Ťažobný malware Tsunami je na vzostupe

0
779
tazba, malware, software, vzostup, skodlivy softver, kryptomeny, kryptoweb, tsunami

Nový škodlivý softvér na ťažbu kryptomien, ktorý využíva softvér pre nevidiacich a čiastočne zrakovo postihnutých ľudí, infikoval „tisíce“ webových stránok vrátane stránok vlády Spojeného kráľovstva, informoval Guardian v nedeľu 11. februára. 

Ako uviedli rôzne médiá v pondelok, škodlivý skript bol vložený do aplikácie BrowseAloud, ktorá pomáha ľuďom s poškodeným zrakom pri prístupe k online obsahu.  Viac ako 5000 internetových stránok je infikovaných, vrátane Národnej zdravotnej služby Spojeného kráľovstva (NHS), Student Loans Company a miestnych úradov. 

V komentári k týmto udalostiam, britský zástupca Národného centra pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) povedal, že nič nenaznačuje, že sú návštevníci ohrození po zavedení opatrení na kontrolu poškodenia. 


„Technickí odborníci NCSC skúmajú údaje o incidentoch škodlivého softvéru, ktoré sa používajú na nezákonnú ťažbu kryptomien. Dotknutá služba bola prepnutá do režimu offline, čo do veľkej miery zmierňuje problém. Vládne webové stránky naďalej fungujú bezpečne. V tejto fáze nie je nič, čo by naznačovalo ohrozenie verejnosti“ stojí vo vyhlásení z 11. februára. 

Správy prichádzajú uprostred niekoľkých varovaní pred podobným šírením škodlivého softvéru na celom svete, vrátane malwaru pre ťažbu Monera, ktorý tento mesiac infikoval zariadenia Android. 

V januári stránka Cointelegraph informovala o tom, ako sa tretím stranám podarilo využiť službu YouTube na ťažbu kryptomien cez reklamnú platformu spoločnosti Google DoubleClick. NHS bola jedným z prvých a najviac zasiahnutých obetí  pri zločineckom útoku WannaCry v roku 2017, pri ktorom hackeri požadovali po 300 dolárov v Bitcoine za odomknutie počítačov. 

 

Ak sa vám páčia naše stránky, a radi by ste nás podporili, zdielajte nás prosím na Facebooku a na Twitteri 

Ak máte nejaké otázky, alebo by ste radi niečo napísali, môžete prispieť na  naše fórum