Špirála smrti opäť na scéne

1
555

Situácia Bitcoinu a ostatných digitálnych mien sa v súčasnosti dá popísať snáď len slovami klasika. Kryptomenový trh stratil za posledný rok asi 700 miliárd dolárov, ale skutočné problémy môžu ešte len začať aj keď sa to zdá nepravdepodobné.

A o čo teda ide?

Je pomerne známym faktom, že náhle zmeny cien vedú k pomalším transakciám. To môže viesť k domino efektu vďaka spomaleniu prísunu odmien, ktoré udržujú bitcoinovú sieť v chode. Ťažba BTC je zatiaľ v niektorých krajinách stále profitabilná, ale jej ďalší pokles povedie k odstavovaniu ďalších ťažobných zariadení po celom svete. Veľa serverov ukázalo tento týždeň obrázky z Číny, kde sa neprofitabilné zariadenia jednoducho vyhodia, alebo predajú za minimálnu cenu.

Ak ceny spadnú ešte nižšie, nemusí byť ťažba profitabilná ani v tých najlacnejších krajinách. Podľa nedávnej štúdie bola ťažba najlacnejšie na Ukrajine s cenou asi 1.800 – 1.900 dolárov na vyťaženie jedného BTC. Iste ste zaznamenali predikcie, že by cena BTC mohla ísť až k hladine 1.500 dolárov, pri ktorej už nemožno ťažiť profitabilne nikde na svete (keď opomenieme ťažbu napájanú solárnymi panelmi). Ale veľký problém nastane už pri poklese pod 3000 dolárov. Ťažiari potom ani nebudú môcť prejsť na ťažbu profitabilnejších mincí, pretože ich cena sa pohybuje v tesnej korelácii s cenou BTC.


Špirála smrti

A teraz sa pozrieme, v čom vlastne v takom prípade bude problém. Hoci sa ťažba často opisuje ako „riešenie kryptografického rébusu“, je to v podstate oveľa jednoduchšie. Ako hranie šípok – všetci ťažiari naslepo hádžu na terč a kto prvý trafí stred, ten berie 12,5 BTC. Akonáhle je hráčov moc, terč sa posunie ďalej (zvýši sa obtiažnosť ťažby), aby bola stále rovnaká pravdepodobnosť, že niekto trafí bulls eye raz za desať minút (nájde tzv. Nonce). Keď sa ale odmena za zásah stredu drasticky zníži, alebo obtiažnosť drasticky zvýšia, tak veľa hráčov odíde od hry a tí čo zostanú, dokážu terč vďaka nižšej pravdepodobnosti trafiť až za oveľa dlhšiu dobu (tj. nájdenie nonce trvá až násobne dlhšie).

Problém je v tom, že terč (obtiažnosť) sa posúva len raz za 2016 hier (blokov), čo by malo zhruba vyjsť na 14 dní pri desiatich minútach na blok. Ak sú teda bloky nachádzané menej často, dostáva ťažiar odmenu v BTC tiež menej často, takže vyťaží za deň ešte menej peňazí na pokrytie cien elektriny, čo vedie k odlivu ďalších ťažiarov a ďalšiemu predĺženiu doby ťažby jednotlivých blokov. A špirála smrti sa začína roztáčať …

Zmeny obtiažnosti zvyčajne prebiehajú pomerne plynulo a bez väčších výkyvov (okrem minuloročného oddelenia BCH). Keď však dôjde k nečakanej nárazovej udalosti, začne sa odmena znižovať a hráči vytrácať. Ako sa predlžuje čas medzi blokmi, dochádza samozrejme aj k spomaleniu transakcií, treba ponúkať oveľa vyšší poplatok, aby vaše transakcie vôbec prešli, a v extréme to môže dôjsť až tak ďaleko, že kryptomena zanikne.

Horizont udalostí pre BTC? 3.000 dolárov!

Napriek nedávnym udalostiam je ešte dosť ťažiarov, pre ktorých je ťažba profitabilná, pretože sú buď z krajín s nízkou cenou elektrickej energie, alebo majú špeciálne veľkoodberateľské ceny. Ale aj tieto zisky sa začínajú nebezpečne znižovať. Situácia sa dostala až tak ďaleko, že napríklad v Číne predávajú nepotrebné ťažobné zariadenia na kilá a podnikavci, ktorí ich skupujú, potom zariadenia vyvezú do krajín s nižšou cenou elektriny a založia tam farmu s oveľa nižšími nákladmi.

Výpredaje kryptomien naberú pravdepodobne na intenzite, akonáhle prelomíme trojtisícovú hranicu. Tá určuje bod zlomu pre ťažbu v Číne, kde sa sústredí asi 74% všetkej hashpower celej bitcoinovej siete.

Ako dokladajú nasledujúce grafy, hashpower celej siete už od októbra klesá (rýchlejšie, než obtiažnosť) a doba nájdenia bloku už stabilne presahuje desať minút. A to dokonca aj po zmene obtiažnosti 17. novembra. Ďalšiu zmenu teda môžeme očakávať dnes (prvého decembra), ale skôr až o niekoľko dní neskôr.

Zelená čiara je vážený priemer za posledných 504 blokov, modrá za 2016 blokov a červená obtiažnosť ťažby. Všimnite si, že obtiažnosť ťažby klesá pomalšie, než hashrate, čím dochádza k predlžovaniu doby medzi blokmi. Odstup jednotlivých blokov už je stabilne dlhší, ako desať minút.bitcoin btc

hashrate btc

No ale čo ďalej?

Nie je úplne jasné, ako hlboko sa ešte môže cena prepadnúť. Z dlhodobého hľadiska bude samozrejme hashpower klesať tak dlho, kým nedosiahne rovnováhu s obtiažnosťou, tj. až kým nebudú bloky stabilne ťažené raz za desať minút. Musíme len dúfať, že tento pokles obtiažnosti bude rýchlejší, než pokles ceny.

Z krátkodobého hľadiska ale táto situácia môže nadobudnúť hororových rozmerov. V prípade, že rýchlosť transakcií bude v priebehu hodín a nie minút, nebudú mať používatelia žiadny dôvod BTC k platbám používať. To ďalej zníži profitabilitu ťažiarov a prehĺbi špirálu smrti. Situácia môže byť dokonca až tak vážna, že stránka Bitcoin Obituaries, ktorá hlása smrť Bitcoinu, bude mať konečne pravdu.

To je však scenár z oblasti, kde sa nepravdepodobné začína meniť na nemožné. Kryptomeny majú už neskutočne rozsiahlu infraštruktúru a obrovské množstvo spoločností do nich investovalo obrovské množstvo peňazí. Je teda veľmi nepravdepodobné, že by sa nenašlo riešenie aj takej situácie, ako je koniec ťažby v Číne. Rovnako tak vývojári vložili do tejto kryptomeny neskutočné množstvo práce a bolo spálené obrovské množstvo elektrickej energie.

Bola by škoda toto všetko zahodiť. Bola by tiež vážne nabúraná koncepcia kryptomien ako sebestačného ekonomického systému. O prežitie kryptomien má proste v súčasnej dobe záujem príliš veľké množstvo ľudí a inštitúcií, než aby svoju existenciu zakončili týmto spôsobom.

 

Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v sekcii EXCHANGE Získajte 10 USD za nákup kryptomien, nakúpte aspoň za 100 USD na Coinbase cez náš referal link

1 komentár

  1. Ďakujem za super článok, ktorý vysvetľuje to čo si mnohí neuvedomujú. Mohli by ste napísať aj článok, kde napíšte zoznam známych kryptomien, ktoré fungujú na rovnakom princípe, to znamená, že v budúcnosti môžu mať rovnaký problém. A na druhej strane kryptomeny, ktoré sa tohto nemusia báť.

Comments are closed.