Prvý krypto ETF ja na svete!

0
610
Prvý kryptomenový burzovo obchodovaný fond (ETF) v histórii bol schválený švajčiarskymi úradmi a začne obchodovanie budúci týždeň na švajčiarskej burze SIX, ktorá je štvrtou najväčšou burzou v Európe s trhovou kapitalizáciou 1,6 bilióna (1600 miliárd) dolárov. Investičný kôš Tento fond bol založený kryptomenovým Startup Amun AG a bude takzvaným indexovým fondom, čo znamená, že bude kupovať kôš mien, nie len jednotlivé kryptomeny. Hany Rashwan, jeden zo zakladateľov a riaditeľ Amun AG povedal:

Prvý kryptomenový burzovo obchodovaný fond (ETF) v histórii bol schválený švajčiarskymi úradmi a začne obchodovanie budúci týždeň na švajčiarskej burze SIX, ktorá je štvrtou najväčšou burzou v Európe s trhovou kapitalizáciou 1,6 bilióna (1600 miliárd) dolárov.

Investičný kôš

Tento fond bol založený kryptomenovým Startup Amun AG a bude takzvaným indexovým fondom, čo znamená, že bude kupovať kôš mien, nie len jednotlivé kryptomeny. Hany Rashwan, jeden zo zakladateľov a riaditeľ Amun AG povedal:

„ETP (Exchange Traded Product – produkt obchodovaný na burze) Amun dá inštitucionálnym investorom, ktorí môžu investovať len do regulovaných produktov, alebo si nechcú zriaďovať inštitucionálnu úschovu kryptomien, možnosť získať pozíciu v digitálnych menách. Túto možnosť dostanú tiež malí investori, ktorí nemajú prístup na kryptomenové burzy kvôli miestnym regulačným obmedzeniam.“


Fond umožní tradičným investorom nepriamo držať kôš najdôležitejších kryptomien. Tento kôš bude obsahovať Bitcoin, XRP, Ethereum, Bitcoin Cash (verziu ABC, teda tú pôvodnú) a Llitecoin.

Rozhodnutie zriadiť kryptomenový ETF rozhodne nebolo prijaté bez premýšľania. Podľa Hanyho vyjadrenia:

„Po preskúmaní pôdy na 23 burzách niekoľkých krajín sveta bolo ako najvhodnejšie vybrané práve Švajčiarsko.“

Hany ďalej uviedol, že po spustení tohto fondu bude nasledovať „niekoľko ďalších produktov“ v iných častiach sveta.

Nákup indexu

ETF, o ktorom sa tu bavíme, umožní investorom tzv. „Kupovať trh“, čiže investovať do kryptomenového trhu ako celku, namiesto toho aby si museli lámať hlavu s výberom jednotlivých mien. Bude teda fungovať podobne, ako indexové fondy, ktoré nakupujú akcie v zložení, aké má akciový index, napríklad Dow Jones Industrial Average, Standard and Poors 500 atď. Nákup jednotlivých mien bude však tiež čoskoro umožnený.

Keď zákazníci do fondu investujú, na trhu sa nakúpi množstvo kryptomien zodpovedajúce výške ich investície a tieto kryptomeny bude mať v úschove správca, ktorého musí každý fond mať. Akonáhle bude zákazník chcieť vybrať svoje zisky, bude mu vydaná suma zodpovedajúca jeho podielu na aktuálnej cene koša kryptomien v daný deň – v podstate rovnaký princíp, ako má ktorýkoľvek iný investičný fond, teda podielové listy. Nový fond bude obchodovaný pod skratkou (tickerom) HOLD.

Poznámka: Táto správa je prelomová a dá sa čakať, že ak si SEC nepohne so schvaľovaním amerických fondov, môže sa stať, že americkí investori začnú nakupovať práve cez tento ETF. Je tiež možné, že SEC pri svojom rozhodovaní vezme práve tento fond do úvahy a to preváži jej rozhodnutie smerom na schválenie. Možno sa práve teraz začala písať budúcnosť digitálnych mien …

 

Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v našej sekcii EXCHANGE