S.Ribes: Objemy na burzách sú umelo nafukované

0
1052
Začiatkom tohto mesiaca obchodník s kryptomenami Sylvain Ribes skúmal objemy väčšiny malých kryptomien a zistil, že obchodný objem OKExu, štvrtej najväčšej obchodnej platformy pre výmenné kurzy na svete, je väčšinou nafúknutý.     Nadmerné objemy  Ribes, ktorý sa pôvodne rozhodol uskutočniť štúdiu o likvidite kryptomien a digitálnych aktív, použil metódu, ktorú nazval

Začiatkom tohto mesiaca obchodník s kryptomenami Sylvain Ribes skúmal objemy väčšiny malých kryptomien a zistil, že obchodný objem OKExu, štvrtej najväčšej obchodnej platformy pre výmenné kurzy na svete, je väčšinou nafúknutý. 

 

Nadmerné objemy 

Ribes, ktorý sa pôvodne rozhodol uskutočniť štúdiu o likvidite kryptomien a digitálnych aktív, použil metódu, ktorú nazval „sklzom“, aby otestoval objednávky na nákup a predaj každého páru. Metóda sklzu testovaním likvidity digitálnych aktív je prostredníctvom predaja každého aktíva vo výške 50 000 USD na rôznych burzách. 


Po predaji kryptomeny vo výške 50 000 dolárov Ribes meral mieru poklesu tejto konkrétnej kryptomeny na určitej burze na meranie jej likvidity. Ribes implementoval túto metódu na testovanie likvidity kryptomien na OKEx, Bitfinex, Kraken a GDAX. 

Spoločnosť OKCoin, ktorá bola predtým najväčšou burzou v Číne pred zásahom do obchodovania  miestnymi vládami, sa OKEx v Hongkongu krátko stala najväčšou burzou kryptomien na medzinárodnej úrovni, ako uviedla spoločnosť Cointelegraph, keď predbehla Binance v marci 2018. Momentálne OKEx zostáva medzi štyrmi najväčšími obchodnými platformami, spolu s Binance, Huobi a Bitfinex. 

Bitfinex, Kraken a GDAX sú regulované burzy kryptomien, ktoré umožňujú obchodovanie s kryptomenami. Spoločnosť GDAX bola založená a v súčasnosti ju prevádzkuje spoločnosť  Coinbase, ktorá má viac ako 20 miliónov používateľov a je najrozšírenejšou peňaženkou pre Bitcoin. Kraken sídli v San Franciscu, zatiaľ čo spoločnosť Bitfinex sídli v Hongkongu spolu s OKEx a Huobi. 

Podľa grafu nižšie zaznamenali Kraken a GDAX, ktoré väčšinou používajú používatelia na spracovanie transakcií, vkladov a výberov krypto transakcií, najmenšie sklzy, čo signalizuje, že obe burzy majú dostatočnú likviditu na to, aby vyplatili ciastky  v rozpätí 50 000 až 100 000 USD. 

kryptowebAvšak rýchlosť sklzu na OKExe, údajne jednej z najväčších búrz na svete, bola podstatne vyššia ako rýchlosť sklzu troch fiat-spracovávajúcich búrz. 

Veľké skĺznutie, možná manipulácia 

Na GDAX, predaj vyplatených 50 000 dolárov v hodnote konkrétnej kryptomeny len viedol k úniku okolo 0,1 percenta, ako je vidieť na modrých bodoch na vyššie uvedenom grafe. Predaj 50 000 USD v spoločnosti OKEx viedol k masívnym sklzom, pretože klesla hodnota kryptomien a objednávky sa stali nestabilnými. 

Ribes na blogovom príspevku s podrobnosťami o svojich zisteniach uviedol, že výskum ukázal, že objemy burzy OKEx a iných búrz sú vyrobené a nafúknuté pretože malé množstvo objednávok na predaj môže manipulovať s objednávkami a cenami kryptomien. 

„Graf je zarážajúci. Ukazuje, že aj keď sa zdá, že všetky tri prvé burzy sa správajú podobne, všetky OKex páry majú červenú farbu a majú značne väčší sklz s ohľadom na ich objem. Ako som vysvetlil predtým, môže to znamenať, že väčšina objemov na OKex je úplne vyrobená.“ 

Okrem toho Ribes odhalil, že uvedená tabuľka vylučuje sklzy o viac ako 4 percentá. Graf poskytnutý Ribesom nižšie, ktorý zahŕňa sklzy o viac ako 4 percentá, ukazuje plytké objednávky a nízku likviditu OKEx. 

kryptomeny

Mt. Gox a ďalšie faktory ovplyvňujúce cenu BTC 

7. marca 2018 analytici kryptomien vrátaneAlistairaMilnea uviedli, že vypredanie stoviek miliónov dolárov v  Bitcoine viedlo k poklesu ceny  na 8 300 USD. Cointelegraph vydal hĺbkovú analýzu záležitosti, rozpoznávajúcich vplyv Mt. Gox bitcoinu na trh v priebehu niekoľkých posledných týždňov a jeho nepretržitý vplyv na celý trh s krypromenami. 

Napriek obrovskému množstvu Bitcoinov, ktoré má, Mt.Gox, správca spoločnosti Mt.Gox  Nobuaki Kobayashi poslal Bitcoin v desiatkach tisíc dolárov na verejný trh, skôr na burzy ako na mimoburzové (OTC) trhy. Náhly predaj 32 000 Bitcoinov viedol k domino efektu na všetkých veľkých burzách a cena Bitcoinu klesla, pretože spôsobila paniku na verejnom trhu. 

Je zrejmé, že trh s Bitcoinom nebol výlučne ovplyvnený predajom spoločnosti Mt. Gox. Bola to kombinácia mnohých faktorov vrátane vypočutia americkej vlády o počiatočných ponukách mincí (ICO), negatívne hlavné mediálne pokrytie o tradičných odborníkoch na  financie kritizujúcich trh s kryptomenami a strach, neistota a pochybnosti z Japonska. Zmes týchto faktorov spolu s nedostatkom hybnosti viedla k poklesu ceny Bitcoinu. 

Jednoduché skreslenie objemov a ceny 

Na nelikviditných trhoch a obchodných platformách s nafukovanými objemami je relatívne ľahké manipulovať s cenami malých kryptomien. Zatiaľ čo to vyžaduje veľa dôležitých faktorov a nepravdepodobnú koreláciu udalostí s cieľom znížiť cenu veľkých kryptomien ako Bitcoin a Ethereum, Ribesov výskum dokazuje, že podobný výsledok sa dá dosiahnuť na trhu s malými kryptomenami s kapitálom v rozmedzí 50 000 až $ 100,000. 

Ribes ďalej zdôraznil, že nelikvidné páry nepatria len do malých kryptomien, ale obchodné páry hlavných kryptomien ako NEO a IOTA, ktoré sa môžu pochváliť trhovými capmi nad 3 miliardami dolárov, môžu skĺznuť o viac ako 10 percent len s predajom 50 000 dolárov. 

Ribes dodal:  

„Mnoho párov, aj keď sa môže pochváliť až do objemu 5 miliónov dolárov, by vás stálo viac ako 10% v prípade skĺznutia, ak by ste chceli likvidovať aktíva len vo výške 50 000 dolárov. Tieto páry zahŕňali v čase analýzy údajov (6. marca 2018): NEO / BTC, IOTA / USD, QTUM / USD. Nedostatočne nelikvidné alebo nízkoprofilové aktíva.“ 

 

Changpeng Zhao, generálny riaditeľ spoločnosti Binance, najväčšej burzy na svete, uviedol, že Ribesov výskum je „dobrou hĺbkovou analýzou“ trhu s kryptomenami. 

Dobrá hĺbková analýza 

Diskutovali sme so Sylvainom v októbri, máme radi likviditu, ale nemáme radi „bleskovú“ likviditu, ktorú používajú mnohí tvorcovia trhu HFT. Spoločnosť Binance verí, že tieto obmedzenia pomôžu oveľa väčšiemu počtu maloobchodníkov.   

Kryptopriemysel je stále v počiatočnej fáze a digitálne aktíva sú naďalej veľmi volatilné. Nahromadené a vyrobené objemy obchodov na veľkých burzách, je potrebné zdôrazniť a potvrdiť, aby sa dosiahla lepšia vizualizácia skutočnej likvidity na trhu s kryptomenami. 

 

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri