Ripple – XRP

0
2366
Ripple
Ripple XRP

Spoločnosť Ripple dala v roku 2012 vzniknúť rovnomennému platobnému systému a digitálnej mene (XRP). Ani nie po piatich rokoch začínajú tento platobný systém implementovať najväčšie svetové banky a digitálna mena ripple dosahuje trhovú hodnotu v rádoch miliárd dolárov. V čom je ripple tak výnimočný a prečo by sme o ňom správne nemali hovoriť ako o ďalšej kryptomene? V našom článku sa dozviete všetko, čo chcete o ripple vedieť.

Čo je Ripple?

Ripple je označenie pre digitálnu menu (XRP) a celosvetovú platobnú sieť, v ktorej sa táto mena používa. Sieť Ripple vznikla v roku 2012 s cieľom oslobodiť internetové platby od poplatkov za zmenu, spracovanie transakcie, ale tiež od výrazných časových prieťahov medzi odoslaním a prijatím platby.

Digitálna mena ripple funguje v platobnom systéme ako „prestupová mena“ k iným menám, to znamená, že nerobí rozdiely medzi tradičnými menami (USD, GBP, EUR, CZK) či kryptomenami, a tým výrazne uľahčuje výmenu akejkoľvek meny za inú.


čo je ripple

Ripple vs Bitcoin a iné kryptomeny

Podobne ako je to v prípade bitcoinu, etherea, litecoinu a iných kryptomien, aj ripple je založený na decentralizovanej databáze (blockchainu), schopnej uchovávať stále sa zvyšujúci počet záznamov.

Hlavný rozdiel je však v tom, že vyššie spomínané kryptomeny vznikajú procesom ťažby, zatiaľ čo všetky ripple tokeny (mince) boli emitované už so vznikom siete.V súčasnosti tak existuje približne 100 miliárd ripple tokenov (mincí), pričom žiadne ďalšie už nevzniknú.

Nadpolovičnú väčšinu z týchto Ripple ale vlastní spoločnosť Ripple Labs (Ripple), ktorá sa zaslúžila o vznik platobného systému a digitálnej meny ripple. Práve z toho dôvodu je nutné na ripple nazerať odlišne ako na iné kryptomena – svojim úzkym prepojením s jednou jedinou spoločnosťou podrýva decentralizovaný charakter kryptomien a odporuje tak základnej idei „kryptoanarchizmu“.

iPočas vývoja platformy Ripple nastala situácia, kedy spoločnosť Ripple Labs rozhodla o zmene minimálneho povoleného zostatku na ripple účtoch, a to bez akejkoľvek dohody alebo hlasovania v sieti. Na predstavu, toto by v prípade etherea alebo bitcoinu bolo úplne nepredstaviteľné.

Vďaka špeciálnemu princípu uzatvárania platieb na základe konsenzu prebiehajú platby v Ripple sieti prakticky okamžite v rámci niekoľkých sekúnd a s minimálnymi poplatkami. V preťaženej bitcoinovej sieti, kde sa poplatky za transakciu v jednej dobe vyšplhali až na niekoľko desiatok eur, môžete čakať na potvrdenie platby aj desiatky minút.