WIREX – platobná karta, kryptopeňaženka a cashback 0,5% v jednom (recenzia)

0
842
Existuje viacero pokusov sprostredkovať platenie kryptomenami cez štandardné platobné karty, ale moja osobná skúsenosť je tá, že pri všetkých som v poradí a karta zatiaľ nikde. Až donedávna. Narazil som totiž na britský start-up WIREX, ktorý sa prezentuje ako

Existuje viacero pokusov sprostredkovať platenie kryptomenami cez štandardné platobné karty, ale moja osobná skúsenosť je tá, že pri všetkých som v poradí a karta zatiaľ nikde. Až donedávna. Narazil som totiž na britský start-up WIREX, ktorý sa prezentuje ako „krypto prívetivý účet“ a kde som o kartu požiadal a ona jednoducho za pár dní prišla.

 

Rôzne firmy idú na platenie kryptomenami rôzne, a preto majú aj niektoré problém s Visa a MasterCard a zatiaľ skôr nefungujú alebo fungujú mimo SR. WIREX na to ide tak, že kartové asociácie podľa mňa nemôžu nič namietať – v rámci mobilnej aplikácie vidíte klasickú plastovú kartu Visa vedenú v GBP, EUR alebo USD a popri tom kryptomenovú peňaženku na Bitcoin, Litecoin, Ripple a Ethereum. Jedným klikom môžete tu uložené Bitcoin, Litecoin, XRP, či ETH premeniť na GBP, EUR alebo USD a kartou potom platíte normálne FIAT menou.


Registrácia a objednávka karty

Objednávka karty je jednoduchá a priamočiara, všetko zariadite v mobilnej aplikácii pre iOS aj Android.  Ak chcete získať plus nejaký bonus a trochu aj nám pomôcť, zaregistrujte sa cez náš referal link  (Pre kompletné info o referal programe kliknite sem). Avšak jeden zádrhel sa našiel. Asi nemusím zdôrazňovať, že keď chcete platobnú kartu, musíte uviesť pravdivé údaje a WIREX si vás bude chcieť overiť.

Overenie prebieha v mobilnej aplikácii a overiť musíte seba ako osobu a potom tiež vašu adresu. Osobu overíte ofotením OP, vodičáku alebo pasu. Adresu chce WIREX overiť Scan nejakého dokumentu, ktorý nie je starší ako tri mesiace a je na ňom vidieť vaša adresa. Typicky tak ide napríklad o bankový výpis, účet za internet, za elektrinu, za vodu a podobne. A pozor, nesmie to byť elektronická verzia, chcú niečo, čo vám prišlo poštou.

Vo FAQ sa dočítate, že doklady majú byť úradne preložené do angličtiny. Našťastie to nie je pravda, nič som prekladať nemusel. Myslím, že s touto podmienkou by sa na registráciu veľa ľudí z neanglicky hovoriacich krajín vykašľalo.

Osobu som overil cez OP bez problémov, ale s adresou bol problém

Nemajúc žiadne papierové faktúry, vzal som elektronický výpis z banky, ako správny Paranoik Zamazal pohyby na účte a poslal. Prišlo zamietnutie, že tam musí byť vidieť pohyby peňazí (takže elektronická verzia asi nevadí?). Odoslal som elektronický výpis z kreditky Diners Club, kde bolo pár pohybov, a spoliehal na to, že známe logo prejde v Anglicku v pohode. Prišlo zamietnutie, že výpis nemôže byť elektronický, že to musí byť scan papiera.

Vytlačil som elektronický výpis z kreditky, ofotil ho a odoslal. Tiež to neprešlo.
Takže som zistil, že kontrolu len tak neprevezme, a chvíľku som premýšľal, kde by som vzal nejaký papierový doklad. Na nič som neprišiel. Banka mi dávno všetko posiela elektronicky, účty za vodu a elektrinu prídu papierovo raz ročne, takže sú staršie ako 3 mesiace. Faktúru za internet mám síce mesačne, ale elektronicky, navyše som realisticky vyhodnotil, že z nej rovnako nepochopia, že ide o internet, a zase to neprejde.

Napísal som teda na podporu otázku v tom zmysle, že naozaj nemám žiadny papierový doklad a či mi poradia, čo mám teda robiť. Ešte som dodal, že adresu majú na tej občianke, ktorá už validáciou prešla. Obratom mi prišla rada, nech urobím znova validáciu osoby s vodičákom a validáciu adresy s tým občianskym preukazom. A holla, mám overenie. Potom už len stačilo v aplikácii požiadať o zaslanie karty, zvoliť, v akej mene ju chcem (EUR, USD alebo GBP), a tešiť sa na to, ako WIREX dodrží sľub, že ju odošle do 4 dní. To je mimochodom zásadný rozdiel proti iným kartám, kde napr. U TenX už čakám asi pol roka a u Monaca (novo Crypto.com) podobne.

Unboxing karty WIREX

Balíček s kartou dorazil asi za týždeň obyčajnou poštou do schránky. Vzhľadom k tomu, že karta nie je aktívna, nie je potrebné ju posielať nejako zložito do vlastných rúk. Zásielka obsahuje iba puzdro s kartou a stručné inštrukcie, kde a ako kartu aktivovať.

Aktivácia karty

Aktivácia karty prebieha opäť cez mobilnú aplikáciu. Po prihlásení zvolíte, že chcete aktivovať kartu, a následne ste vyzvaní k jej umiestnenie do zorného poľa foťáku, čím aplikácia skontroluje, že máte pri sebe naozaj kartu, ktorú sa pokúšate aktivovať. Za tridsať sekúnd máte hotovo. Aplikácia vám ešte ponúkne, aby ste sa pozreli na PIN ku karte – po zadaní CVV2 vám PIN na niekoľko sekúnd ukáže. PIN si môžete zmeniť v ľubovoľnom bankomate, ktorý to vie, ale bude vás to stáť 0,40 eur. V aplikácii PIN bohužiaľ zmeniť nejde.

Nabitie karty

Máte niekoľko možností, ako na kartu WIREX dostať (krypto) peniaze a začať ju používať na platenie:

Pošlite si na ňu Bitcoin, Litecoin či Ripple zo svojej peňaženky alebo z burzy. V aplikácii vidíte BTC, LTC, XRP a ETH adresu, na ktorú si peniaze pošlete. Na účely testu som si poslal na WIREX 0,0006 BTC, ktoré sa mi váľali v jednej polozabudnutej peňaženke.

WIREX prakticky ihneď ukazuje prichádzajúce BTC v stave pending, ale logicky ich nejde až do potvrdenia transakcie utratiť.

Nabite si FIAT menu inou kartou.

Kartu nahráte do aplikácie a potom len dáte pokyn k prevodu peňazí na WIREX. Vaša karta musí podporovať 3D secure a musíte nabiť minimálne 25 EUR. Ak chcete míňať kryptomeny, musíte ju v aplikácii previesť na eurá, tj. krypto predať. Opäť to zvládnete v aplikácii na pár kliknutí. A tu prichádza prvá kľúčová otázka – akým kurzom sa kryptomena predá? Ja som dostal 11. 7. o 11.00 hod kurz 5343,34 EUR za BTC. Kurz je o cca 1,5% horší, než sa v daný okamih dá získať na burze – Coinmate.io v tú chvíľu ponúkala kurz 5418 EUR a server Cryptocompare.com ukazoval 5438 EUR. Na burze samozrejme zaplatíte nejaký drobný poplatok, takže nakoniec ten rozdiel bude ešte o niečo menší.

Predaj kryptomeny cez WIREX mi príde celkom OK, prevádzkovateľ musí z niečoho žiť a napríklad krypto zmenárne vám dajú väcšinou kurz ešte ďaleko horší.

Platenie v obchode

Takže máme na karte peniaze a ide sa platiť. Čo sa tak dá napísať o platbe kartou? Priložíte ju k terminálu a je zaplatené – karta je samozrejme bezkontaktná a ani pri prvom použití nechce PIN. O platbe kartou okamžite informuje notifikácia na mobile.

Platenie na internete

Kartou som bez problémov zaplatil na českom webe s týmito poznatkami: karta WIREX nemá 3D secure, platba prebehne okamžite bez akéhokoľvek overenia. Za platbu som nedostal cashback, čo ma prinútilo čítať podrobne pravidlá a na internetové platby sa naozaj neposkytuje. The WIREX Cryptoback ™ program is available only on in -store payments and excludes online payments and ATM withdrawals, peer-to-peer fund transfers, tax payments and any transactions that are not in-store purchases.0,5% cashback z každej platby.

Dnes už u nás prakticky neexistujú karty, ktoré by mali rozumný cashback. Kde sú tie časy, keď Citi vracala 2% bez podmienok. V súčasnosti sú Cashback rôzne obmedzené len na niektoré obchody, len na internet, neplatí na internet a pod. WIREX vracia 0,5% na všetky platby v kamenných obchodoch bez zložitých podmienok (drobná podmienka tam je, pozri nižšie). Pol percenta síce nie je žiadny zázrak, ale kúzlo je v tom, že cashback sa vypláca v Bitcoine, takže ak sa naplní predpoveď o cene BTC v stovkách tisícoch USD, môže mať dnes vrátených pár Eur za pár rokov hodnotu stoviek. A keď to náhodou nevyjde, tak o nič neprídete – ak budete platiť inou kartou, nedostanete nič.

Aj u Cashback ma samozrejme zaujímal kurz. Z platby za obed som dostal späť 431 satoshi (= 0,00000431 BTC). 0,5% z 4,65 EUR je 0,02325 EUR, čo je kurz 5394,43 EUR za BTC. Na Coimate.io bol v tú dobu kurz pre nákup BTC 5301 Eur, na cryprocompare.com ukazovali 5300,8 za BTC. Bitcoin v cashback ma teda stál nepatrne viac, než by bola cena na burze, ale rozdiel nie je nijako dramatický (opäť nesmieme zabudnúť na to, že na burze by som platil ešte poplatok).

Cashback vám zostáva v aplikácii v „zložke“ Cryptoback, nepripisuje sa teda na bitcoinovú peňaženku. Možné ho je do nej ale ručne poslať jedným kliknutím a potom už môžete odtrhnuté satoshi predať, poslať do inej peňaženky, poslať niekomu inému atď.

Poplatky a obmedzenia

Kurz WIREX mi príde fér. Jediný poplatok WIREX, ktorý vás asi bude zaujímať, je 1,2 EUR / mesiac za vedenie účtu. Pokiaľ ale mesačne preženiete kartou 240 EUR, vráti sa vám poplatok v Cashback (pohyb kurzu Bitcoin na tento účel zanedbávam). Avšak ani po viac ako dvoch mesiacoch používania som na výpise nenašiel strhnutie tohto poplatku za vedenie účtu. Asi by som nedoporučoval vyberať kartou z bankomatu, pretože to vás bude stáť v celej Európe 2,25 EUR.

Aplikácia má aj svoje limity, ktoré majú WIREX zjavne chrániť pred zneužívaním: poslať preč z WIREX môžete max. 10 BTC za deň a z automatu vyberiete max. 250 EUR za den. Cashback je obmedzený na max. 50 GBP za den, maximálny zostatok na karte môže byť 8000 EUR. Posledné dva body znamenajú, že Lambo si kartou nezaplatíte a nedostanete z jeho ceny späť niekoľko tisíc. 🙂

Poistenie

Na môj dotaz, či sú vklady poistené ako v banke, mi prišla odpoveď, z ktorej vyplýva, že poistené ako vklad v banke to nie je. Avšak nejaké poistenie firma má: WIREX accounts are e-money accounts provided by our EEA partner, Contis Financial Services Limited. Contis ‚carries business insurance and WIREX also drží numerous types of insurance for FIAT currency held through the app (cyber and professional indemnity insurance being the main Insurances), provided by Market International.

Doporučujem teda používať kartu čisto ako transakčnú, tj. nabiť a minúť. Nenechával by som na nej ležať väčšiu sumu peňazí.

Problémy?

Zatiaľ som narazil na jeden – karta si neporadila s tankovaním v samoobslužnom stojane. Asi nezvláda predautorizáciu (?).

Záver

Na rozdiel od iných pokusov o „kryptokarty“ nemusíte na kartu čakať dlhé mesiace s neistým výsledkom. WIREX príde obratom. Sprevádzkovanie je intuitívne a zaberie vám pár minút. Z testu vyplýva, že konverziou na Eurá a zase späť neprichádzate o žiadne veľké peniaze a pri bežných sumách to v podstate nepoznáte. Kurz pre prevod kryptomeny na FIAT je tiež celkom rozumný a blíži sa tomu, čo dostanete po odpočítaní poplatkov na burze.

Ak ste sa rozhodli pre kartu a chcete zároveň získať nejaký bonus od WIREX, môžete si ju objednať zdarma cez náš referal link kliknutím na tento odkaz