktívne v sektore kryptomien.“ Okrem toho väčšina týchto spoločností bola založená menej ako pred rokom. 

FSMA upozorňuje 

„Investori by tiež mali požadovať jasné a zrozumiteľné informácie od spoločností a stále kritizovať tieto informácie. Mnohé platformy na obchodovanie s kryptomenami sľubujú garantovanú návratnosť alebo úplnú ochranu kapitálu. Tieto sľuby však predstavujú jednu veľkú ilúziu v sektore kryptomien!“ 

 

Na záver, agentúra zdôraznila, že investori by mali byť opatrní pri prísľuboch nadmerného zisku. Ak sa návratnosť zdá byť príliš dobrá aby to bola pravda, zvyčajne je to podvod. 

 

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri  

Ak máte nejaké otázky, alebo by ste radi niečo napísali, navštívte naše fórum