(Ro)boti manipulujú ceny kryptomien

0
633
Programy pre automatické obchodovanie manipulujú ceny digitálnych mien. Informáciu o tom priniesol 2. októbra Wall Street Journal (WSJ). Tieto programy, označované tiež ako boti (bots), automaticky vykonávajú obchodné príkazy rýchlosťou, akú žiadny človek nie je schopný dosiahnuť. WSJ uvádza, že nedostatok riadnej regulácie na trhoch virtuálnych mien je hlavnou príčinou toho, že boti tu môžu neobmedzene poškodzovať ako reputáciu týchto trhov, tak individuálnych investorov.

Programy pre automatické obchodovanie manipulujú ceny digitálnych mien. Informáciu o tom priniesol 2. októbra Wall Street Journal (WSJ). Tieto programy, označované tiež ako boti (bots), automaticky vykonávajú obchodné príkazy rýchlosťou, akú žiadny človek nie je schopný dosiahnuť.

 

WSJ uvádza, že nedostatok riadnej regulácie na trhoch virtuálnych mien je hlavnou príčinou toho, že boti tu môžu neobmedzene poškodzovať ako reputáciu týchto trhov, tak individuálnych investorov.


„Stratégia týchto botov je veľmi podobná praktike zvanej spoofing. Pri nej obchodníci zadajú falošné obchodné príkazy, ktoré následne zruší. Cieľom je uviesť do omylu ostatné investorov a prinútiť ich, aby nakupovali či predávali určité aktívum tým, že je im falošne signalizovaná väčší ponuka či dopyt po tomto aktíve. Táto praktika bola na trhoch akcií a futures v Spojených štátoch postavená mimo zákon v roku 2010.“

 

Boti úspešne a neobmedzene manipulujú ceny Bitcoinu aj altcoinov, odhaľuje WSJ a cituje pri tom štyroch rôznych účastníkov trhov digitálnych mien.

Prvým citovaným je venture fond Virgil Capital, ktorý sa špecializuje na arbitrážne praktiky a spravuje fond v hodnote osemdesiatich miliónov dolárov. Vytvoril svojich vlastných „botov“, ktorí majú bojovať proti programom, ktoré ohrozujú jeho vlastné investície do virtuálnych mincí. Začal s tým po tom, čo firma tento rok prišla na kryptoburzách o svoje investície do Etherea.

Druhým citovaným je služba Quatloo Trader, ktorá ponúka svojich vlastných botov a prezentuje samú seba ako „najlepší nástroj trhovej manipulácie v kryptosvete.“ Autorom tejto služby je Nór Kjetil Eilertsen. Pre neho sú títo boti jadrom jeho podnikania. Ponúka niekoľko „pump and dump“ nástrojov, ktorých cieľom je urobiť použitie týchto nezákonných stratégií takými ľahkými, ako je jednoduché stlačenie tlačidla.

Tretím citovaným je Ryan Wright, Američan žijúci na Taiwane a jeden z klientov vyššie uvedenej služby Quatloo. Vlani sa rozhodol prestať túto službu využívať kvôli aktivitám amerických regulátorov práve v oblasti praktík kryptobotov.

Štvrtým citovaným je platforma CoinList, ktorá ponúka vydávanie nových tokenov. „Tento typ aktivít je na kryptotrhu práve teraz prebujnený,“ komentoval pre WSJ Andy Bromberg, spoluzakladateľ a prezident CoinList.

V septembri kancelária generálneho prokurátora štátu New York publikovala špeciálnu správu venovanú integrite trhov virtuálnych mincí. Boti tu boli menovaní ako jeden z popredných príkladov nekalých obchodných praktík.

 

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi, keď nás budete zdielať na    Twitteri. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, tak máte na výber z viac možností v našej sekcii EXCHANGE