Vojna o ťažiarov: Bitcoin Cash a jeho fork

0
464
V utorok 15. novembra sa Bitcoin Cash (BCH) na bloku 556767 rozdelil na dva paralelné projekty: Bitcoin ABC a Bitcoin SV. Do podvedomia cryptosveta sa táto udalosť zapísala ako Hash War. Bitcoin Cash vznikol 1. augusta 2017, kedy sa časť komunity, vedená kontroverznou osobnosťou Rogerom Verom, odtrhla od štandardnej Bitcoin (BTC) siete. Ich cieľom bolo navýšiť kapacitu blokov, ktoré potom pojmú viac transakcií s minimálnymi poplatkami. Tým chceli uchovať mene stále význam platidla, nielen investičného nástroja, ktoré sa postupne z Bitcoinu stal. Spory v komunite Projekt sa stal veľmi úspešným, nemalou zásluhou práve vďaka vedeniu Rogera Vera. Dvakrát do roka vývojári aplikujú nové updaty, ktorým sa prispôsobujú ťažiari a udržujú tak celú sieť v chode. Pri poslednej takejto udalosti, ktorá mala prebehnúť 15. novembra, sa však komunita nezhodla na základných návrhoch a rozdelila sa do troch rozdielnych skupín: Bitcoin Cash ABC (BCHABC), Bitcoin Cash SV (BCHSV) a Bitcoin Unlimited. Miliardári v úlohe lobistov Roger Ver (MiniGo pool Bitcoin.com) spoločne s ďalším miliardárom Jihan Wu (vývoj a výroba ťažiacich grafických kariet Bitmain) spojili svoje sily a postavili sa na stranu Bitcoin ABC (Adujstable Blocksize Cap). Na druhej strane, zástancovia Bitcoin SV (Satoshi 's Vision), našli oporu v Craig Wrightovi. Jeho meno sa objavuje v médiách prevažne vďaka jeho tvrdeniu, že to práve on je Satoshi Nakamoto, slávny zakladateľ Bitcoinu. Hlavným cieľom týchto lobistov bolo presvedčiť čo najväčší počet ťažiarov, aby sa pripojili na ich stranu. Pre víťaza je odmena istá. Okrem prestíže udržať si stále status pôvodného Bitcoin Cashu a s ním aj zabehnutú skratku BCH, je tu aj vidina maximálnej ceny. Tá totiž na niektorých burzách vlani v decembri prekročila hranicu štyroch tisíc dolárov za jeden BCH. Kým Roger Ver nechal presmerovať celý svoj mining pool Bitcoin.com na ťaženie Bitcoin ABC, Craig Wright takúto možnosť nemal a preto zvolil inú metódu. Oznámil že začne predávať svoje zásoby BTC, a to aj za cenu, že tým znehodnotí jeho cenu. Peniaze naďalej investoval do ťažiacich zariadení a podporil Bitcoin SV. Víťaz vojny Kto vzíde ako víťaz a kto zostane zabudnutý v prepadlisku dejín, ukáže až čas. Zatiaľ mal tú smolu Bitcoin Unlimited, ktorý nezohnal dostatočnú oporu v ťažiaroch a projekt bol ukončený hneď zo začiatku. Čo sa týka ceny, vo veľkom náskoku je Bitcoin ABC, ktorý už nejaké burzy začali označovať ako Bitcoin Cash. 199 dolárov versus 44 dolárov (k 21. 11. 2018).  Na záver sa teda vynára otázka, či môže tento fork skutočne za aktuálny prepad ceny Bitcoinu. Názor si musí urobiť každý sám, pokiaľ však veríte že niekoľko crypto celebrít dokáže takto radikálne hýbať s trhom, odpoveď je jasná. Jihan Wu:

V utorok 15. novembra sa Bitcoin Cash (BCH) na bloku 556767 rozdelil na dva paralelné projekty: Bitcoin ABC a Bitcoin SV. Do podvedomia cryptosveta sa táto udalosť zapísala ako Hash War.

Bitcoin Cash vznikol 1. augusta 2017, kedy sa časť komunity, vedená kontroverznou osobnosťou Rogerom Verom, odtrhla od štandardnej Bitcoin (BTC) siete. Ich cieľom bolo navýšiť kapacitu blokov, ktoré potom pojmú viac transakcií s minimálnymi poplatkami. Tým chceli uchovať mene stále význam platidla, nielen investičného nástroja, ktoré sa postupne z Bitcoinu stal.

Spory v komunite

Projekt sa stal veľmi úspešným, nemalou zásluhou práve vďaka vedeniu Rogera Vera. Dvakrát do roka vývojári aplikujú nové updaty, ktorým sa prispôsobujú ťažiari a udržujú tak celú sieť v chode. Pri poslednej takejto udalosti, ktorá mala prebehnúť 15. novembra, sa však komunita nezhodla na základných návrhoch a rozdelila sa do troch rozdielnych skupín: Bitcoin Cash ABC (BCHABC), Bitcoin Cash SV (BCHSV) a Bitcoin Unlimited.


Miliardári v úlohe lobistov

Roger Ver (MiniGo pool Bitcoin.com) spoločne s ďalším miliardárom Jihan Wu (vývoj a výroba ťažiacich grafických kariet Bitmain) spojili svoje sily a postavili sa na stranu Bitcoin ABC (Adujstable Blocksize Cap). Na druhej strane, zástancovia Bitcoin SV (Satoshi ‚s Vision), našli oporu v Craig Wrightovi. Jeho meno sa objavuje v médiách prevažne vďaka jeho tvrdeniu, že to práve on je Satoshi Nakamoto, slávny zakladateľ Bitcoinu.

Hlavným cieľom týchto lobistov bolo presvedčiť čo najväčší počet ťažiarov, aby sa pripojili na ich stranu. Pre víťaza je odmena istá. Okrem prestíže udržať si stále status pôvodného Bitcoin Cashu a s ním aj zabehnutú skratku BCH, je tu aj vidina maximálnej ceny. Tá totiž na niektorých burzách vlani v decembri prekročila hranicu štyroch tisíc dolárov za jeden BCH. Kým Roger Ver nechal presmerovať celý svoj mining pool Bitcoin.com na ťaženie Bitcoin ABC, Craig Wright takúto možnosť nemal a preto zvolil inú metódu. Oznámil že začne predávať svoje zásoby BTC, a to aj za cenu, že tým znehodnotí jeho cenu. Peniaze naďalej investoval do ťažiacich zariadení a podporil Bitcoin SV.

Víťaz vojny

Kto vzíde ako víťaz a kto zostane zabudnutý v prepadlisku dejín, ukáže až čas. Zatiaľ mal tú smolu Bitcoin Unlimited, ktorý nezohnal dostatočnú oporu v ťažiaroch a projekt bol ukončený hneď zo začiatku. Čo sa týka ceny, vo veľkom náskoku je Bitcoin ABC, ktorý už nejaké burzy začali označovať ako Bitcoin Cash. 199 dolárov versus 44 dolárov (k 21. 11. 2018).

Na záver sa teda vynára otázka, či môže tento fork skutočne za aktuálny prepad ceny Bitcoinu. Názor si musí urobiť každý sám, pokiaľ však veríte že niekoľko crypto celebrít dokáže takto radikálne hýbať s trhom, odpoveď je jasná.

Jihan Wu:

„Nemám žiadny záujem začať hash war s Craig Wrightom, pretože ak tak urobím (presmerovaním ťažby BTC na Bitcoin ABC), BTC cena padne pod ročné minimum; dokonca môže preraziť aj hranicu 5000 $. Lenže Craig Wright je neústupný, som teda pripravený bojovať až na smrť. „

 

 

Ak si chcete kúpiť kryptomeny, máte na výber z viac možností v našej sekcii EXCHANGE