Prečo cena Bitcoinu (BTC) padá

0
781
V stredu 14. novembra najslávnejšia digitálna mena Bitcoin oslabila o viac ako desať percent, prerazila cenovú hladinu 6000 dolárov a jej cena spadla na najnižšiu úroveň od októbra 2017. Deň potom uzavrela s cenovým poklesom 11,6 percenta. Treba dodať, že výpredaj sa netýkal len kryptomeny Bitcoin, ale aj ostatných altcoinov. Mnohí sa potom snažili nájsť potenciálne príčiny tohto pádu. Objavujú sa nasledujúce vysvetlenia: Hard Fork kryptomeny Bitcoin cash Vo štvrtok 15. novembra sa uskutočnil hard fork štvrtej najväčšej digitálnej meny Bitcoin cash a tá sa rozdelila do dvoch mien. Tento počin rozdelil kryptokomunitu a zanechal ju bez jasného konsenzu. Niektorí pozorovatelia tu nachádzajú jednu z príčin poklesu ceny Bitcoinu.

V stredu 14. novembra najslávnejšia digitálna mena Bitcoin oslabila o viac ako desať percent, prerazila cenovú hladinu 6000 dolárov a jej cena spadla na najnižšiu úroveň od októbra 2017. Deň potom uzavrela s cenovým poklesom 11,6 percenta.

 

Treba dodať, že výpredaj sa netýkal len kryptomeny Bitcoin, ale aj ostatných altcoinov. Mnohí sa potom snažili nájsť potenciálne príčiny tohto pádu. Objavujú sa nasledujúce vysvetlenia:


Hard Fork kryptomeny Bitcoin cash

Vo štvrtok 15. novembra sa uskutočnil hard fork štvrtej najväčšej digitálnej meny Bitcoin cash a tá sa rozdelila do dvoch mien. Tento počin rozdelil kryptokomunitu a zanechal ju bez jasného konsenzu. Niektorí pozorovatelia tu nachádzajú jednu z príčin poklesu ceny Bitcoinu.

„Tento cenový pokles je viac ako pravdepodobne spôsobený nadchádzajúcim hard Forkom naplánovaným pre menu Bitcoin cash,“ povedal Marcus Swanepoel, spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti Luno, ktorá ponúka kryptomenovú obchodnú peňaženku.

Hard Fork každých šesť mesiacov

Blockchain kryptomeny Bitcoin cash podstupuje plánovaný Hard Fork každých šesť mesiacov, aby tak upgradovali a vylepšil protokol. Väčšinou sú bezproblémové a majú podporu celej komunity. Avšak teraz konsenzus dosiahnutý nebol, pretože sa objavili dve súperiace frakcie a každá navrhovala pre upgrade iné riešenie.

Došlo k stretu dvoch veľkých bitcoinových osobností. Sú nimi Roger Ver, ktorý preferuje zachovať status quo a Craig Wright, ktorý presadzuje nový Bitcoin cash, známy pod označením Bitcoin SV (Satoshi ‚s Vision – teda Satoshiho vízia).

„Bezpochyby možno povedať, že blížiaci sa plánovaný hard fork Bitcoin cash vyvolával medzi kryptoinvestormi neistotu a komentátori predpovedali predĺženie medvedieho trhu do roku 2019,“ uviedol Donald Bullers, severoamerický zástupca spoločnosti Elastos, decentralizovanej softvérovej spoločnosti, ktorá sa zaoberá skladovaním osobných údajov.

Ubúdajúci záujem o digitálne meny

Po mesiacoch depresie, ktoré stlačili volatilitu Bitcoinu na rekordne nízku úroveň, sa začali množiť aj otázky ohľadom celkového záujmu o rodiaci sa kryptopriemysel. Štatistiky totiž ukazujú na pretrvávajúci pokles obchodovaných objemov v roku 2018.

Navyše s tým, ako sa objemy zmenšujú, jeden analytik poznamenal, že tempo poklesu naznačuje, že prijatie (adopcia) digitálnych mien sa zastavila: „Rýchlosť akou kryptomeny v stredu spadli, indikuje, že je tu veľmi málo nových peňazí vstupujúcich do odvetvia,“ povedal Nick Cawley, analytik trhov z Daily FX.

 

Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v našej sekcii EXCHANGE