TOP 11 Ethereum tokenov

0
929
ethereum tokeny

V kryptokomunite existuje veľká skupina nadšencov ktorá verí, že Ethereum bude mať jedného dňa najväčšiu trhovú hodnotu.  Táto viera je čiastočne založená na dlhodobých riešeniach spoločnosti Ethereum, ktoré zahŕňajú prechod ťažby od Proof-of-Work k Proof-of-Stake. Tento prechod povedie k tomu, že spoločnosť Ethereum bude mať drasticky nižšiu environmentálnu stopu v porovnaní so systémami Bitcoin a inými mincami, využívajúcimi ťažobný protokol Proof-of-Work. 

 

V konečnom dôsledku je to schopnosť vytvárať aplikácie na blockchaine Ethereum. Zatiaľ čo Ethereum pôsobí menej ako 4 roky, niektoré úspešné aplikácie (tokeny), už boli vyvinuté. V skutočnosti 46 zo 100 najlepších kryptomien podľa trhového obmedzenia sú tokeny na báze Etherea. 


V tomto článku si povieme o 11-tich z najúspešnejších tokenov, postavených na  blockchaine Ethereum.  

 

  1. EOS (EOS)

Je dôležité objasniť, že spoločnosť EOS má vlastný Blockchain, a nepoužíva Blockchain spoločnosti Ethereum. To znamená, že Ethereum token je jediná vec, v ktorej je EOS spojený s  Ethereom. 

EOS má veľa spoločného s Ethereum. Obidvaja sú predovšetkým platformy, ktoré umožňujú vytvárať smartkontrakty a  hosťovanie decentralizovaných aplikácií (dapps). Veľký technologický rozdiel, ktorý robí EOS unikátnym, je jeho štruktúra operačného systému, ktorá sa škáluje aj horizontálne, aj vertikálne. 

Horizontálne škálovanie je kľúčová fráza, pretože umožňuje, aby inteligentné zmluvy a transakcie boli vykonávané paralelne a nie postupne. Tento rozdiel robí EOS efektívnejším ako Ethereum, čo vedie k rýchlejším transakciám a nižším poplatkom za dapps. 

Niektorí ľudia zašli tak ďaleko, že dali EOS-u prezývku „Ethereum Killer“. Ak však chcete investovať do systému EOS, dajte si pozor na kupujúceho. Projekt nie je dobre hodnotený významnou časťou kryptokomunity a niektorí dokonca špekulovali, že je to podvod. Na druhej strane, ak úspešne vyvinú technológiu , EOS sa stane legitímnou výzvou pre spoločnosť Ethereum, ako prvotriedny Blockchain. 

 

2. Tron (TRX)

Tron je protokol založený na Blockchaine, ktorý prináša revolúciu v ekonomike online obsahu. Cieľom je spájať tvorcov obsahu s bežnými používateľmi pomocou mince Tron – TRX, aby už neboli závislí na centralizovaných platformách na ukladanie a šírenie ich obsahu alebo na platbu zaň. 

Whitepaper spoločnosti Tron hovorí: „Existujúce obsahové platformy boli riadené požiadavkami na navýšenie zisku a centralizovanými mechanizmami. Obsah, ktorý si čítame je to, čo chce centralizovaná platforma aby sme čítali a nie to, čo si želáme čítať.“ To platí najmä v Číne, kde bude uvoľnená prvá aplikácia na Trone, Peiwo App. 

Platformy sociálnych médií dnes nasadzujú algoritmy určené na udržanie používateľov na platforme tak dlho, ako je to možné, aby mohli generovať viac výnosov z reklamy. Takéto modely zisku založené na reklamách nie sú optimálne pre koncových používateľov alebo tvorcov obsahu. 

Decentralizovaný ekosystém spoločnosti Tron je navrhnutý tak, aby prevzal kontrolu nad internetom od spoločností ako Facebook, Google, Apple, Alibaba a Tencent a prerozdeľoval ju tvorcom obsahu a bežným používateľom. Je isté, že je to jeden z ambicióznejších projektov v kryptosvete. 

 

3. VeChainThor (VET a THOR) 

VeChain je spoločnosť Blockchain-as-a-Service, ktorá sa zameriava na poskytovanie dôveryhodného a transparentného riadenia dodávateľského reťazca pre všetky priemyselné odvetvia. 

Pomocou inteligentných čipov, ktoré boli navrhnuté a vyrobené interne, VeChain dokáže sledovať tovar a zabezpečiť kvalitu a pravosť produktu. To umožňuje maloobchodníkom dokázať, že luxusné predmety ktoré predávajú, sú legitímne a dávajú spotrebiteľom pocit že nie sú podvedení. 

Okrem toho spoločnosť VeChain môže výrazne zefektívniť riadenie dodávateľského reťazca. Spoločnosti, ktoré kedysi mali niekoľko databáz, ktoré sledujú manuálne zadané informácie, môžu prechádzať na Blockchain VeChainu, aby bolo možné rýchlejšie a ľahšie sledovať tovary pomocou inteligentných čipov a zabezpečiť integritu údajov. 

K 26. februáru 2018 bol VeChain premenovaný na VeChain Thor a spoločnosť rozšírila svoju technológiu, aby umožnila nadstavbu podnikových riešení dapps. Rebranding zahŕňa prechod primárneho tokenu z VEN na OVP, ako aj zavedenie nového tokenu s názvom Thor Power (THOR). THOR sa používa na spúšťanie inteligentných zmlúv na dapps v Blockchaine VeChain . 

 

4. OmiseGo(OMG) 

OmiseGo je podľa mnohých „skrytým diamantom“, ktorý by mal byť jednou z najvýkonnejších investícií do kryptomien v roku 2018. 

Motto OmiseGo je „Unbank the Banked“.  Čo to znamená presne? V podstate to znamená, že spoločnosť OmiseGo poskytne úplne decentralizované a cenovo dostupné finančné služby a nemusíte mať bankový účet na to, aby ste k nim mali prístup. 

Ich služby budú zahŕňať platby, remitencie, vklady na mzdy, B2B obchod, financovanie dodávateľského reťazca, vernostné programy, správu aktív a obchodovanie. Najlepšie zo všetkého je, že OmiseGo je skutočný spojovateľ medzi fiatmi a kryptomenami. Ako má uvedené na svojej internetovej stránke, „systém je postavený tak, aby vyhrávali najlepšie meny.“  

Spoločnosť v súčasnosti pôsobí v Thajsku, Japonsku, Singapure, Indonézii a plánuje rozšírenie v ázijsko-tichomorskom regióne. 

OmiseGo predpredaj tokenov v júli 2017 bol tak úspešný (60 miliónov USD), že úplne vynechali ICO.  Odvtedy rozvinuli významné partnerstvá v juhovýchodnej Ázii, vrátane spoločnosti McDonald’s a Credit Saison.  

 

  1. ICON (ICX)

ICON je kórejský Blockchain, založený spoločnosťou Dayli Financial Group. Cieľom projektu je zvýšiť efektívnosť, s ktorou sú informácie zdieľané medzi inštitúciami rôznych odvetví. 

Na dosiahnutie tohto cieľa používa ICON koncept nazývaný „loopchain“. Termín sa používa na popis vysoko výkonného Blockchainu ICON, ktorý sa účinne spája s akýmkoľvek iným Blockchainom bez toho, aby prešiel prostredníctvom sprostredkovateľa, ako je centralizovaná výmena. 

Blockchainy, ktoré sú pripojené k  ICON, udržujú individuálne riadenie a súčasne majú zastúpenie v systéme správy ICON, aby mohli hlasovať o kritických záležitostiach, ktoré majú vplyv na celú ICON komunitu blockchainov. 

Nakoniec môže byť ICON neoddeliteľnou súčasťou zmenšovania ekosystému blockchainov, spájania nemocníc s poskytovateľmi poistenia, univerzít so zamestnávateľmi a oveľa viac. Projekt je však stále v plienkach. Zatiaľ majú za sebou len úspešný predaj žetónov –  150 000 ETH – v októbri 2017. Kľúč k jeho budúcemu úspechu bude určený z veľkej časti podľa toho, koľko ďalších projektov na Blockchaine zbadá výhody pripojenia k ICON Blockchainu. 

 

  1. Populous(PPT) 

S našou existujúcou finančnou infraštruktúrou je proces získavania úveru pre malé a stredné podniky veľmi neefektívny. Spoločnosť Populous poskytuje nové prostriedky na uľahčenie týchto úverov pomocou decentralizovanej platformy peer-to-peer. 

Keď podniky zaznamenajú „prázdne“ obdobia medzi faktúrami, pri ktorých je cashflow príliš nízky na to aby platili mzdy, dodávateľské poplatky a iné prevádzkové náklady, môžu sa obrátiť na Populous, aby rýchlo dostali pôžičky. Firmy jednoducho odovzdávajú svoje faktúry na platformu a kupujúci sú potom schopní ponúknuť možnosť požičať peniaze a neskôr inkasovať istinu a úroky. 

Vytvorením platformy na Blockchain technológií, spoločnosť Populous eliminuje potrebu, aby banky a iné finančné inštitúcie slúžili ako sprostredkovateľ v týchto transakciách. To znamená, že podniky môžu získať pôžičky rýchlejšie a lepšie, zatiaľ čo ľudia s prebytočným kapitálom môžu požičiavať svoje finančné prostriedky a získavať z nich viac úrokov, ako keby ponechali peniaze na sporiacom účte. 

 

7. BinanceCoin (BNB) 

Binance Coin je minca používaná na uľahčenie operácií na platforme Binance – burza kryptomien, ktorá dokáže spracovať 1,4 milióna objednávok za sekundu. Názov „Binance“ je odvodený z kombinácie pojmov „binárne“ a „financie“ s odkazom na integráciu digitálnej technológie a financií. 

Na platforme sa používa minca BNB na úhradu burzových poplatkov, poplatkov za výber, poplatkov za výpisy a všetkých ďalších možných transakčných nákladov. S cieľom motivovať nových používateľov k tomu, aby vykonávali svoje obchodovanie s kryptomenami  ponúka zľavy, keď sú poplatky platene v BNB. Zľava je 50% v prvom roku, 25% v druhom, 12,5% v treťom a 6,25% vo štvrtom roku. 

 

8. RChain(RHOC) 

Slovo „ambiciózne“ sa v dnešných dňoch zdá byť prebytočné v priestore blockchainov, ale jednoducho ho nemôžeme vynechať, keď hovoríme o RChain. Prečo, je objasnené v detailnej dokumentácii projektu RChain Platform Architecture, v ktorej sa uvádza, že jej cieľom je stať sa blockchainovým riešením  v priemyselnom meradle. RChain chce umožniť poskytovanie obsahu v rozsahu Facebooku a podporných transakcií rýchlosťou Visa.  

Pri spustení (očakávaný dátum: Q4 2018), bude Blockchain RChainu schopný spracovať 40 000 transakcií za sekundu. Bude to úplná Turingova  platforma pre spustenie inteligentných zmlúv napísaných v RhoLangu, programovací jazyk, ktorý je dobre napísaný, súbežný a správne postavený – faktory, ktoré môžu programátori oceniť, pretože naznačujú vysokú efektivitu a bezpečnosť. 

Decentralizované aplikácie RChain budú fungovať na Rho Virtual Machine (RhoVM), ktorý môže súčasne vykonávať rôzne smartkontrakty na nezávislých Blockchainoch a sieťach. Inými slovami, RChain je rozdelený tak, aby mohol spustiť sieť koordinovaných a paralelných súborov. Toto riešenie sa tiež nazýva „sharding“, termín, ktorý držitelia Ethereum uznávajú za jeden z najdôležitejších vývojov, na ktorých pracuje Vitalik Buterin a zvyšok tímu vývojárov pre škálovateľnosť spoločnosti Ethereum. 

Ďalšou zaujímavosťou je, že tím RChain je v procese vývoja protokolu „prekladateľa“, ktorý umožňuje vývojárom v rozličných jazykoch prenášať svoju aplikáciu (kód) na Blockchain RChainu iba jediným stlačením tlačidla. Vzhľadom na skorší štart iných podobných platforiem ako Ethereum a NEO, by táto funkcia mohla byť rozhodujúca pre dosiahnutie významného prijatia  RChainu širokou masou. 

 

  1. Status (SNT)

Status je jednou z najznámejších dapps v komunite Ethereum, pretože jeho cieľom je skutočne zlepšiť Ethereum. V skutočnosti bol Status ICO tak populárny, že v danom momente preťažil celú sieť Ethereum. 

Status spúšťa klienta mobilného zariadenia go-éterum (geth), ktorý umožňuje používateľom zmeniť svoje telefóny alebo tablety na nody Ethereum. To umožňuje používateľom podieľať sa na procese ťažby a posilniť sieť Ethereum. 

Okrem toho je Status aj prehliadač Ethereum a decentralizovaná aplikácia na odosielanie správ. Táto služba uľahčuje ľuďom prístup k ďalším ethereum dapps a ľahko komunikovať s ľuďmi po celom svete o transakciách a inteligentných zmluvách. 

Aplikácia Status je v súčasnosti v alfa testoch  pre iOS i Android. 

 

  1. Maker (MKR) 

Maker je projekt Blockchainu, ktorý slúži čoraz dôležitejšiemu účelu vo väčšom ekvivalente kryptosystému. Stabilná kryptomena výrobcu je vlastne kombinácia dvoch rôznych žetónov, MKR a Dai. Zatiaľ čo MKR je nástrojom tokenu, Dai je to, čo je známe ako decentralizovaný „stabilizátor“ – prvý svojho druhu. Jeho hodnota je jemne (neopatrne) spojená s americkým dolárom v pomere 1: 1. Inými slovami, 1 Dai sa rovná $ 1. 

Pochopenie toho, ako fungujú stabilné mince z technologického hľadiska, vyžaduje hlbšie vysvetlenie, než môže byť opísané v tomto článku. Koncept je však extrémne zaujímavý a stojí za to dozvedieť sa o ňom.   

Vzhľadom na ich vynikajúcu stabilitu v porovnaní s inými kryptomenami majú stabilné mince väčší potenciál pre každodenné použitie. Zatiaľ čo držitelia Bitcoinu sa môžu zdráhať utratiť Bitcoin v transakciách alebo stratiť potenciálne zisky, užívatelia stabilných mincí nemajú rovnaké obavy. Stablecoins sú tiež vhodnejšou možnosťou pre mnohé tradičné finančné služby, ako je požičiavanie peňazí, v ktorom  úverové inštitúcie chcú vedieť, že získajú pevný výnos. 

Po rokoch vývoja bol Dai token zverejnený v decembri 2017. Ako decentralizovaná alternatíva ku kontroverznej a centralizovanej minci USD Tether, ktorú používajú mnohé burzy namiesto USD. 

 

  1. DigixDAO (DGD a DGX) 

Decentralizovaná autonómna organizácia (DAO) je tá, ktorá sa riadi pravidlami, ktoré sú zapísané v počítačovom kóde ako inteligentné zmluvy. DigixDAO je jednou z takýchto samosprávnych organizácií, ktoré boli vytvorené na podporu rozvoja decentralizovaných projektov. Členovia komunity sa stretávajú s cieľom určiť, ktoré projekty by mali získať granty na základe ich potenciálu pomôcť pri rozširovaní siete Digix. 

Existujú vlastne dve tokeny spojené s Digix: DGD a DGX. Token DGX je podporený fyzickým zlatom, pričom 1 DGX sa rovná 1 gramu fyzického zlata, ktoré sa nachádza  v Singapúre. Používatelia môžu  token vymeniť za zlato poštou alebo si ho vyzdvihnúť osobne, ak sa tak rozhodnú. 

Token DGD sa medzitým používa na odovzdanie hlasov v mechanizme riadenia spoločnosti DigixDAO. Tieto hlasy určujú, ktoré projekty budú dostávať finančné prostriedky DGD od komunity. Držitelia DGD sú motivovaní hlasovať, aby mohli získať odmeny, ako napríklad zľavy pre DGX. S tým, že žetóny DGD nevytvárajú pasívny príjem alebo neumožňujú profitovať z obchodov DGX alebo dividend. 

Digix je prvým projektom svojho druhu, ktorý používa protokol dProof-of-Asset, aby sledoval aktíva – v tomto prípade zlato – na Blockchaine.  

 

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri  

Ak máte nejaké otázky, alebo by ste radi niečo napísali, navštívte naše fórum