Transparency Institute o falošných objemoch na kryptoburzách

0
445
https://krize15.cz/zpravy/clanek/transaparency-institute-o-falesnych-objemech-na-kryptoburzach

V kryptokomunite sa často diskutuje o otázke, či a do akej miery uvádzajú burzy reálne zobchodované objemy, respektíve či zámerne neovplyvňujú ceny jednotlivých kryptomien.

 

Niektorí upozorňujú aj na fakt, že burzy na neregulovanom trhu, akým je obchodovanie s digitálnymi menami, využívajú takzvané „wash trading“ postupy.


Wash trading

Spoločnosť Blockchain Transaparency Institute zverejnila správu, z ktorej vyplýva, že z 25 monitorovaných búrz len dve uvádzajú svoj reálny objem obchodov. Spôsob, ktorý pri generovaní falošných reportov burzy využívajú, sa nazýva „wash trading“.

Ide o formu manipulácie trhu, pri ktorej investor (v tomto prípade burza) súčasne predáva a kupuje rovnaké finančné nástroje na vytvorenie zavádzajúcich a umelých pohybov na trhu. Cieľ tejto činnosti je samozrejme jasný – umelo zvýšiť objem obchodov a vytvoriť dojem, že po obchodovanom aktíve je väčší dopyt, než je tomu v skutočnosti.

Veľké množstvo obchodných platforiem totiž zobchoduje iba 1% proklamovaného objemu! V rámci veľkých a populárnych búrz pohoreli aj také platformy ako OKEx a Huobi.

V prípade prvej menovanej BTI uvádza, že burza zmanipulovala údaje všetkých TOP 30 kryptomien, ktoré obchoduje. Huobi pritom nevyšla z reportu o nič lepšie. Podľa analytikov poskytuje táto obchodná platforma zavádzajúce dáta pre takmer všetkých TOP 25 kryptomien, ktoré má v ponuke.

Zaslúži si OKEx titul „Kryptoburza roka“?

Na ťarchu burzy OKEx treba dodať ešte jednu poznámku. V súvislosti so zverejneným zavádzaním vyznieva úsmevne správa z novembra tohto roku, kedy bola táto platforma na maltskom Blockchain summite vyhlásená za „Kryptoburzu roka“.

Andy Cheung, vedúci oddelenia finančných operácií OKEx, sa vtedy vyjadril:

„Získanie tohto ocenenia je pre nás dôkazom našej neochvejné snahy o zmenu v oblasti krypta a blockchainu. Nikdy neprestaneme s inováciami, pričom chceme vytvoriť pre našich klientov najlepší servis a zároveň vybudovať robustný ekosystém.“

 Ktovie, ako by Cheung teraz reagoval na informácie ohľadne falošných dát, ktoré jeho zamestnávateľ zverejňuje.

 

Ak obchodujete s kryptomenami a chcete sa včas dozvedieť čo práve nakúpiť alebo predať, určite sa oplatí sledovať náš kanál CrypttoSignals na Telegrame, kde denne pridávame obchodné signály od profesionálnych traderov. Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v sekcii EXCHANGE  Tip: Získajte 10 USD za nákup kryptomien – nakúpte aspoň za 100 USD na Coinbase cez náš referal link