Uniknuté dokumenty: NSA vyvíja program na odhalenie identity majiteľov kryptomien

0
806
Americká agentúra pre národnú bezpečnosť (NSA) je údajne schopná nájsť odosielateľov a prijímateľov Bitcoinu na celom svete, ako uviedli utajované dokumenty, ktoré poskytol Edward Snowden.     Zdroje, ktoré sa použili pre tento článok, boli zverejnené v časopise The Intercept, publikácii venovanej

Americká agentúra pre národnú bezpečnosť (NSA) je údajne schopná nájsť odosielateľov a prijímateľov Bitcoinu na celom svete, ako uviedli utajované dokumenty, ktoré poskytol Edward Snowden. 

 

Zdroje, ktoré sa použili pre tento článok, boli zverejnené v časopise The Intercept, publikácii venovanej „kontradiktórnej žurnalistike“, ktorú založili Glenn Greenwald, Laura Poitrasová a Jeremy Scahillová po odhalení Edwarda Snowdena o masovom prieskume v roku 2013. 


NSA to zvládla vytvorením systému na zber, analýzu a spracovanie surového globálneho internetového prenosu, pomocou programu zamaskovaného za populárny anonymizujúci softvér podľa ďalších dokumentov z marca 2013. 

OAKSTAR a MONKEYROCKET 

Aj keď agentúra mala záujem sledovať niektoré konkurenčné kryptomeny, Bitcoin („decentralizovaný systém digitálnej meny, v ktorom sú jednotky známe ako Bitcoin alebo BTC“) bol jeho hlavným cieľom.  Sledovanie bolo vykonané prostredníctvom tajného programu na sledovanie internetu pod kódovým označením OAKSTAR, ktorý predstavuje množstvo tajných partnerstiev, ktoré umožnili agentúre monitorovať komunikáciu a ťahať dáta priamo z optických spojení, ktoré tvoria internetový podklad. 

Služba typu podobná VPN s názvom MONKEYROCKET, podprogram spoločnosti OAKSTAR, zohrávala rozhodujúcu úlohu pri identifikácii používateľov Bitcoinu. Namiesto skrývania používateľských dát MONKEYROCKET poklepal na sieťové zariadenia, aby získal údaje z Európy, Stredného východu, Ázie a Južnej Ameriky. V dokumentoch NSA je MONKEYROCKET popísaný aj ako „internetová anonymizačná služba na podporu boja proti terorizmu“, ktorá sa začala v lete 2012. 

„V súčasnosti je približne 16 000 registrovaných používateľov a stránky generujú okolo 2000 udalostí denne … Irán a Čína sú dve krajiny s významnou užívateľskou základňou.“ 

 

MONKEYROCKET sa riadi predovšetkým výkonným nariadením 12333, ktoré rozširuje právomoci amerických spravodajských agentúr pri vyšetrovaní občanov USA. NSA poukazuje na to, že kľúčovým prvkom „dlhodobej stratégie“ pre MONKEYROCKET bolo „prilákať teroristické ciele, ktoré by zahŕňali bezpečnosť Al Qaida COMSEC, ktorú môže NSA potom využiť“. 

V dôsledku toho NSA získala značné množstvo užívateľských údajov z Bitcoinu vrátane hesiel, histórie prehliadačov a dokonca MAC adresy ich zariadení. Všetky tieto informácie stačili na identifikáciu používateľov konkrétnych Bitcoin peňaženiek. 

Nielen Bitcoin 

V marci 2013 poskytol NSA aktualizáciu úsilia o zhromažďovanie spravodajských informácií prostredníctvom nástroja MONKEYROCKET, ktorý sa zameral na Bitcoin a LibertyReserve „2 z 3 najlepších virtuálnych mien“, o ktoré sa zaujímali. 

LibertyReserve je považovaný za predchodcu spoločnosti Bitcoin, ale podľa The Intercept bol vytvorený s úmyslom kriminality. Služba digitálnej meny založená v Kostarike bola založená Arthurom Budovským, ktorý bol nakoniec zatknutý v súvislosti s operáciou prania špinavých peňazí vo výške 6 miliárd dolárov, čo viedlo k jeho 20-ročnému odsúdeniu. Päť mesiacov po skončení Liberty Reserve bol zadržaný Ross Ulbricht, muž stojaci za najväčším svetovým darkwebom – Silk Road, kde sa uskutočnili transakcie v Bitcoine. 

Súbory od Snowdena neposkytujú veľa informácií o tom, či sa NSA skutočne podieľala na vyšetrovaní Silk Road s FBI. Samotný Ulbricht však tvrdil, že NSA získala všetky dôkazy proti nemu v rozpore so štvrtým dodatkom a mali by byť považované za neprípustné. Prokuratúra odmietla jeho teóriu.  

Monitorovanie krypto orgánov zo strany vládnych agentúr môže byť príčinou znepokojenia pre tých, ktorí si cenia kryptomeny pre ich anonymitu a decentralizovanú povahu. 

 

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše stránky, budeme radi za váš like na Facebooku a tiež nás nájdete na Twitteri